Libreoffice Gömülü Yazım (Türkçe) Denetimi

Geçen yıllarda libre Office yazım denetiminin gömülü olarak geleceği söyleniyordu.
http://blog.libreoffice.org.tr/2018/09/07/libreofficee-gomulu-turkce-yazim-denetimi-ozelligi-geliyor/

Bu durum hakkında gelişmeler nelerdir?

Heceleme sözlüğü de sadece eski zemberek de bulunmakta Comu zemberek ve hunspell tr de maalesef heceleme sözlüğü bulunmamakta. Bu sözlüğünde gömülü olması gerekiyor.

3 Beğeni

Libreoffice 6.2.4

New Features

• Added Turkish Language commit

Gerçekten güzel olmuş. Birde Microsoft Office benzeri sekmeli görünüm eklenmiş :star_struck:
Görünüm ayarlarından etkinleştirilmesi gerekiyor.

7 Beğeni

Pardusun yaygınlaştırılabilmesi için Libreoffice’in de yaygınlaştırılması olmazsa olmaz.

3 Beğeni

Proje artık tam manası ile olgunlaştı. Bu sürümde pardusa entegre edildiğinde office ile alakalı hem görsel anlamda geçiş kolaylaşacak, hemde sözlük hazır geldiği için ektra ayarlamalar yapılmak zorunda kalmayacak. Biz süleymanpaşa ilçe milli eğitimde bu göç işlemini bitirmek üzereyiz ve geçiş sürecinde arkadaşlarımız 6.1 libre office bile bir günde adapte olmuşken bu sürüm bu süreyi bile hızlandırıyor :slight_smile:

1 Beğeni

Evet haklısınız yıllardır söylüyorum Pardus"un yaygınlaşması için LİBRE OFİS PARDUS sürümü çıkarılmalı ve hazır şablonlar çoğaltılmalıdır.Mesela PARDUS SONSUZ TAKVİM,PARDUS MUHASEBECİ gibi.

Pardus depolarına eklenmesini bekleyemedim hemen denedim. Harika olmuş. 3 yıldır bunu bekliyordum. Dedikodusu vardı ama pek inandırıcı gelmiyordu. Pardus’a geçiş için harika bir tutunacak dalımız yani geçerli bir sebebimiz daha oldu. Geç kalınsa da olsun. Geç olsun güç olmasın. Microsoft’tan 12 yıl sonra sekmeli tasarımın daha verimli olduğunu keşfetmiş olan libreoffice ekibini kutluyorum. :confused:

2 Beğeni

Sekmeli görünüme geçince bir süre bekledim 6.2 sürmünün depolara eklenmesini ama eklenmeyince ben de LibreOffice sitesinden paketleri indirip kurdum :smiley:

1 Beğeni

6.2 sürümü sitesinden indirip kurdum türkçe imla denetimi için bir adet eklenti kurdum gayet güzel oldu sekmeli görünüm güzel fakat biraz daha üzerinde çalışılması gerekiyor en büyük eleştirilerimden birisi buydu görünüm modern değildi ama sanırım çok daha güzel olacak zamanla. Eklenti kurmadan yazım denetimi çalışmadı bende

1 Beğeni

Sekmeli görünümü nereden yapıyorsunuz. Menülerde bulamadım.

Libreoffice sürüm 6.2 ve uzeri yuklu oldugundan emin olun.

ust menuden Görünüm/Arayüz den degistirebilirsiniz.

LibreOffice 6.2.4.2 sürümünde “Görünüm → Kullanıcı Arayüzü → Sekmeli” yolunu izleyiniz.

1 Beğeni

Test ettim bende de gömülü olarak yazım denetimi çıkmadı kurmak zorunda kaldım.

Gömülü yaşım denetimi nasıl aktif edeceğiz. Yada kuracağız.

Zembere dışında gömülü yazım denetimini nasıl kuracağız yada aktif edeceğiz ben bulamadım.

Anlasilan olay asparagas.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.