Log Yönetim Anahtarı Oluşturma Hatası

Merhaba öncellikle dökümanın yetersiz olduğunu belirteyim.

 * git
    * myshook
    * gdyshook

bahsettiğiniz bu kullanıcılar nerde biz mi oluşturacağız yetkileri ne olacak.

ahtapotops@ahtapot:~/ahtapot/lab> ssh-keygen -f ahtapot_ca

bu komutta böyle bir dosya yok kendim "home/ahtapotops/"altına “lab” oluşturdum.

"ahtapotops@ahtapot:~/ahtapot/lab> ls -al"

komutu girdiğimde sizin dökümandakinden farklı bir çıktı alıyorum.

"ahtapotops@ahtapot::~/ahtapot/test> ls -al"

bu komutta “ahtapot/test” şeklinde dosya yok dolayısıyla “lab” klosörü altına oluşturduk.

ahtapotops@ahtapot:~/ahtapot/ahtapot-gereksinimler/keys$ ssh-keygen -Lf kaptan-cert.pub 

şimdide “ahtapot-gereksinimler/keys” adında bir dosya altında komut çalıştırmışınız bu dosyayı ne zaman oluşturdunuz bunlar neden dökümanda yok.

Gelelim konu başlığına ```
openssl genrsa -out rootCA.key 2048

"openssl" diye bir komut yok diyor "apt install openssl" komutunu girincede cdrom istiyor. Siz bunun çalıştığından emin misiniz? Yada parça parça başka ortamlarda yaptıklarınızı burada döküman adı altında mı topladınız? Bu kurulumun videosu varsa paylaşabilir misiniz?

Asım bey merhaba
ilgili arkadaşların çalışmaları devam ediyor.Kurulum dökümanı daha anlaşılır ve sade olarak yayınlanacaktır.

ahtapotops kullanıcısı dışındaki git, mysbook ve gdysbook kullanıcıları sizin oluşturmanız gerekiyor.

openssl depolarda olmaya bilir, depo adreslerini nano /etc/apt/sources.list komutu ile kontrol ediniz.

Asım bey size önerim her hizmet için ayrı bir sanal sunucu kurulumu yapmanız, ben bu konuda proxmox kullanıyorum, bunun üzerinde testlerinizi yapabilirsiniz.

Saygılarımla…

Öncelikle cevap için Teşekkürler Ümit Bey,

Ben ESX 6.0 ve 6.5 kullanıyorum. Windows tabanlı sunucularımız ve pardus dns,dhcp ve liderahenk bu şekilde sanal çalışmakta ahtapot sunucusunu da sanal üzerinde test etmek istiyorum. Ahtapot sistemini labris, endian firewall, checkpoint vb.yerine kullanabilecekmiyiz onu test etmek istiyorum. Windows domain controller’dan da pardus’a geçiş testlerine devam etmekteyiz.

Asım bey
Ahtapot BSGS için geliştirme, eğitim ve teknik destek yapılarının olacağı Ahtapot topluluk oluşturma çalışmalarımızda son aşamaya geldik, ahtapot ülkemizde yabancı güvenlik duvarı işgaline karşı kullanabileceğimiz yagane bir güvenlik duvarı, sonuna kadar desteklenmesi gereken bir güvenlik duvarı çözümü, sizde bu toplulukta gönüllü olarak görev alabilirsiniz.
Saygılarımla…

2 Beğeni

Merhabalar,

Dökümanlar hali hazırda revize edilmektedir.
Lütfen ;

Dokumanlar/docs at master · Pardus-Ahtapot/Dokumanlar · GitHub

adresindeki dökümanları takip edin.

Ahtapot Temel iSO’yu kullanarak kurulum yaptığınız için, repo hatası aldınız muhtemelen ve bir ağ yansısı olmadan devam etti. Bu durum /etc/apt/source.list dosyanızda sadece CD-ROM kaynağını görecektir. Lütfen buraya;

deb Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib
deb Index of /guvenlik/ onyedi main contrib non-free
deb [trusted=yes] Index of /ahtapot/ stable main
deb [trusted=yes] Index of /ahtapot/ testing main
deb [trusted=yes] Index of /pardus-yenikusak/ yenikusak main non-free contrib
deb [trusted=yes] Index of /ahtapot-siem/ yenikusak main

satırlarını ekleyin. Ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

$ sudo apt-get update

Ek olarak;
GitHub - Pardus-Ahtapot/MYS: Ahtapot BSGS , Merkezi Yönetim Sistemi 'nin development reposundaki playbook ve rolleri /etc/ansible altındaki playbooks ve roles klasorleri ile değiştirmenizi öneririm. Pek çok bileşenimiz hazır olsa da halen devam eden geliştirmelerimiz sürmekte. Testler tamamlanmadan isoya ya da master branch a eklenmemektedir.

Siz bunun çalıştığından emin misiniz? Yada parça parça başka ortamlarda yaptıklarınızı burada döküman adı altında mı topladınız? Bu kurulumun videosu varsa paylaşabilir misiniz?

Ahtapot bir DevOps projesi olarak geliştiriliyor. Halen geliştirilmesi de sürüyor.

Ahtapot temelde proxmox desteklemektedir. Fakat ESXi üzerinde de kullanıyoruz, herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Istediğiniz sanallaştırma platformunu seçebilirsiniz.

Temel 6 bileşeni içeren sanal makinaların OVA dosyalarını da talep ederseniz paylaşabiliriz, fakat bunlar da halen demo amaçlı olarak geliştirilmektedir. Herhangi bir konfigürasyon içermez, sadece topolojik senaryo oluşturulup, kurulumlar yapılmıştır. Konfigürasyonların yapılması gerekmektedir.

Eleştiri ve önerilerinizi ahtapot(a)pardus.org.tr adresinden bizlere iletebilirsiniz.

Not: Her bileşeni kurmanız gerekememektedir. Herhangi bir siber güvenlik altyapınız yok ise, ahtapot tüm bileşenleriyle bunu sağlayabilir, fakat “farz-ı misal” sadece IPS/IDS ya da Eposta Güvenlik Sistemi istiyorsanız, sadece bunun kurulumunu (elbette merkezi yönetim sunucusu aracılığıyla, ve ayrı ayrı ya da aynı sunucu olabilecek şekilde) yapabilirsiniz. Her bileşen hem bütünleşik, hem de tek başına çalışabilmektedir.

Not 2: Ahtapot BSGS tamamen açık kaynak kodludur, destek ve katkılarınızı git üzerinde bizimle paylaşabilirsiniz, bu tarz desteklere her zaman açığız. Açıkcası bu bizi de memnun eder.

İyi çalışmalar dilerim

Web Proxy İzin İsteme Sistemi Kurulum İşlemlerini yapmak istediğimde /etc/ansible klasörü olmadığını farkettim. Öncesinde başka kurulumu yapmak gerekir mi? Ayrıca OVA paylaşabilir misiniz?

MYS Kurulumunda depo güncellemesi sırasında aşağıdaki hatayı alıyorum.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.