Lazarus ile ilgili eğitim videoları

Linux ortamında masaüstü uygulama geliştirmede neredeyse rakipsiz olan bir RAD aracı olan lazarus’a ait eğitim videolarını bu başlık altında paylaşmak istiyorum.
İkinci video olan Lazarus da Online Package Manager uygulamasına ait videoyu izleyebilirsiniz.

Lazarus Online Package Manager

3 Beğeni

Merhabalar;
Öncelikle videonuz için teşekkürler.
Paketleri yükledik, ancak bileşen paletinde çıkmadı.
Ayrıca bgragames paketinden dolayı da hata verdi.
Bunu çözmek için ne yapmalıyız?
Selamlar.

Paketleri yüklerken hata verdi mi? Install/uninstall packages kısmında soldan kontrol edebilirsiniz.

Kuyrukdaki başka bir paketten sorun yaşamış olabilirsiniz.
Öncelikle menüden paket - paket yükle - kaldır’a girip oradan sol tarafda başında yeşil + işareti olanları listeden kaldırıp lazarusu derleyerek kaydedin. Sağlıklı bir şekilde derlenince istediğiniz paketleri tek tek ekleyin.

Merhabalar;
Yükle paket listesinin başlarında üç tür resim var.
image

1. Yeşil + işaretli olanlar,
  2. “#” L yazanlar.
  3. “x” L yazanlar.

Sonra: zcomponent yüklü görünüyor, ama bileşen paletinde çıkmıyor.
image

Selamlar.

Yeşil olanları listeden çıkartın. Lazarusu sağlıklı bir şekilde derleyin. Sonra parça parça ekleyin.

Merhabalar;
Küçük boyutta olduğu için ATSynEdit paketini yükledim. Yüklendi. Palete gelmedi.
image
Ancak, forma elle ekledim. Sorun yok.

Fakat zreport’u ekleyeyim dedim. Yükledi ancak ide yi derlerken hata verdi.

Yüklenmiş görünüyorlar.
image

Ancak ne bileşenlerde bulabiliyorum, ne palette varlar. “windres” i bulamıyormuş.

Selamlar.

Merhabalar;
Zreport da bir sorun var galiba. Diğerleri kurulabiliyor.
zComponent kuruldu.

Peki tavsiye edebileceğiniz veritabanı bileşen paketi (TDBNumericEdit gibi bileşenler) var mıdır?

Selamlar.

Lazreport ve zeosdb yi öneririm dediğiniz bileşeni bilmiyorum

Lazarus ile ilgili eğitim videolarından hesap makinesi ve not defteri yapım videosu.

1. Not Defteri Yapımı
  2. Hesap Makinesi Yapımı
  3. Hesap Makinesi Yapımı 2 (fpexprspars)
1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.