Macbook Pro - TrackPad/TouchPad Response Latency

Merhabalar,

Macbook Pro Late2012 üzerinde 19.5 XFCE’yi yeni yükledim. Başka bir başlık altında bu soruyu sormuştum. Mouse ayalarını yapmama rağmen latency sorununa çözüm olmadı başka Debian forumlarını da inceledim, fakat herhangi bir çözüme rastlamadım.

Kullananlar biliyorlardır, Macbook’u macbook yapan şey trackpad’i ve bunu kullanmaya alışan bir kişi için gerçekten de mouse ya da başka bir bilgisayarın touchpad’ini kullanmak ve de alışmak kolay olmuyor.

Şu anda yaşadığım sorun, mouse’un tam olarak hız bakımından verilen tepkileri yakalayamaması. Mesela scroll yaptığımda bir web-sitesinde biraz geriden takip ediyor, ve hatta bazen belli/belirsizbulanıklıklar olabiliyor. Bu durum özellikle bir sayfayı veya dökümanı hızlıca okumak istediğinizde büyük soruna sebep oluyor.

Trackpad’i MacOs da olduğu gibi verimli kullanabilmemi sağlayacak bir ayarlama olabilir mi?

Default yüklü gelen Mouse ayarlama tool’unda ki ayarları ne kadar değiştirdiysem de bu sorun ortadan kalkmadı.

2 Beğeni

Sadece tahmin yürütüyorum, bu durum XFCE- Macbook uyumu kaynaklı olabilir.
Bence Pardus Gnome sürümünü bir deneyin sorun devam ediyor mu bakın.

Çok teşekkürler, Mahmut Bey.

Merhaba,

Pardus Gnome sürümünü kurdum External Hard disk’e, bu sefer de bootup sonrası OS açılıyor fakat sadece cursor’u görebiliyorum, bu noktada kalıyor ve sistem açılmıyor; arka plan ise grimsi bir renk oluyor…

Size zahmet olacak biraz ama backports sürümünü de deneyebilir misiniz?

Bu sürüm daha güncel sürücüler içerir, sorununuza çözüm olabilir: (Gnome ve XFCE seçenekleri bu versiyonda da mevcutdur.)

Çok teşekkür ederim, Enes.

Bu seferde installation USB’yi hiç boot etmiyor. siyah ekranda kalıyor. MacOs için ISO yazıcı ile ilgili bir sorun olabilir mi acaba?

Ben Unetbootin kullanıyorum. Bu yüzden olabilir mi? Eğer sorun bu olabilirse bunun yerine alternatif kullanabileceğim bir App var mı=

1 Beğeni

Hocam “Pardus’ Kur” seçeneğini seçince boot etmiyor değil mi?
“Pardus Çalışan” seçeneği ile açıp buradan kurulumu tamamlayınız. Kurulum uygulamasını açarak yapıyorsunuz.

Elinizde Pardus Gnome Backports sürümü olsun.
Hiç boot etmeme sebebi Iso hatalı inmiş olabilir. Yeniden indirin yada MD5 değerini kontrol edin.

Alternatif yazdırma programı olarak Belena Etcher kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhabalar,

Enes Bey; Pardus Çalışan seçeceği ile boot edemiyor, grafik ekran aracılığıyla 19.5 (hem XFCE hem de Gnome back ports) kurdum, kurulum başarı ile gerçekleşti (Gnome için) fakat yine start-up da en son ekran da cursor geldikten sonra takılıyor; arkada da gri ekran oluyor.

Recovery’de açıp Kernel yükselttim, fakat yine bu durum düzelmedi. MD5 değeri nedir?

Belena Etcher ile yaptım bu son kurulumu da

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.