LibreOffice Calc Dış Dosyalara Bağlantı

Bu sıralar sık sık libre office ile ilgili soru atıyorum ama. Bir çok işimiz tablolarla. Şimdiden kusura bakmayın.

Bir tablo oluşturuyorum, bu tabloma başka calc dosyalarından veriler çekiyorum. Fakat her açtığımda “Harici bağlantıların otomatik güncellenmesi pasifleştirildi.” uyarısı verip güncellememi istiyor.

Otomatik olarak güncellesin diye araştırdım. Düzenle-Dış Dosyalara Bağlantılar bölümünde olduğunu buldum. ama o kısmı değiştiremiyorum. Elle-Otomatik seçeneklerinin olduğu kısımlar pasif. Değişiklik yapılmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

111

Selamunaleyküm hocam
dediğiniz eğer ben açtığıma verilerim otomatik güncellensin ise şöyle bir çözüm bulmuş olabilirim(olabilrim diyorum çünkü tablolar hakkinda çok fazla bilgim yok) ama görüntü hala yukarıdaki gibi elle aktif gözüküyor
resim
resim
bs

Yapmak istediğim tam olarak aşağıdaki örnekteki gibi.
Bir calc dosyasındaki veriyi başka bir calc dosyasına aktarmak.

Ama dosyayı her açtığımda sağdaki dosyada görüldüğü gibi güncellemek istiyor sürekli. Otomatik olarak güncellemesi lazım halbuki. Ben soldakinde değer değiştirdiğimde sağdakinde de değişmesi lazım.

Peek 2021-11-14 17-01

üstte gösterdiklerimi denediniz mi çünkü öyle yapınca otomatik olarak güncelliyor

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.

Denedim. Otomatik güncelleme yine yapmıyor. Dosyayı kapatıp açmam gerekiyor. Öncesinde de zaten kapatıp açtığımda oluyordu. Ama ben kapatıp açmadan otomatik olarak güncellemesini istiyorum. İlk gönderideki resimde göründüğü gibi, aktif değil otomatik güncellemesi. Elle güncelleme açık. Otomatik olarak seçemiyorum, seçmeye izin vermiyor.

Peek 2021-11-14 19-50

dediğiniz şimdi anladım
resim
onun için resimdekilerden birinin üstüne çift tıklayıp güncelleme aralığını girince otomatik oluyor
ama en son veri kaynağının kaydedilmesi gerekiyor

Nereye çift tıklıyorsunuz tam anlayamadım. Ya da anladım ama bende çift tıklayınca başka şey açılıyor.

Peek 2021-11-14 20-06

düzenle-dış dosyalara bağlantı-resim

bs
ama veriyi özel yapıştırdan değil de direk veri bölmesinden eklemeniz gerekiyor bu güncelleme için
acayip olan diğer yolda niye bu otomatik güncelleme de çalışmıyor anlamadım
gifdeki ver veri veriii gibi şeyler veri kaynağındaki blokların isimidir

Dediğiniz sayfayı buldum. Bu arada bendeki listede Çalışması Sayfası- Dış veri bağlantısı başlığı altında. Ama tablo ya da aralık tanımlaması nasıl oluyor onu beceremedim.

111

son
kaynaktaki bloğu istediğimiz gibi blok hücrelere isim veriyoruz(kaydetmeyi sakın benim gibi unutmayın :sweat_smile: her veri değişminde kaydedilmesi gerekiyor)ctrl+s

1 Beğeni

Eyvallah dediğiniz şekilde anında kaydedebiliyor. Ama normal girişler için. Formül girişlerinde aşağıdaki gibi bir hata oluyor. Malesef benim çekeceğim tüm veriler de formül girişleri zaten. Onun çözümü var mıdır?

Peek 2021-11-16 13-59

şimdi gene acyip bir yöntemle göstermeye çalışayım
öncelikle veriler kaynak blokta herhalde fonksiyon olarak tutulduğu için diğer dosyada sıkıntı çıkartıyor emin değilim belki başka bir çözümü vardır
fonksiyonlu hücreyi değilde bağlantı olarak yapıştırılmış olan hücreyi veri kaynağı yapmak
ilk olarak yapıştırmak için sağ tık özel yapıştır bağlantı olarak deme yerine ona bir kısa yol atıyoruz ne tür kılayye kullanıyorsannız ona göre parmaklarınıza uygun shift +alt lı bir şey seersiniz
kısa
gifte de olduğu gibi gene toplama fonksiyonu yapılıyor ama toplamı kopyalayıp özel oluşturduğumuz tuşla bağlantı olarak yapıştırıyoruz bağlantılı olana ad verip diğer alıcıda bunu ekliyoruz
veri
eğer bi sürü toplam varsa bence bir kaç hücreyi seçip onlara ad vermek mantıklı olabilir
umarım işinize yarar eğre daha kısa bir yol bulabilirsem atmaya çalışırım
bu arada teşekkürler sayenized de tablolarda bir şeyeler öğrendim ilerde belki veri tabanı için çok işime yarayabilir Allah razı olsun
birde veri bağlantısı için
resim kullanılabilir

Allah razı olsun. Acayip yöntemlerle de olsa bir şekilde buluyorsunuz. :slight_smile:

Ama sıkıntı şu ki, bu tarz şeyleri çok fazla kullananlar için bu yöntemler çok da pratik değil. İlk başta tek bir taslak oluşturup, bir daha böyle şeylerle uğraşılmayacaksa makul. Fakat sık sık yeni tablolar ve farklı dosyalar oluşturulması gerekiyorsa, bu yöntemler hem uzun sürer, hem de aralarda bir şeylerin unutulması ihtimali fazla olur.

Bunu da ya bilenler varsa daha kısa yoluyla söyleyebilirler veya yoksa Libreoffice geliştiricileri bunu daha pratik hale getirebilirler.

Biz de o zamana kadar bu yöntemlerle devam ederiz.