LibreCAD'i Güzelleştiren Eklentiler

Bu konu AutoCAD alternatifi olan LibreCAD’i daha verimli kullanabilmek üzere açılmıştır. Konu altına tavsiye edilen eklentiler ile daha profesyonel ve sorunsuz LibreCAD deneyimi elde edilebilmesi amaçlanmıştır.

LibreCAD açık ve güvenli kaynak 2D çizim programıdır. En yaygın bilinen AutoCAD’in alternatifi olsa da temel fonksiyon ve kullanım açısında pek noksandır, LibreCAD eklentiler ile geliştirilebilir olsa da bu noksanlık ne yazıkki devam etmektedir.
LibreCAD profesyonel kullanım için maalesef yeteri kadar kalteli bir hâl almamıştır.
Bu konu içeriği standart LibreCAD’in yanı sıra eklentiler ile LibreCAD’i donatmak ve daha kullanılabilir bir LibreCAD amaçlanmaktadır.

LibreCAD eklentileri bulmak zorlayıcı olabilir, bu sebeple LibreCAD kullanan arkadaşların eklentileri burada paylaşmalarını rica ederim.

LibreCAD’i en son iki yıl önce üniversite’de AutoCAD yerine kullanmıştım. Yurtta çizimlerimi LibreCAD üzerinden yapıp, okulda bilgisayarda AutoCAD üzerinden açıyordum, bir takım sorunlarla karşılaşsamda okulda üç beş dakika da bu hataları düzeltiyordum ve sıra bana geldiğinde ödevimi teslim ediyordum. Ancak kabul etmeliyim ki LibreCAD profesyonel kullanım için yetersiz, eklentiler ya da eklenti paketleri önerilir ve daha kullanışlı hâle gelirse LibreCAD kullanmak isterim.

3 Beğeni

Selamün Aleyküm
FreeCAD’i denemiş miydin?

2 Beğeni

Evet denedim, gayet kullanışlıymış. Ben onun Solid alternatifi sanıyordum. 3D sanıyordum, 2D olarakta çizim yapabiliyormuş. Bu cidden AutoCAD’in alternatifi olabilir.

1 Beğeni

Eklenti önerileri:

Çizim ve Düzenleme Araçları:

• LC_ExtendTools: Çizimlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde düzenlemenizi sağlayan kapsamlı bir araç seti sunar. Çoklu kopyalama, çizgi uzatma, açı ölçme, paralel çizgi çizme gibi özellikler içerir.
  • LC_ArcEdit: Yayları düzenlemeyi kolaylaştıran bu eklenti, yayların başlangıç ve bitiş noktalarını, merkezini ve yarıçapını değiştirmenize olanak tanır.
  • LC_DraftTools: Çizimlerinizi kırpma, uzatma, birleştirme, bölgeleri doldurma gibi işlemlerle düzenlemenizi sağlar.
  • LC_Offset: Seçili nesnelerin belirli bir mesafede paralel kopyalarını oluşturmanıza olanak tanır.
  • LC_Fillet: İki çizgi veya yay arasındaki köşeleri yuvarlatarak daha yumuşak geçişler oluşturmanıza yardımcı olur.
  • LC_Chamfer: İki çizgi veya yay arasındaki köşeleri keserek belirli bir açıda birleştirir.

Ölçüm ve Hesaplama Araçları:

• LC_Area: Kapalı şekillerin alanını hesaplar.
  • LC_Distance: İki nokta arasındaki mesafeyi ölçer.
  • LC_Angle: İki çizgi arasındaki açıyı ölçer.
  • LC_Calculator: LibreCAD içinde basit matematiksel hesaplamalar yapmanıza olanak tanır.

Sembol ve Blok Kütüphaneleri:

• LC_SymbolLib: Sık kullanılan sembolleri ve blokları kaydetmenize ve yeniden kullanmanıza olanak tanır.
  • LC_BlockLib: Farklı kategorilerde hazır blok koleksiyonları sunar.
  • LC_Hatch: Çizimlerinize farklı desenlerde tarama eklemenizi sağlar.

3D Araçları:

• LC_3DTools: LibreCAD’in 2D çizim programı olmasına rağmen, bu eklenti ile basit 3D çizimler yapabilirsiniz.
  • LC_Extrusion: 2D şekilleri 3D nesnelere dönüştürmek için ekstrüzyon işlemi yapmanızı sağlar.

Diğer Faydalı Eklentiler:

• LC_LayerManager: Katmanları daha kolay yönetmenizi sağlar.
  • LC_SnapTools: Çizim yaparken nesnelere tutunmayı kolaylaştıran ek araçlar sunar.
  • LC_TextTools: Metinleri daha kolay düzenlemenizi sağlar.
  • LC_Dimension: Çizimlerinize ölçülendirme eklemenizi sağlar.
2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.