Leptop Güç Yönetimi Uygulaması ve Aygıt Yöneticisi?

Merhaba arkadaşlar,

• Leptoplar için stabil çalışan güç yönetimi uygulaması arıyorum pardus depolarında böyle bir uygulama varmı ?

• Windowsda olduğu gibi pardus da aygıt yöneticisinin olması güzel olurdu. Özellikle driver güncellemeri için, nasıl ki sürücü güncelle yapıyoruz windowsda pardus da klasör göstererek sürücü güncelleme yapmak mümkünmüdür ?

Şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba TLP ile güç yönetiminizi düzeltip, pil ömrünüzü iyileştirebilirsiniz. Sürücüleri yükledikten sonra güncelleme geldiği zaman update ekranında o paketin güncellemesinin olduğu görünüyor. Bunun dışında son sorunuzu tam manasıyla anlayamadım, biraz daha açabilirmisiniz?

Cevap için teşekkürler, 2. soruyu gayet net anlattığımı düşünmüştüm ama uzun zamandır acaba windows kullanmıyormusunuz ?

Böyle bir aygıt yöneticimiz olsa ve donanımları windows gibi sürücü güncelleme yapabilsek.

1 Beğeni

Evet uzun zamandır windows kullanmıyorum hocam bu şekilde grafik ara yüzü olan hardinfo programı var. Dilerseniz kurabilirsiniz. İlk başta yanlış anladığım için kusura bakmayın ben cihaz sekranizasyonu için bir çözüm istediğinizi sanmıştım. İyi çalışmalar.

sudo apt install hardinfo
 :~$ hardinfo

1 Beğeni

Estğ hocam ilginize teşekkür ederim. Benim istediğim sanırım biraz zor olacak birşey ama zamanla onuda görürüz inşallah. Donanım üreticileri linuxa daha çok önem verseler ve linux içinde windowsta olduğu gibi daha gelişmiş bir aygıt yöneticisi olsa son kullanıcı için linux zor değil daha keyifli bir işletim sistemi haline gelecek.

1 Beğeni

Yani olsa gerçekten kötü olmaz. Ama şöyle bir artımız var Gnu Linux işletim sistemleri özgür bir yazılım. Buda kullanıcıların isterse istedikleri yönde uygulama geliştirebilmesini windowstan daha çok olanak tanıyor. Tabiki driver taraflı işlemler sadece biz geliştirmenlerin elinde değil. Buna örnek Linus Torvalds’ın Nvidia’ya verdiği tepki gösterilebilir. Dediğiniz gibi keşke Gnu Linux daha çok desteklense ve daha çok uygulama geliştirilse.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.