Linux zararlıları ile tanışın

https://sudo.ubuntu-tr.net/linux-virusleri-ile-tanisin

1 Beğeni

Her sistem için virüs yazılabilir. Çünkü virüsler de bir nevi programlardır. Hatta çoğu program virüs olarak algılanmasa bile bir virüs gibi sisteminizi sömürebilir.

Linux için de tabi ki virüsler yazılabilir ve yazılmışlardır. Fakat Linux dağıtımlarındaki paket yönetim sistemleri sayesinde güvenilir yazılımlar dağıtım sahipleri tarafından depolara doldurularak sunuluyor. Böylece apt install paket şeklinde kurduğunuz paketlerin güvenliğinden emin olabiliyorsunuz.

Sisteminizin güvenliğini basit şekilde şöyle koruyabilirsiniz:

1. İnternetteki rast geldiğiniz her terminal komutunu root kullanıcısı yetkisiyle (sudo) çalıştırmayın.
  2. Resmi depolarda aradığınız uygulama bulunuyorsa onu tercih edin.

Böylece antivirüslere de pek ihtiyacınız kalmadan güvenle sisteminizi kullanabilirsiniz.

5 Beğeni

Bu yandan GNU/Linux kullanıcıları çok daha şanslı. Windows’a program kurabilmek için bir dosya indirmemiz gerekiyor ve saldırganlar resmi siteler bile olsa da bir şekilde kendi düzenledikleri sitelere yönlendirmeyi başarıyor. Linux kullanıcısı ise kendisi birşeyleri el ile yüklemeye ihtiyaç duymuyor. Sadece komut satrını açıp şunu yazmaları yetiyor:

Debian/Ubuntu:
sudo apt-get install paket-adi

Pisi Linux/Eski Pardus sürümleri:
sudo pisi install paket-adi

Archlinux:
sudo pacman -S paket-adi

Hatta bunlara da gerek yok, Synaptic var, Pisi’nin grafiksel arayüzü var, Pardus mağaza var. Ayrıca dikkat edersen Windows’da da antivirüsler boşa çalışıyor. Kabul ediyoruz hiçbir sistemin %100 güvenli olmadığını fakat bu güvenliği sağlamak GNU/Linux’da daha kolay.

1 Beğeni

Aslında Winget bu sorunu güzelce çözmüş. Henüz test aşamasında olduğu için kurulumu biraz zor oluyor ama kurduktan sonra GNU/Linux benzeri bir deneyim sunuyor. Yazılım çeşitliliği de çok iyi olmasa bile yeterli düzeyde. Windows dağıtımına dahil edilecek düzeye geldiğinde çok kaliteli bir deneyim vereceğini tahmin ediyorum.

Şöyle bırakayım:

1 Beğeni

Microsoft’u anlama biraz zor nedense. GitHub’da program MIT Lisanslı yazıyor:
Hemele hümele
Ama çalıştırıldığında bana telif hakkından bahsediyor:
Hemele hümele2
Ama konumuz bu değil

https://forum.pardus.org.tr/faq

• Forum genelinde, veya kategori/konu özelinde diğer kullanıcılar ve ziyaretçiler için işe yarar olması,
1 Beğeni

Gerçekten çok yararlı bir yazı. Bazı kişiler bazı şeyleri sadece yapabildikleri için yaparlar. En azından ćok tehlikeli virüslerin olmaması beni sevindirdi.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.