Luca Lucanet E-Defter E-Fatura BDP

Muhasebe bürolarında pardus ile neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler paylaşmak istedim.
Ücretsiz olmasada benzer programlara göre uygun fiyata sahip olan luca muhasebe programı pardus ta sorunsuz şekilde kullanılabiliyor. Libreoffice ile pdf word excel dosyalarını sorunsuz olarak görüntüleme yazdırma düzenleme işlemleri yapılabiliyor. E beyanname programı sorunsuz olarak windows sistemindeki gibi çalışıyor.
Luca programı e-defter müşteri için çıkardığı e-defter uygulaması java ile yazdığı için kurulum dosyalarının bulunduğu klasörü pardusa kopyaladım. jar çalıştırma komutu kısayolu ile e-defter uygulamasını problemsiz çalıştırdım. akis mali mühür sürücülerini kurulumunu yaptım. imzalama işleminde herhangi bir sıkıntı olmadan ve imzalama işlemi yaparak sisteme girdim. e defter gönderimi yapmadım ama sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yine aynı şekilde lucanın beyanname ve ssk tahakkuklarını indirme için yaptığı yazılım olan LucaEntegrasyon programını java ile yazıldığı için jar çalıştırma komutu kısayolu ile problemsiz çalıştırma ve kullanma şansım oldu.
E-fatura uygulaması için lucanın lucanet programını kullandım. E fatura modulu entegre edildiği için çok basit ve rahat kullanım oldu. lucanet muhasebe stok, cari, banka, kasa, kredi kartı fatura modülleri ile orta ölçekli firmaların tüm muhasebe işlemlerini yapabileceğiniz bir program.
Bu programlar ücretsiz olmamakla beraber benzer programla göre uygun fiyatlı olduğu tüm meslektaşlar biliyor zaten. luca ve diğer luca programları ile muhasebe bürolarında yapılacak iş ve işlemler için neredeyse tümünü sorunsuz yapılıyor.
Benim eski bilgisayarda pardus kurulu denemeleri burdan yapıyorum. bulut ortamı onedrive google drive tam olarak çalışmadığı için windows tan işlemlere devam ediyorum.
turmob yazılım ekibi pardusta e-defter ve luca entegrasyon programını kullanılabileceğinin farkında mı bilmiyorum. Benim görüşüm java ile yazıldığı için yazılım ekibi linuxtada kullanılabileceğini kesin biliyordur. kurulum dosyaları exe halinde şuan için. iki firmanın yazılım ekibi iyi bir çalışma yaptığında takdirde. hatta sadece türmob luca yazılım ekibi iyi bir çalışma ile. pardusta tam entegre kolay kurulum ve kullanım sağlanabilir.
meslek liseleri ve üniversite öğrencileri içinde pardus üzerinden bu tarz muhasebe programlarının öğretilebilir. lucayı uygulama eğitimlerinde kullanan lise ve üniversiteler var zaten.
muhasebe uygulaması kullanmak için ofise ayrı para, sisteme ayrı para vermektense sadece muhasebe yazılımına para vermek mantıklı olarak düşünüyorum.

8 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.