Kyocera fs-1040 yazdırmıyor

Pardus 23 yüklü aidata bilgisayarımda kurduğum yazıcıdan çıktı alamıyorum.yazdırılıyor diyor sonra yazdırma işlemi tamamlandı diyor fakat yazıcı çıktı vermiyor.
bazen de yazdırma işlemi durduruldu uyarısı veriyor. neyi eksik ya da hatalaı yapıyorum.

Selamün Aleyküm
Kurulum için yaptığınız için işlemleri anlatabilir misiniz?
Selametle…

Eğer kurulu değilse cups kurunuz.

Yazıcı yerel ağa ethernet kablosu ile bağlı ise ağ adresi alabiliyor mu bunu sınayınız.

Yazıcının ağ üzerinde görünüp görünmediğini sınamak için bilgisayar üzerinden nmap uygulamasını kullanabiliriz.

nmap -sn 192.168.0.0/24

Eğer yazıcı ağ üzerinde görünüyorsa aşağıdakine benzer bir rapor görebilirsiniz.

Nmap scan report for 192.168.0.33
Host is up (0.00060s latency).

Cups yazdırma birimi

Yazdırma birimine erişmeden önce varsayılan kullanıcıyı sys grubuna eklemek gerekiyor.

gpasswd -a "$USER" sys

Cups ağ ara biriminin yönetim bölümüne aşağıdan erişebiliriz.

http://localhost:631/admin

Buradan yazıcı ekle düğmesine tıklayıp,öncelikle eski yazıcı sürücüsünü kaldırınız.

Sonra bu bölümden tekrar yazıcıyı kurunuz.

Yazdırma hizmetinin doğru bir şekilde başlatılıp, başlatılmadığını da kontrol ediniz.

sudo systemctl status cups

http://localhost:631/admin sayfasından yazıcı kurdum olmadı.
bilgisayardan ayarlar>yazıcılar>yazıcı ekleden yaptım yine olmadı.

cups kurunuz derken anlayamadım kusura bakmayın nasıl kurabiliriz açıklar mısınız?

Cups Unix Yazdırma Katmanının kısaltılmış biçimidir.

O sayfayı açabiliyorsanız muhtemelen cups da kurulmuş olabilir.

Eğer kurulu değilse

apt install cups

komutu ile kurulabilir.

Yazdırma hizmetine localhost adresinden bağlandığınızda ağ yazıcısını keşfedebiliyor mu?

nmap ile yerel ağı tarattığınızda yazıcınız gözüküyor mu?

Debian ile yazdırma için bağlantıya bakabilirsiniz.

@Mustafa_Yilmaz Sürücü kısmında hangisini seçtiniz?

Yazıcı sisteme tanımlıyken uçbirimden şu komutu çalıştırın ve herhangi bir belge çıktısı almaya çalışıp uçbirimdeki çıktıyı paylaşabilir misiniz?
sudo tail -f /var/log/cups/{access,error}_log

sınıfta kullanmış olduğum yazıcı fs-1040

Sizin için de uygunsa uzak masaüstü bağlantısı ile inceleyeyim.
Telegram’da da @oktay454 kullanıcı adını kullanıyorum.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.