Login ekranı Q klavyeye dönüştü

Sistemi F klavye olarak kurdum. Bir gün öncesine kadar F klavye olarak kullanmakta iken sabah açtığımda login ekranı Q klavye olmuş. Şu adresteki yazılanları uyguladım ancak varsayılan Q klavye olarak kalıyor. Şu an ikisi de kurulu. F klavyeye ancak ikisi kurulu iken geçiş yapabiliyorum. Q klavyeyi kaldırdığımda ise F klavyede yazamıyorum.

Merhaba
Aşağıdakileri denermisiniz.

cd /usr/share/X11/xorg.conf.d
cat >>20-keyboard.conf << EOF
Section “InputClass”
Identifier “keyboard”
MatchIsKeyboard “yes”
Option “XkbLayout” “tr”
Option “XkbVariant” “f”
Option “XkbVariant” “nodeadkeys”
EndSection
EOF

Yukarıda yazdığınızı yaptım ancak tty ekranına düşüyor ve açılmıyor.

nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-keyboard.conf komutu ile açılan editördeki son satırda bulunan eklediğiniz satırları silip, sırasıyla CTRL+O ENTER CTRL+X tuşlarına basarak kaydedip çıkın ve sistemi yeniden başlatın.

1 Beğeni

Teşekkürler Kaan Bey. Sizin yazdığınızdan esinlenerek canlı ortamda 20-keyboard.conf dosyasını sildim ve Pardus açıldı. Klavyelerin dosyalarının bulunduğu dizine girip TR Q dosyasını silmek istiyorum. Biraz aradım amabulamadım. Bu dosyaları nereden bulabilirim? Yardımcı olabilirseniz memunun olurum.

Ya da Q klavye içeren dosyayı silsem ve sadece F klavye dosyası kalsa. Böylece pardusta tek seçenek F klavye düzeni kalsa. Şeklinde bir düşüncem var. Fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar. Selamlar hayırlı Cumalar.

nano /usr/share/X11/xkb/symbols/tr dosyasında klavye ayarları var ama bu dosyayla uğraşmanızı pek tavsiye etmiyorum. Uğraşmak isterseniz öncelikle yedeğini mutlaka alın.

2 Beğeni

Haklısınızdır ama login ekranının F klavyeye dönmesini sağlayamıyorum. Çaresiz deneyiceğim. Bir umut işte. Denedikten sonra olumlu ya da olumsuz neticeyi yazarım buraya.

Terminal açarak sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf komutu ile ayar dosyasını açın.
Dosyanın Aşağısına doğru inin ve [Seat:*] başlığının altında #greeter-setup-script= satırını bulun, satırın başındaki # işaretini silin ve = işaretinden sonra aşağıdaki satırı yazıp sırayla CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın.

/bin/sh -c "echo "parolanız" | sudo -S /usr/bin/setxkbmap tr f"

Satır şu şekilde gözükmesi gerekiyor:
greeter-setup-script=/bin/sh -c "echo "parolanız" | sudo -S /usr/bin/setxkbmap tr f"

2 Beğeni

Son yazdığınızı uyguladım kaan bey. Logun ekranında yine Q klavye dizilimi geçerli. Ancak pardus açıldıktan sonra F klavye dizilimi geçerli oluyor artık. Önceden açıldıktan sonra da F klavyeye manuel çevirmem gerekiyordu. Şu an için problemin %50’si hallolmuş oldu. Teşekkürler.
Önceki yazdığınızı yinede ilk ırsatta denemeyi düşünüyorum. Deney sonucunu burda yazacağım inşallah. Selametle kalınız.

Tekrar selamlar cümleten.
Sorunum çözüldü.
Kaan beyin iki mesaj önce yazdığı _/usr/share/X11/xkb/symbols/tr_ dizinindeki tr dosyasını açtım ikinci sırada olan // Turkish F layout başlıklı kod öbeğini ilk sıraya taşdım. Artık login ekranında da F klavye oldu.
Birinci sırada // Turkish Q layout başlıklı kod öbeği olduğundan sanırım bir süre sonra kendiliğinden Q klavyeye dönüyor.
İlgileriniz için çok teşekkürler.:wave::wave::wave:

4 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.