Linux'ta ve ya Pardus'ta C#, ASP, Objective-C... Gibi Linux'ta Geliştirilemeyen Diller Geliştirilebilir mi?

(Enes Boğaz) #1

Merhabalar,
Bir yerde okuduğum yazıya göre;
C#, ASP, VB, Objective-C vs. diller Linux ortamında geliştirilemiyormuş. Fakat bu asla geliştirilemeyeceği anlamına mı geliyor?

Geliştidiciler tarafından Pardus’ta da çalıştırılıp, geliştirilebilir ve yazılabilir mi?

Saygıyla

(Orcun) #2

Merhaba Enes,

Bahsetmis oldugun tum diller ile GNU/Linux dagitimlarinda uygulama gelistirebilirsin, ancak her dilin onerildigi isletim sistemi uzerinde gelistirilmesinde fayda var.

(Fatih Aşlamacı) #3

C# artık Linux da çalışıyor. .Net Core açık kaynak proje oldu.

(yunuse44) #4

python java c++ go varken c# bağımlığından kurtulun . Tabiki de geliştire bilir c# da

(Fatih Aşlamacı) #5

@yunuse44 keşke bağımlılıklardan kurtulmak o kadar kolay olsaydı. eğer o kadar kolay olsaydı Linux da wine diye bir program olmazdı. C# güzel bir dil ve pek çok güzel araç Linux da yok. tabi ki bu güzel araçların Linux da olmasını istemek Linux un sağlıklı gelişimi için çok faydalı.

(Enes Boğaz) #6

Hocam, o zaman sorumu şöyle değiştireyim:
Linux’ta geliştirilemeyen bir dil, asla geliştirilememesi söz konusu değil, değil mi?
Yani bir babayiğit gelse yapabilir veya geliştiriciler geliştirebilir, değil mi?

Saygıyla

(Orcun) #7

Programlama dilleri mimariye, isletim sistemine, internet tarayicilarina veya sanal uygulamalara bagli yasarlar.
GNU/Linux ekosisteminde yasamayan bir dili, orada yasatmak icin iyi bir nedene ihtiyac vardir, bu nedenler de genelde ticari kaygilardir. Bknz: Mono projesi.

(Enes Boğaz) #8

Yani geliştirilebilir.
Teşekkür ederim.

(isimyok) #9

Sanal makinaya Windows kurup ,resimdeki gibi herşey faal şekilde kullanabilirsin.Ben 4 yıldır bu şekilde kullanıyorum.

(system) #10

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.