Linux, Xioami Redmi Pro ROM Yükleme

Merhabalar, kolay gelsin!
Bir tanıdığın telefonu (Redmi Pro) açılmıyormuş, sadece logo geliyormuş. Bir bakıver dedi.
Araştırdım ROM yüklemek gerekiyormuş. Fakat Windows için yazılmış yazılar görebildim.
Acaba Pardus´ta nasıl bu telefona ROM yükleyebilirim?
(Bu arada Bootloader kilidi açık.)

Teşekkürler, saygıyla

Selamün Aleyküm
Windowsta nasıl yüklendiğine dâir bir rehber var mı?
Eğer tahmin ettiğin yöntem ise yüklemök kolay olur.
Selametle…

1 Beğeni

Hocam burayı bulmuştum, diğerleride buradaki anlatımı yapıyor:
(Pardon, az öncekini yanlış atmışım.)
Doğru bağlantı.

Saygıyla

http://en.miui.com/thread-286251-1-1.html

Burda dediğine göre bootloader ı açtıysan fastboot adlı programla her türlü rom atılabiliyormuş linux da. Hakim olmadığım bir konu benim tavsiyem virtualboxa bir windows kurup usb portlarını tanıtmak böylece resmi MI tool larını kullanabilirsin. (Ben de de mi6 var)

Selamlar.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm Üstad
Fastboot çalışıyorsa hiç sıkıntı olmaz. Standarddır. En kolay yöntem fastboot kullanarak yüklemedir.

@KaptanTR bu komutlar ile fasboot ve adb’yi yükleyebilirsin.

sudo apt install fastboot adb

Selametle…

1 Beğeni

Ve Aleyküm Selam,
Hocam çok teşekkürler, hangi komutlar ile romu telefona kurabiliriz?

Saygıyla

Rom dosyalarının bulunduğu dizinde ls komutunun çıktısını verirseniz eğer neyin nasıl yükleneceği ile ilgili bir örnek komut satırı hazırlarım.

1 Beğeni

Mesela kurtarma(recovery) yükleyeceksiniz.

fastboot flash recovery DOSYA.img

Bu komut ile yüklenir.
flash parametresi cihaza dosyayı yüklemeye yarar.
recovery cihazdaki hangi bölüme yüklemek istiyorsak o bölümün adı yazılır buraya. Biz kurtarma(recovery) yükleyeceğimiz için recovery yazdık.
Son kısım da, belirlediğimiz yere hangi dosyanın yükleneceğini belirtiriz.

fastboot help komutu ile neler yapabileceğine dair parvmetreleri görebilirsin.

1 Beğeni

Hocam baktımda Fastboot Romları, cumartesi günü yayınlanacakmış, sistem güncellemesi yapılıyormuş.
(bkz. Bağlantı)
O yüzden bir şey yazmadım.
Yazdıklarınız içinde teşekkür ederim.
Daha önce hiç rom yüklemedim, o yüzden tam bilmiyorum; Cihaz soft brick oldu, yazılım yüklemesi gerekliymiş.
Bunun için dediğiniz:

kodu mu yazacağız?

Teşekkürler, saygıyla

Rom dosyaları yayınlansın. Dosya listesini paylaşırsınız. Ona göre basit bir betik bile yapılabilir.

1 Beğeni

Hocam kusura bakmayın, geç cevap veriyorum.
̶H̶o̶c̶a̶m̶ ̶d̶o̶s̶y̶a̶y̶ı̶ ̶b̶u̶r̶a̶d̶a̶n̶ ̶i̶n̶d̶i̶r̶d̶i̶m̶.̶
Dosya içeriği de bu şekilde;

Saygıyla

Selamün Aleyküm
Bize bir iş kalmamış :blush:
.sh uzantılı dozyaları hazırlamışlar.

1. Bu dosyaların tamamını çıkart.
  2. Telefonu fastboot kipinde(modunda) aç ve bilgisayara bağla. Tuş kombinasyonu telefondan telefona değişir. İnternetten bakabilirsin.
  3. Telefona yazılım yüklenirken tamamen sıfırlansın istiyorsan flash_all.sh; depolama sıfırlanmadan yükleme için flash_all_except_storage.sh; depolama, uygulamalar ve ayarlar sıfırlanmadan yükleme için flash_all_except_data_storage.sh dosyasını çalıştırmalısın.
  4. Uçbirimden yüklemek istediğin ilgili .sh uzantılı dosyayı çalıştır. Kurulum otomatik gerçekleşecektir.

Not: Dosyayı indirmeye fırsatım olmadı. Telefondan yazıyorum. 3. Madde de anlattıklarım dosyanın adından yaptığım çıkarımlar üzerine yapılmıştır.

Selametle…

2 Beğeni

Ve Aleyküm Selam hocam,
Dosyaların bulunduğu dizinde fastboot flash recovery flash_all.sh yazdım.
Yaklaşık on dakikadır bekliyorum, bir şey olmadı.
Sebebi ne ola ki?

Saygıyla

Eksik anlatmışım anlaşılan :sweat_smile::blush:

Bize bir iş kalmamış derken şunu demek istedim;
İçine gerekli komutların yazıldığı betik dosyasını hazırlamışlar bize de sadece o betiği çalıştırmak kalmış. flash_all.sh dosyasını metin düzenleyicide açın, ne demek istediğimi anlarsınız.

sh flash_all.sh komutunu çalıştırın. Yüklemeye başlar.

1 Beğeni

Hocam çok sağolun,
Siz anlatamadınız değil ben bilememişim. Cahil cahil yazmışım. :grin:

Allah razı olsun

Estağfirullah

Amin ecmaîn :blush:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.