Kyocera ECOSYS m3040dn Ağ Üzerinden Tarama Yapma

Herkese kolaylıklar diliyorum. Yeni yılınız hayırlara vesile olur inşallah.

Kyocera ECOSYS m3040dn çok fonksiyonlu ağ yazıcımda belge yazdırma yapıyorum herhangi bir sıkıntı yok, ancak Command Center RX üzerinden smb protokolü üzerinden tarama yapmaya çalıştığımda “Connection Error” hatası alıyorum. windows üzerinden 1 dakikalık işi maalesef pardusta yapamadım.

Aşağıdaki konuları dikkatlice yapmama rağmen bir türlü bağlanamadım.

2 Beğeni

Hocam benim farklı bir yazıcım var ancak ağ üzerinden en pratik şekilde tanımlı yazıcıdan XSane ile tarama yapabiliyorum. XSane kurup deneyebilir misiniz?

XSane ağ tarayıcısını görmüyor hocam. Sadece yazıcı olarak yazı yazabiliyorum.

bu linkteki @komak isimli arkadaş yapmış, özelden mesaj attım ama dönüş yapmadı.

Kurumda ihtiyacımız olan bir durum olduğu için sorunum devam etmektedir.

Sorunu çözmemde en büyük katkı sağlayan Ahmet Ramazan BENEK beyfendiye çok teşekkür ediyorum.

Aşağıdaki adımları sırasıyla yaparak, Kyocera ECOSYS m3040dn üzerinden Pardus 19.1 yüklü bilgisayarıma tarama yaptım.

BİLGİSAYARDA YAPILACAKLAR.

Samba Kurulumu

sudo apt install samba

Klasör Oluşturma

sudo mkdir /home/KULLANICIADI/TARAMA

Samba Conf Dosyasını Düzenleme

sudo nano /etc/samba/smb.conf dosyasını açın ve aşağıdaki metni dosyasının en altına ekleyin

[TARAMA]
comment = tarama klasörü
path = /home/KULLANICIADI/TARAMA/
browseable = yes
readonly = no
guest ok = yes
guest only = no

CTRL + O ve ENTER ve CTRL + X ile çıkın.

Paylaşılan Klasör CHMOD Ayarı

sudo chmod 777 /home/KULLANICIADI/TARAMA

Bu ayarları bilgisayarımızda yaptıktan sonra, ağ tarayıcısının adres defterinde de tanımlama yapmanız gerekir.

AĞ TARAYICISINDA YAPILACAKLAR

#1.Adım
Cihaz üzerinde bulunan SEND tuşuna tıklıyoruz.

#2.Adım
Ok tuşları ile Folder (SMB) yi seçiyoruz ve OK tuşuna basıyoruz. Eğer bu ekran gelmez ise BACK tuşu ile bir geri gelerek ekranı görebilirsiniz.

#3.Adım
Hostname (SNM) alanına, Terminalden (uç birim) hostname komutunu girerek aldığınız çıktıyı yazın.

#4.Adım
Path alanına da oluşturduğumuz Klasör ismini yazın.

#5.Adım
Login User Name alanına da Terminalden (uç birim) whoami komutunu girerek aldığınız çıktıyı yazın.

#6.Adım
Login Password alanına da whoami komutunu verdiğinizde gelen kullanıcının bilgisayar giriş şifresini girin. Burada dikkat edilmesi gereken ise harf ve rakamlara dikkat edilmesidir.

#7.Adım
Bağlatıyı kontrol et, emin misiniz? Yes diyoruz.

#8.Adım
Evet, eğer Connected ibrasini gördüysek herşey doğru yapılmıştır. Şayet hata ile karşılaşır isek, bilgisayarda yapılması gerekenlerden bir yerde hata yapmışızdır demektir.

SON OLARAK BİLGİSAYARI YAZICI REHBERİNE KAYDETME

Öncelikle yazıcımızın IP adresini bilmemiz gerekiyor. Sırasıyla aşağıdaki resimlerden belirtildiği ayarlamaları yapınca Yazıcının Adres defterine bilgisayarı kaydetmiş oluruz ve yazıcıdan adımızı bularak bilgisayara otomatik bir Şekilde tarama yapabileceğiz inşallah.

UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR.

5 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.