Kyocera FS 3040 MFP+ Fotokopi Makinesini Tarayıcı Olarak Kullanma

Herkese merhaba,
Okulda Fatih Projesi ile gelen fotokopi makinesinin tarayıcı özelliğini Pardus üzerinde kullanamadım.
Ne yapmam gerektiğini forum üzerinden bulamadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İşletim Sistemi : Pardus xfce 19.1

O konulara baktım ama ağ tarayıcısı yapma biraz ilgili olmasına rağmen içerikte tarayıcı olarak kurulumdan daha çok ağ paylaşımı üzerine konuşma geçmiş.

Bilgisayarlara paylaşım açarak, tarama işlemini paylaşılan dizine göndermesi yapılmaktadır.

1 Beğeni

Bahsettiğim fotokopi makinesini yalnız kendi bilgisayarımda ve usb ile bağlayarak kullanıyorum. Windows üzerinde sürücüsünü kurduğumda tarayıcı vazifesi de görüyordu.

Pardusta da sürücüsünü kurdum ama xsane uygulaması ile aygıtı bulmaya çalıştığımda olumsuz dönüt alıyorum.

İlgili konular bu arayışıma çare olamadı.

skanlite, xsane-kodak prograamları ile deneyiniz.

İkisi de görmüyor. SANE anasayfasında desteklenen tarayıcılara baktığımda kyocera fs 3040 mfp+ yoktu. Bununla bağlantılı bir sıkıntı olabilir mi acaba?

Tarayıcı takılı ve açık haldeyken lsusb komut çıktısı nedir?

cumhuriyetybo@pardus1:~$ lsusb
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 002: ID 04f3:0103 Elan Microelectronics Corp. ActiveJet K-2024 Multimedia Keyboard
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 005: ID 0482:0476 Kyocera Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 002: ID 072f:b100 Advanced Card Systems, Ltd ACR39U
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 15d9:0a4d Trust International B.V. Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Sorun ondan kaynaklanıyor olabilir. Çalışacağından emin değilim ama bir deneme yapalım.

1- sudo mousepad /etc/sane.d/dll.conf komutu ile açılan editörün en alt satırına
kyocera yazarak kaydedip kapatın.

2- sudo mousepad /etc/sane.d/kyocera.conf komut ile açılan editörün içine
usb 0x0482:0x0476 yazarak kaydedin ve kapatın.

3- sudo xsane komutu ile çalıştırıp deneyin.

Basamakları adım adım yaptım ama xsane ve scanlite programlarının her ikisi de görmedi.

https://www.hamrick.com/ programını deneyiniz.

Siteden programı indirdim ama o da görmedi.

Şöyle çözdüm: bahsi geçen fotokopi makinesinin usb bellek desteği var ve tarama yapıp pdf formatında belleğe kaydetme imkanı veriyor. Hatta bilgisayardan çift taraflı tarama vermez iken bu şekilde çift taraflı da alabiliyorum. USB belleğe kaydedip sonra bilgisayara atma şeklinde bir yöntem belirledim.

Çok teşekkürler yardım ve ilginiz için…

1 Beğeni

simple-scan paketini kurup Basit Tarama(Simple Scan) yazılımını çalıştırıp deneyebilir misiniz?

Üzgünüm yine görmedi fotokopi makinesini.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.