Linux From Scratch nedir?

Linux a yeni geçen kullanıcıyım. Linux hakkına araştırma yaparken en çok kullanılan linux olarak linux From Scratch gördüm. Ne olduğunu tam anlayamadım.

0 dan yapılmış Linux demek.

2 Beğeni

Selamunaleyküm Hocam
Bundan emin misiniz? Çünkü 0 dan yaparak sistemi oluşturmak hem baya bilgi gerektiriyor hem de baya uzun süren bir uğraş.

Genellikle Debian veya redhat tabanlı paket yöneticili sistemler kullanılıyor onun haricinde bir de arch ile kendinize özel linux From Scratch kadar olmasa da özel bi sistem yapabiliyorsunuz

1 Beğeni

“Kendin pişir, kendin ye” anlamına geliyor. Sana linux kernelini ve toparlaman için bazı araçlar verip yol-yordam gösteriyor, sen de kendi linuıx’unu yapıyorsun.

Kendi görüşüm: önermiyorum.

2 Beğeni

İşletim sistemlerini kurulum zorluğuna göre bir sıralamaya sokabiliriiz.

[Ubuntu->Pardus->Red Hat->Suse]->Arco Linux->Arch Linux->Open BSD->Gentoo->Crux->LFS ("Sıfırdan Linux")

Önerimiz Arco Linux kullanın.

Macera istiyorsanız Open BSD->Gentoo->Crux->LFS yolunu takip edebilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba! Linux From Scratch (LFS), bir Linux dağıtımı değil, kendi Linux işletim sisteminizi sıfırdan oluşturmanızı sağlayan bir kılavuzdur. Yani, en çok kullanılan bir Linux dağıtımı değil, bir işletim sistemi oluşturma projesidir.

LFS’nin Amacı Nedir?

LFS, size Linux’ün nasıl çalıştığını derinlemesine anlamanız için bir fırsat sunar. Hazır dağıtımlarda (Ubuntu, Fedora vb.) birçok bileşen önceden yapılandırılmış olarak gelirken, LFS ile her bir bileşeni kendiniz seçer ve kurarsınız. Bu, sisteminiz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar ve sadece ihtiyacınız olan bileşenleri kullanarak daha yalın ve hızlı bir sistem elde edebilirsiniz.

LFS Kimler İçin Uygundur?

LFS, Linux hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, sistemi derinlemesine öğrenmek isteyen ve kendi özel ihtiyaçlarına göre bir işletim sistemi oluşturmak isteyen ileri düzey kullanıcılar için uygundur. Yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir.

LFS’nin Avantajları:

• Sistem üzerinde tam kontrol
  • Sadece ihtiyacınız olan bileşenleri kullanma
  • Linux’ün iç yapısını öğrenme fırsatı

LFS’nin Dezavantajları:

• Kurulumu ve yapılandırması zaman alıcı ve zorlayıcı olabilir
  • Yeni başlayanlar için uygun değil
  • Hazır dağıtımlar kadar kullanıcı dostu değil
2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.