Linux 6.10.6+bpo-amd64 güncellemesinde hata alıyorum

Pardus 21 ve 23 için Yeni Güncellemeler Yayımlandı gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

Pardus 23 Backports kullanıyorum ve bugün yeni güncellemeleri yaparken aşağıdaki hatayla karşılaştım. sudo apt --fix-broken install da aynı hatayı verdi.

Building module:
Cleaning build area...
env NV_VERBOSE=1 make -j12 modules KERNEL_UNAME=6.10.6+bpo-amd64...............(bad exit status: 2)
Error! Bad return status for module build on kernel: 6.10.6+bpo-amd64 (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/nvidia-current/535.183.01/build/make.log for more information.
Error! One or more modules failed to install during autoinstall.
Refer to previous errors for more information.
dkms: autoinstall for kernel: 6.10.6+bpo-amd64 failed!
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/dkms exited with return code 11
dpkg: linux-image-6.10.6+bpo-amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
 linux-image-6.10.6+bpo-amd64 paketi post-installation betiği kuruldu alt süreci 1 hatalı çıkış kodu ile sona erdi
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden linux-image-amd64 paketi yapılandırılamıyor:
 linux-image-amd64 şuna bağımlı: linux-image-6.10.6+bpo-amd64 (= 6.10.6-1~bpo12+1), ama:
  linux-image-6.10.6+bpo-amd64 paketi henüz yapılandırılmadı.

dpkg: linux-image-amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
 bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden linux-headers-6.10.6+bpo-amd64 paketi yapılandırılamıyor:
 linux-headers-6.10.6+bpo-amd64 şuna bağımlı: linux-image-6.10.6+bpo-amd64 (= 6.10.6-1~bpo12+1) | linux-image-6.10.6+bpo-amd64-unsigned (= 6.10.6-1~bpo12+1), ama:
  linux-image-6.10.6+bpo-amd64 paketi henüz yapılandırılmadı.
  'linux-image-6.10.6+bpo-amd64-unsigned' paketi kurulu değil.

dpkg: linux-headers-6.10.6+bpo-amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden linux-headers-amd64 paketi yapılandırılamıyor:
 linux-headers-amd64 şuna bağımlı: linux-headers-6.10.6+bpo-amd64 (= 6.10.6-1~bpo12+1), ama:
  linux-headers-6.10.6+bpo-amd64 paketi henüz yapılandırılmadı.

dpkg: linux-headers-amd64 paketi işlenirken sorun yaşandı (--configure):
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
 linux-image-6.10.6+bpo-amd64
 linux-image-amd64
 linux-headers-6.10.6+bpo-amd64
 linux-headers-amd64
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Not: Pardus depolarındaki NVIDIA sürücülerini kullanıyorum.

Pardus Backport kullanıyorsanız Nvidia ekran kartı için aşağıdaki paketi kurmanızı tavsiye ederim. Nvidia için gerekli paketleri ve linux-headers-amd64 paketini kendi optimize ediyor.

sudo apt install nvidia-detect

Kurulum sonrası bilgisayarı yeniden başlatın

Nvidianın hatası buna yapacak bir şey yok, öyle bir şekilde driver yazıyorlar ki 535 driverı çok yeni bir kernelle çalışmayabiliyor. Bunun için ya güncel driver kuracaksın pardus depodakini değil, veya bpo kernel kullanmayacaksınız. Ama işlemciniz çok yeniyse atıyorum intel 12. nesil filansa yine backports kullanmak durumundasınız.

1 Beğeni

Alakası yok. Ben backports ISO masaüstü ne kurulum yaptım akabinde Pardus Nvidia yükleyici ile yükledim sonrasında nvidia-detect kurduktan sonra ekran kartı devreye girdi.

Not: Pardus Nvidia yükleyici deki Nvidia depoyu işaretleyip Nvidia depodaki 560 sürüm olanı kurdum.

Zaten Yirmiüç Backports deposundaki NVIDIA sürücülerini kullanıyorum.

Sanırım dediğiniz gibi. Geçmişte de güncel çekirdekte siyah ekran sorunları olmuştu ama hiç kurulamamayla karşılaşmamıştım.

Birkaç hafta içinde NVIDIA için düzgün bir güncelleme gelir herhalde.

Nvidia nın backports sürücüsü diye bir şey yok, en fazla 535 var yine yetmiyor 6.10 kernel için.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.