Lutris kullanımı

Purge dediginde nvidia suruculerini sildin. O uyari o yuzdendir.

Sudo apt-get install nvidia-driver

ile tekrar yukleme yapip yeniden baslat ve tekrar dene.

Tekrar yükledim driverları. Bumblebee kurdum. Şuan iki sıkıntım oluştu.
İlki hala lutriste hiçbir oyun çalışmıyor (lol, zula, sabnautica, GTA sanadres). Birde oyunlardan eskisi gibi performans alamıyorum. Eskiden nasıl bir ayar yaptığımı hatırlamıyorum.

Istersen terminalde
Optirun programadi

Yada uygulama simgesinde baslangic komutu olarak optirun eklersen tam performans calisir. Zula winede bile olsa linuxda calismiyor sanirim cunku kullandiklari antihile programi sadece windowsta calisiyor. Digerlerini hic oynamadim.

Mahmut hocam steam de artık steam play ile windows oyunlar kurulabiliyor şöyle; steam > settings (ayarlar) > steam play > advanced > Enable steam play for all titles, aktif ederek oynabiliyormuş, benim bilgisayar(eski bilgisayar) desteklemediği icin deneyemedim ama denemenizi önerim.

@tanju. Demek istediğim anlaşılmıyor galiba. Ben alternatif aramıyorum lutrisin neden herkeste oyun açarken bende açmadığını öğrenmek istiyorum. Ayrıca bu şekilde açılan konular sadece bir kişiyi etkilememekte aynı sorunu aayan yüzlerce insanı etkilemekte. Neden çözüm üretmek yerine kaçmayı tercih ediyimki.

Benim soyledigim cozum alternatif degil Yusuf bey. Optirun ve primusrun komutu nvidia ekran karti ile oyunun baslanasini sagliyir bumblebee surucusunde. Yoksa intel kartini otomatik seciyor ve oyunlariniz o yuzden dusuk performansli calisiyor.

Tanju bey zula gibi bazı oyunlar ozel antihile programlari kullaniyor. Steam oyunu olmasina ragmen protonla bile bu oyunlar linuxda oynanamiyor.

1 Beğeni

yusuf kardeşim, lutris yasal düzende giden bir oyun platform değil bu oyunlar lisanları olmayan bu yüzden de böyle şeylerin olması ve porblemlerin olması doğaldır
çözüm önermemi isterseniz lakin benim bilgisayar cok eski olduğu icin deneyemedim,

1. vpn (proxy) kullanabilirsiniz tüm sistem icin
  2. sisteminizi ingilizce kullnırısanız veya
  3. lutris scriptlerini indirerek, script talimatlarını takip ederek kurulum yapablirsiz
  4. yada video bakmanızı önerim:League of Legends running in Arch Linux + Wine + OpenGL + Lutris (UPDATED) - YouTube

Selamün Aleyküm
Sendeki sorun grafik yongasının(yani ekran kartının) sürücüleri ile alakalı.

Bumblebee yerine Optimus Prime kurmanı tavsiye ederim. Şuan Debian 9 için kurulumunu araştırıyorum. Temiz düzgün bir kaynak bulursam paylaşırım biiznillah.

1 Beğeni

Lutris’in bu sorununu çözdüğünüz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım hocam. Allah sizden razı olsun her yede bu sorunu arıyordum @cuneyt.ulusoy @kaan @Yunusemre

1 Beğeni

Teşekkürler çok iyi oldu, hem root olarak görsel dosyaları açmayı da öğrenmiş olum.

1 Beğeni

Bu konu 4 gün sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.