Linux'un yanında MBR Windows kullanıyorsanız bana yardım edebilirsiniz

Pardus kullanırken fark etdiki efi dosyalarını grub mneüden önyükleyebiliyoruz bend emerak etdim mbr dosyalarıda nasıl yapıyoruz eğer mbr windows kullanıyorsan grub customizerden ordaki

bu bölümüm ss’ini alıp atarmısın?
burdaki kodlardan ne mantığını anlayabilirim.

MBR ön yükleme bölümüdür. Yapmak istediğiniz belli bir düzeltme yoksa sadece sisteminizi bozarsınız.

MBR harddiskinizin ilk sektörüdür. Bu sektörde bilgisayarınızın adreslemesi bulunur yani hangi bilginin nerede olduğu bir tablo halinde bu bölümdedir. Bu bölümde ufak bir program çalışır ve bu program sayesinde bilgisayarın açılışında yani önyükleme olarak hangi işletim sisteminin seçileceği belirlenir. Tek bir Windows kullanıcıları için direkt olarak kurulu olan Windows başlarken aynı anda hem Windows hem de Linux kullananlar için işletim sistemi seçme ekranı karşınıza gelir.

Kaynak:

1 Beğeni

Windows 10 ios2sunu başka bir disk bölümüne çıkartıp ordan grub mneüye eklip önyükleyebiliyorum ama UEFI olarak önyüklemeyi biliyorum MBR önyüklemek için MBR önyüklemeyi bulmayı bunun için MBR önyüklemeiş birinin Windows kullanan bir insanın grub mneüsüne bakmam lazım.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.