Lutris için NVIDIA ekran kartı seçimi

Merhaba, Pardus 23.0 xFCE kurdum. League of Legends oynamak için Lutris yükledim ancak uygulama 2. ekran kartını görmüyor. Bilgisayarımdaki ekran kartı NVIDIA Geforce 940MX ve uygun sürücüyü indirdim. Oyun oynamak için bu ekran kartını Lutris’e nasıl tanımlayacağımı bulamadım. Destek olabilir misiniz?
NVIDIA sürücü

Vanilla OS Handbook Install Lutris. internet sayfasına göre

Ayarlar → Sistem ayarları → Enable NVIDIA Prime Render Offload seçeneğinine tıklayıp sağ üstteki Kaydet düğmesine basmanız gerekiyormuş.

https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/k2mcfg/lutris_does_not_use_nvidia_uses_intel_integrated/

Reddit 'te üç yıl önce Intel ve Nvidia olarak iki ekran kartının bulunduğu bir bilgisayarda, Lutris’te, Nvidia ekran kartını kullanmak ile alakalı bir soru sorulmuş.
Öneri olarak, uçbirimde

sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/10-nvidia.conf

komutunu girerek nano metin düzenleyici aracılığıyla açılan bir metin belgesinde yapılandırma yönergeleri düzenleniyor:

Section "OutputClass"
	Identifier "nvidia"
	MatchDriver "nvidia-drm"
	Driver "nvidia"
	Option "AllowEmptyInitialConfiguration"
	Option "SLI" "Auto"
	Option "BaseMosaic" "on"
	Option "PrimaryGPU" "yes"
EndSection

Section "ServerLayout"
	Identifier "layout"
	Option "AllowNVIDIAGPUScreens"
	Option "PrimaryGPU" "yes"
EndSection

Gibi görünen bir belge açılacak. Açılan belgeyi yukarıda yazdığı şekilde düzenlerseniz ve çıkmak için Ctrl ve X tuşlarına aynı anda basarak nano metin düzenleyicisinden çıkınca Lutris, birincil ekran kartı olarak Nvidia’yı seçecek. Ancak bunu yazan kişi bilgisayarın çok hızlı şekilde pili bitireceğini, bu sebeple oyun oynamadan önce bilgisayarınızın fişini taktıktan sonra oynamanızı tavsiye etmiş.

Pardus hangi sürümü kullanıyorsunuz hocam ?

@Ismail-Emre-Arikan Hocam selam,
Açık mı kapalı mı olması gerektiğini anlamadım. Ancak iki türlü de denedim ancak işe yaramadı.
Ayarları değiştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım.

@Xradar1252 Hocam selam,
Yukarıda bahsettiğim sürüm değil mi? Pardus 23.0 xFCE
Başka bir bilgi mi?

Cevaplar için teşekkür ederim ancak henüz çözüme kavuşmadı.

Enable = Etkinleştir. Yani ayarın açık olması gerekiyor. Neden işe yaramadığını bilmiyorum.

Sorun çözülmediyse bir de Pardus Destek Merkezi’ne yazın.

Nvidia prime render in açık olmasına gerek bile yok artık, kendisi otomatik açıyor. Lutrisin o kısmında yazan kısma takılmayın. Bot oyunu açıp deneyin. nvidia-smi yazın oyundayken terminalde, lol yazıyorsa nvidia kullanılıyor demektir.

1 Beğeni

Lutris LoL(League of Legends) Hatası konusunda da bahsettiğim gibi oyuna bir kere girebildim. Onda da en düşük kalitede 20 FPS ile oynayabildim oyunu. Bence kesinlikle ekran kartımı tanımadı. Şuan oyunu yükleyemediğim için nvidia -smi komudunu da deneyemiyorum.

@cuneyt.ulusoy Hocam buraya yönlendirdi 3.parti yazılımlar ve oyunlar için :slight_smile: .

Ben, Lutris’i hiç kullanmadığım için bilmiyorum. Alparslan beyin tecrübesi var galiba. Alparslan beyin tavsiyelerini uygulamayı deneyin.
Madem Pardus Destek Merkezi de burayı yönlendirdi, Lutris’te tecrübeli insanlardan bilgi almak için bir de https://forums.lutris.net/ forumuna İngilizce olarak konu açın.

Bilgisayarınızda işletim sistemi olarak Debian GNU/Linux tabanlı Pardus GNU/Linux 'un kurulu olduğunu yazın. Masaüstü ortamınızın XFCE olduğunu yazın. Ve ardından Lutris’te yaşadığınız sıkıntıyı yazın.

Daha sonra da aynı soruyu diğer soru-cevap forumlarına da yazabilirsiniz. Böylece daha çok vr daha çabuk cevap alabileceğinizi tahmin ediyorum.

Şurada daha önce paylaştığımız gönderideki forumlara paylaşım yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.