led Tv bağlantısını kestikden sonra çözünürlük otomatik olarak değişmiyor

Arkadaşlar merhaba laptobumda yaklaşık bir aydan beri pardus17.2 xfce masaüstü ortamını kullanıyorum gayet memnunum fakat ufak terek sorunlar var çözüm öneriniz olursa sevinirim.
1- laptobu Led Tv ye hdmi kablo ile bağlayınca otomatik olarak 1080p hd çözünürlüğe ayarlanıyor kullanıma sıkıntı yok fakat hdmi bağlantıyı kesince eski çözünürlüğe otomatik geçmiyor. geçmeyince panel kayboluyor oturumu sonlandırıp açmak zorunda kalıyorum.
2-Şifre sormadan sistemin otomatik açılmasını istiyorum ama ayarlardan göremedim.
3-Hdmi bağlantılarda her defasında ses çıkış kaynağını elle seçiyorum otomatik olmasını isterdim. Eskiden linux mint kullanıyordum aynı sorun onda da vardı?
4- açılış ekranında ön tanımlı gelen resmi değiştiremiyorum şimdilik aklıma gelenler bunlar

Bu sorunların dışında övgüyü hak eden beğendiğim şeyler de var belirtmeden geçmeyeyim.
Steam ile counter strike ve indirimden çok ucuza satın aldığım diğer oyunları gayet akıcı problemsiz oynuyorum.(steam de yaz indirimi kampanyası var crack ile uğraşmayın neredeyse bedavaya çok güzel oyunlar var) playonlinux ile ms ofis 2010 32bit sıkıntısız kullanıyorum crossover ile adobe photoshop cc 2018 sıkıntısız kullanıyorum ne olur ne olmaz diye sanal pc üzerinde windows 7 kurmuştum gerek kalmadı birçok windows uygulaması sorunsuz çalıştı linux mint de bu kadarını yapamamıştım.

1 Beğeni

2.Soru için : Pardus 17'de açılış parolasını devre dışı bırakma linkine bakınız.
4.Soru için : Parola giriş ekranındaki resmi kastediyorsanız eğer; istediğiniz bir svg dosyasını background.svg isminde kaydedin ve /usr/share/desktop-base/active-theme/login/ dizinindeki dosya ile değiştirin.

Merhaba,

Debian kullanicisi olarak ben de ayni sorunlari yasiyorum, nacizane bir kac onerim olacak. Ilk sorunuz icin baglantiyi fiziksel olarak kesmeden once goruntu yoneticisinden, ana ekraninizi degistirebilirsiniz veya TV ile laptop monitorunu baslangicta mirror olarak ayarlarsaniz buna dahi gerek kalmayacaktir. HDMI’dan ses gitmesi olayi konusunda size katiliyorum, ben de her seferinde ‘output’ secenegini degistirmem gerekiyor.

Yukaridaki linkte HDMI kablo takildigi anda durumu yakalamak icin ornek komut kumeleri onerilmis. Bu durumu yakaladiktan sonra xrandr veya pacmd gibi uygulamalar ile ekran ve ses giris cikislarini yonlendirebilirsiniz.

1 Beğeni

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim uygulamasını yapıp geri dönüş yapacağım

1 Beğeni

2 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Playonlinux içindeki ms office yi nasıl kuruyoruz

1. ve 3. sıkıntılar hariç diğer sıkıntılar öneri sunan arkadaşların önerileri uygulanarak giderilmiştir. Yardımlarından dolayı çok teşekküre ederim. windows ortamına göre biraz daha zor yöntemler diyebilirim fakat yeni güncellemeler ile bu tarz basit ayarlamaların kontrol paneline ekleneceğini tahmin ediyorum. hdmi geçişler sonrası laptop ekranı 1024 çözünürlüğe iniyor otomatik düzelmiyor aynalama yöntemi maalesef işe yaramadı. hdmi ses geçişlerinin otomatik olarak geçmemesi problemi devam etmekte yardım eden herkese teşekkür ederim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.