Kyocera FS-3040MFP+ Tarayıcı Görmüyor

Daha önce de konular açılmış bununla ilgili ama onlarda da bir çözüm görmedim. Kyocera FS-3040MFP+ yazıcı çalışıyor ama tarayıcı olarak hiç görmüyor. Tarama nasıl yapacağım?

Yazıcı Kyocera Panel’de de görünmüyor.

Bir de, bu yazıcının IP adresini nasıl degiştirebilirim acaba?

1 Beğeni

Hocam şu anda aynı makinayı ben de sadece yazıcı olarak kullanabiliyorum. Ne yaptıysam tarayıcı olarak kullanamadım. Flash diskime tarayıp o şekilde kullanıyorum şimdilik.

IP değiştirme meselesine gelince;

1. En solda Sistem Menüsü Sayaç butonuna bas.
  2. Navigasyon butonları yardımıyla Sistem menüsüne gel
  3. Kullanıcı Adı: Admin, Şifre: Admin
  4. Giriş yaptıktan sonra Ağ Ayarları
  5. Ardından TCP/IP Ayarı
  6. Ardından IPv4 Ayarı
  7. Ardından IP Adresi

Buradan değiştireceksiniz. Bunu yaparken kendi ağınızın ip blok yapısını mutlaka bilgisayar üzerinden inceleyin. Aynı yerde Alt Ağ Maskesi kısmını da ayarlamanız gerekiyor. Sonra kaydedip makineyi tekrar başlatın.

Pardus üzerinden paylaşıma açtığınız bir klasöre, makine üzerinden tarama yapıp göndermeyi deneyebilirsiniz. Benim odada port olmadığı için bunu deneyemiyorum.

Hocam bunu bir kurar mısınız? Tarayıcı bende çalıştı. Ama pardusla kurulu gelen tarayıcı programıyla.

https://www.kyoceradocumentsolutions.com.tr/content/download-center/tr/drivers/all/KyoceraSANE_v2_0_0326_zip.download.zip

https://www.kyoceradocumentsolutions.com.tr/tr/support/downloads.name-L3RyL3RyL21mcC9GUzMwNDBNRlBQTFVT.html
şuradaki driverleri denediniz mi?

Evet ben buradaki PPD yazanı denemiştim.

diğer seçenekleri de deneyin

Denedim. Diğerini kurarken hata verdi. Sonunda kyodiyalog paketi depomdan silindi. Depoda arıyorum paket yok. :sweat_smile:

ne hatası verdi ? hangi diğerini denedin ?

En üstteki driver ile en üsttekini ve en alttaki PPD olanı kurmuştum. Siz dedikten sonra ortadakini de kurdum. Hata verdi, sudo apt --fix-broken install komutunu çalıştırdı. Sonrası durum bu şekilde.

Kyocera kurulum sürecinde farkettiklerim:

1- Kyodialog paketinde hani sürüme indirirseniz indirin, hepsi 16,7 MB. Yani aynı paket. (Bu arada bunu kurunca paket tekrar kuruldu.)

2- Bir üst yorumdaki resimde ortadaki dosya 5.0 sürümü. Daha eski sürüm yani. Kurduğumda sıkıntı çıkaran buydu.

3- Farklı yazıcıların kurulumu PPD dosyalarıyla oluyor. Yani Yazıcı ekle deyip PPD dosyasını seçince yazıcı aktif oluyor.

4- Şifreli kullanım için panel şart. Yani ilk maddedeki paket. Sadece PPD yetmiyor.

Bilgisayarımda son durum.

1- PPD ile hem Kyocera FS-3040MFP+ kurulu hem de Kyocera FS-6530MFP kurulu.

2- 3040 olanı yazıcı olarak kullanıyorum ama tarayıcı olarak görmüyor bilgisayar. Anladığım kadarıyla da kimsede görmüyor.

3- 6530 sürümü kurulu ama şifreli olduğundan panelden şifre tanımlamam lazım ama panelde yazıcılar görünmüyor resimdeki gibi. Onu görmesi lazım. Bunu nasıl yapabilirim?

Sürücüleri kurup yazdırabiliyorsanız terminalde aşağıdaki işlemleri tek tek yaparak Belge Tarayıcı veya Xsane tarayıcı uygulamasında denermisiniz.

sudo sed -i -e 's|127.0.0.1|#|' /etc/sane.d/saned.conf
sudo sed -i -e 's|RUN=yes|#|' /etc/default/saned
sudo sh -c 'echo "127.0.0.1" >> /etc/sane.d/saned.conf'
sudo sh -c 'echo "RUN=yes" >> /etc/default/saned'
sudo systemctl enable saned.socket
sudo systemctl restart saned.socket
sudo service saned start

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.