Lenovo T480 sürücü

Merhaba Arkadaslar,
elimde Thinkpad T480 dizüstü bilgisayar var. Maalesef sürücülerin hepsini otomatik yüklemiyor. MEsela dokunmatik fare (touchpad) dügmeler vs. dogru calismiyor.

Lenovo T480 icin tüm sürücülerini nasil yükleyebilirim/güncelleyebilirim?

Hardware Probe | Flathub Flatpak Uygulama Mağazası 'ndan Hardware Probe isimli yazılımı kurunuz ve çalıştırıp donanımınız hakkında rapor çıkarmasını bekleyiniz. Tarama bitince internete bağlanacak ve destek var mı bildirecektir. Size gösterilen internet sayfasının adresini paylaşırsanız size destek vermek isteyenlere paylaşımınızın faydası olacaktır.

Selamün Aleyküm

sudo dmesg çıktısı nedir acaba? Paylaşabilir misiniz?

Ekte ki Word dosyasinda
Ucbirim bilgi.odt (41.9 KB)
ucburum bilgilerini görebilirsiniz

Ben acemi birliginden oldugum icin bu hardware probe, flathub vb. programlari nasil kurabilirim adim adim anlatirsaniz sevinirim…

sudo dmesg -l err çıktısını paylaşabilir misiniz?

[ 5.399400] iwlwifi 0000:03:00.0: firmware: failed to load iwl-debug-yoyo.bin (-2)
[ 5.399403] firmware_class: See https://wiki.debian.org/Firmware for information about missing firmware
[ 7.815049] Bluetooth: hci0: Reading supported features failed (-16)

Hardware Probe cikti ek dosyada
Hardware Probe cikti.odt (37.6 KB)

Hardware Probe uygulamasının açtığı internet sayfasını bizimle paylaşırsanız detaylı inceleme yapabiliriz. Ancak paylaştığınız .odt uzantılı belgenizde yazılanlardan bir sonuca varamıyoruz. Çünkü bir sonuç bildirimi görünmüyor, sadece tanınan donanımların bir listesi yazıyor. Bize internetteki gibi sürücüsü eksik, uygun sürücü şu, düzgün çalışıyor diye gösteren kırmızı etiketli, yeşil etiketli ve bir tıklama ile sürücü hakkında yazılım bilgisine erişeceğimiz size gösterilen ilk sayfa lazım.
İnternet sayfası açıldığında internet sayfanızın adres çubuğuna tıklayın. Sağ tıklayın, açılan seçeneklerden tümünü seç e basın. Tekrar sağ tıklayın açılan seçeneklerden kopyala ya tıklayın. Ve buraya yapıştırıp paylaşın, bu kadar.

Cözüm bulabildiniz mi?

Masaüstü kullandığım için deneyemedim.

Touchpad için Pardus menu → sistem → synaptic paket yöneticisinde arama penceresine synaptic yazın.
Resimde mavi olanları seçip yükleyin.

Doğru çalışmıyorsa ayarlardan fare dokunmatik yüzey ayarlarına bakın.

Merhabalar

Pardus 21.4 Backports Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM iso dosyasını indir ve kur sorunun düzelir.

1 Beğeni

Verilen sonuca göre çalışmayan sürücünüz yok. “detected” ( “saptandı” ) yazılan yerler, galiba sürücüyü kurarsanız yerinde bir karar olacaktır anlamına geliyor.

Bilgisayarımı açınca sürücülerin kurulumu için ben de yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle Pardus 21.5 Yayımlandı! bağlantısında tarif edildiği gibi Pardus 'u son sürüm olan Pardus 21.5 'e yükseltin. Belki bu sürümde bazı donanımların sürücüsü eklenmiştir.

Touchpad (dokunmatik fare) ile ilgili olarak mouse - Multiple tochpad drivers / disable touchpad while typing - Ask Ubuntu internet sitesine göre
Uçbirim uygulamasında xinput list komutunu yazın.
Çıktıda görünen Synaptics ile alakalı yazan yerde id = sayı yazan sayıya bakın. Sonra da
yine uçbirimde sudo xinput enable sayı yazın. Bir değişiklik oldu mu deneyin.

Ucbirim “sudo xinput” yaziyorum ama, komut bulunamiyor?

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.