Lider Konsolda Kullanıcılar Online Neden Görünmüyor

Ldap lider konsolda kullanıcılar login olduğu halde neden online görünmüyor. Yapılması gereken başka bir işlem var mı? “lider_console” kullanıcısı ve bilgisayarlar online olduğu yeşil olarak görünmektedir.

Merhaba, kullanıcılarda ahenkler gibi online-ofline durumu gözükmez, kullanıcıya tıkladığınızda hangi ahenk üzerinde login olduğunu gösterir. Yani yukarıdaki durum normaldir.

Ömer Hocam Merhaba,

Öncelikle sorularıma ve kurulum esnasında yaşadığım sorunlara microsofttan 10 kat daha hızlı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Konu kullanıcılardan açılmışken 3 adet internet erişimininde kullanılan istemcimizi pardus 17.3’e dönüştürdük ve kurmuş olduğumuz liderahenk sunucusuna entegre hale getirdik. Proxy ayarlarını /etc/environment dosyasına yeni kayıt açarak girdide bulunduk, ldap üzerinde kayıtlı kullanıcılarla login olduk ve internet erişiminde kullanıcı adı sorarak girmesine sağladık. Labris güvenlik duvarı üzerinden de kullanıcı erişimlerini izledik.(Ancak windows server üzerinde tanımlı kullanıcı adlarıyla)

Birinci sorum labris güvenlik duvarını bu sisteme dahil edip (şu anda windows server 2012 üzerinden etki alanına dahil edilmiş durumda) ldap kullanıcılarını otomatik olarak görmesini sağlayabilir miyiz?

İkinci sorum ise kullanıcılar ilk açılışta (windows etki alanında olduğu gibi) bizim tanımladığımız şifresini nasıl değiştirecek. Yada istediği zaman şifre değişimini nasıl yapacak?

Merhaba; Proxy ayarları için Firefox pluginini bekleyebilirsiniz.

Bu adım için sanırım lider tarafında yapılacak birşey yok gibi, yinede araştırayım. Ldap’ı kullanıcıları ve ahenkleri üzerinde tutan ve ağaç yapısında gösteren bir veritabanı özelliği için tutuyoruz. Openldap’ın yeteneklerini araştırmak gerek, sizde araştırabilirsiniz.

Ahenkldap paketi sonrasında kullanıcı konsolda passwd komutunu çalıştırınca ldap şifresini değiştirebilir. Yani ahenkldap paketi o altyapıyı hazırlıyor, fakat gui yok.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.