Macbook Air 'e Pardus 17.4 XFCE Kurulumu

(Serhat Eyişekerciler) #1

Merhaba, Macbook Air cihazıma Pardus kurulumunda sıkıntı yaşadığım WIFI konusunu USB to ETH cihazı ile çözebildim.
Cihazın Görselleri:

Macbook Air bu cihaz ile ethernet üzerinden internete bağlıyken Pardus 'u güncelleyin.
Ardından broadcom-sta-dkms paketini kurun ve cihazı yeniden başlatın. Hepsi bu.

Sonra USB-ETH cihazını çıkartabilirsiniz.

Pardus, Macbook Air üzerinde çok güzel çalışıyor. Benim gibi Macbook Air kullanıcıları için broadcom-sta-dkms paketi ve bağımlılıkları ayrı indirilebilir hale getirilirse ek bir cihaz kullanmaya gerek kalmadan kurulumu sorunsuzca halledeceklerdir. Ben cihazı almadan paketi kurmaya çalıştım ama bağımlıkları nedeniyle iş o kadar uzadı ki daha sonra hiç kullanmayacak olsam da USB-ETH cihazını aldım. Pahalı bir şey değil gerçi 25TL civarı fiyatı. Ama dediğim gibi sadece bu paketi ve bağımlılıklarını kurmak için kullandım.

Kolay gelsin.

(tanju yücal) #2

Serhat hocam, pardus mac’e harika yakışmış, cok güzel görünüyor.

(Mehmet AKDEMİR) #3

Hayir. Mac Pardus’a çok yakışmış.

(tanju yücal) #4

Mehmet hocam aynen katılıyorum :grin:

(Batuhan Arslanoğlu) #5

Peki bootloaderi nasıl hallettiniz grub bootloader mi kullaniyorsunuz

(Serhat Eyişekerciler) #6

Cihazı kapatıyorum. Açarken “alt” tuşuna basarak açarsam Osx ile başlıyor. Eğer “alt”+“cmd” ile açarsam Pardus tarafıyla başlıyor. Pardus tarafı grub ekranıyla karşılıyor.

Tuşlar

(Serhat Eyişekerciler) #7

Bilgisayarı başlatırken “alt” tuşuna basarak açtığımda MacOS, “alt+cmd” tuşuna bastığımda Pardus açılıyor.
Sistem değiştirmeyeceksem cihazı yeniden başlattığımda en son hangisini kullanıyorsam ondan açılıyor.

(Emin Fedar) #8

Bu dikkate alınması gereken bir durum. Driverlar özellikle network, Pardusun şimdiki göze batan sorunlarından. Monster notebookta da wifiyi görmemişti mesela. El atılsa iyi olur @Yunusemre

(Batuhan Arslanoğlu) #9

@eminfedar Bende de wifi sıkıntısı var daha önce Ubuntu kullandım sorun yoktu
Sırf bu yüzden ubuntuya geçebilirim bu kesinlikle düzeltilmeli