Linux Uyumlu Alınabilecek Dizüstü Bilgisayarlar

Merhabalar;

Sıfırdan Linux eğitimi almaya başlayacağım. Bunun için bana önerebileceğiniz dizüstü pc önerirseniz memnun olurum.

Herhangi bir şekilde bir bütçe ayırmadım sizlerden gelecek tavsiyelere göre bu konuda bütçe ayıracağım.

Başlangıç ve orta seviye veya ileri seviye önereceğiniz dizüstü pc’lere açığım. Sadece devamlı pc değiştirmek istemiyorum.

1 Beğeni
3 Beğeni

linux ile uyumlu laptop alacaksanız alacağınız laptop freedos olmalı

pardüs yükleyecekseniz sürüm notlarında asgari istenen özellikler yazıyor

win11 gibi tpm zorunluluğu yok

ikinci el 4gb ram bellekli laptop a da kurabilirsiniz 64 gb bellekli laptop a da

atom işlemcili netbook a da uygun linux var

aldığınız laptopa sanal makina üzerine arch fedora debian ubuntu mint gibi farklı sistemleri kurup deneyebilirsiniz.

çöken olursa yenilemesi kolay olur.

2 Beğeni

Freedos olmasına gerek yok, Windows’ta olabilir. Ancak Windows’a para kazandırmamak amaçlı Freedos bilgisayar alınması daha anlamlı olur.

https://www.lenovo.com/tr/tr/laptops/ideapad/3-series/IdeaPad-3-15ALC6/p/88IPS301609

Benim bilgisayarım bu, gayet memnunum da, giriş orta segment sayılabilir. Pek oyun oynatmaz aşırı grafik gereken bir işlem yapmayacaksanız yeterli bir makinedir. Kötü yanı ram geliştirme konusunda noksan. Ramlerden birisi sabit ve yanlış bilmiyorsam en yüksek takılabilecek ram miktarı 12GB.

Merhaba

Linux eğitimi için bilgisayar alacaksanız, özellik olarak fazla bir ihtiyacınız olmayacaktır. 3 harfli marketlerde satılan freedos bilgisayarlar bile işinizi rahatlıkla görür.

Linux dünyasına şimdiden hoşgeldiniz.

1 Beğeni

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Marka model olarak öneriz olursa direk onlara odaklanıp ilerleyebilirim. Çünkü bir çoğunda paylaşımlı ekran kartı var veya gb yeteri değil seçenekler dağılmış oluyor

1 Beğeni

çok güncel laptoplarda kernel kaynaklı uyum sorunu olabiliyor

epey diye bi karşılaştırma sitesi var bütçenizi girin freedos u seçin gelen seçeneklerden beğendiğinizi yazın

kullanan arkadaş varsa deneyim yazarsa daha sağlıklı olur

2 Beğeni

Dell ve Lenovo markalarının Linux destekleri gayet iyi seviyelerdedir.

Bunun dışındakiler de elbette çalışır mı çalışır, fakat kullanılan donanımlara ve sürücülerinin olup olmadığına bakmak gerekir.

3 Beğeni

özelliklerinde ram,ekran kartı bir çoğu paylaşımlı çünkü hardisk vb. en çok neye dikkat etmeliyim? Dell almak istiyorum.

2 Beğeni

Merhaba

Linux ve yazılım için kullanacaksanız aşağıdaki gibi bir makine sizin için idealdir.

İşlemci : İ5 ve üstü
Ram: 16GB ve üstü
Hard Disk: 256GB SSD ve üstü
Ekran Kartı: 2GB ve üstü

Model olarak ise aşağıda bir kaç model yazdım, bunları baz alarak kendi seçiminizi yapabilirsiniz.

• HP Victus 15-fb0017nt 5.Nesil Ryzen 5 5600H-RX6500M 16GB 512GB SSD
  • Msi Thin Gf63 12.Nesil Core i5 12450H RTX3050 4GB 16GB 512GB SSD
  • Acer Aspire 7 12.Nesil Core i5 1240P RTX3050 4GB 16GB 512GB SSD Freedos
  • Lenovo Ip Gaming 3 12.Nesil Core i5 12450H RTX3050ti 4GB 16GB 512GB SSD
3 Beğeni

Product Name: Victus by HP Laptop 16-d1034nt

kullanıyorum Pardus 23 ten sonra nvidia ve diğer controller lar falan tam uyumlu hale geldi. Pardus 23 ten önce kernel yüzüne uyumsuzdu mint kullanıyordum, 23 ten sonra pardusa geçtim.

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
Diğer marka ve modellere göre biraz daha fiyatı fazladır ama hem Linux uyumluluğu hem de kalitesi ile Lenovo Thinkpad cihazları öneririm.
Selametle…

3 Beğeni

ekran kartı olayını pek anlamıyorum. Benchmark sitelerine bakabilirsiniz. AMD işlemcilerde bulunan dahili ekran kartı İntel’in dahili kartlarından daha güçlüdür. Böylece harici bir ekran kartı olan bilgisayar alıp maddi imkanlarınızı zorlamazsınız.

İşlemci için: https://www.cpubenchmark.net/
ekran kartı için (işlemciye dahili olanlarda dahil): https://www.videocardbenchmark.net/

ram en düşük 8 GB olmalı, günümüz bilgisayarlar için 4 GB ram artık zorlar derecesinde. Sistem de belirli bir miktar ram kullanıyor. Sana 3,5 GB ram kalsa linux hafif bir sistem olmasına rağmen XFCE arayüzü bile 1,3 GB ram kullanmaya başladı. Diğer işlemler için sana kalan ram miktarı çok az oluyor. XFCE arayüzünün ve bazı linux yazılımlarının önümüzdeki iki yıl içinde ram kullanımlarının artacağını tahmin etmek hiç zor değil. Bu sebeple en az 8 GB ram almanızı öneririm.

Harddisk için ihtiyacınıza göre alabilirsiniz. Boyut ve hızlarına bakarak ne amaç ile kullanacağınıza bağlı olarak tercihiniz değişebilir.

AMD alacaksan 5. nesilin altında alma, intel alacaksan 9. nesilin altında almamanı öneririm.

1 Beğeni

Dell XPS 13 9370 Intel Core i7 8550U 16GB 512GB 13.3 uygun olur mu?

1 Beğeni
  1. Nesil yani Intel i7 8550U işlemcili alabilirsiniz ama performansın yetmediğini düşündüğünüz zaman yeni bir bilgisayar almadan önce o eski bilgisayarı satmanız zor olabilir.

O sebeple güncel bilgisayarlara bakın derim. Benim tercihlerime göre en düşük fiyatlı mesela:

sonu u ile biten işlemciler batarya uzun dayansın diye geliştirilen tam performans çalışmayan ultrabook işlemcileridir

h ile bitenlerin performansı yüksektir

buradan fiyat aralığı girip bakabilirsin

1 Beğeni

Konuya farklı bir bakış açısı kazandırmak isterim. Dell boykot listesinde.

2 Beğeni

Butcene gore değişir ama Lenovo thinkpad alanı öneririm

1 Beğeni

maddi durumu yetersizse İdeapad’de güzeldir.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.