Macbook'da kablosuz ağı tanımıyor

macbook air 2014, 11" bilgisayarıma pardus 19.0 kurdum
https://everymac.com/systems/apple/macbook-air/specs/macbook-air-core-i5-1.4-11-early-2014-specs.html

kablosu ağı tanımıyor,
dolayısı ile internet bağlantım yok,
hiçbir yeni paket kuramıyorum, bağlantı yok, make komutu bile çalışmıyor,

kablosuz bağlantımı nasıl tanıtabilirim?

Pardusu kurarken kablosuz ağı tanıdı mı?

lsusb

ile

lspci

Komutlarının çıktılarını paylaş.

Android telefonun varsa usb kablo ile hem internete bağlanabilirsin hemde sürücülerini indirebilirsin.

1 Beğeni

pardus’da sürücüyü tanıtamadım, internetten çok araştırdım, gerek pardus gerek diğer debian türevlerinde kurulumlar yapıp birçok kez denedim, bir arkadaşımın cep telefonundan internet bağlantısı da yaptım fakat olmadı,

macbook ların wifi sürücüsü(bootcamp) linuxlarda tanınmıyor, aşağıdaki dağıtımları kurdum belki bir umut diye,
pardus, fedora,elementeryos, linux-lite, mint, manjaro, ubuntu-mate, voyogeros, zorin, deepin,
centos kurmayı denedim, beceremedim,
bunlardan sadece çinlilerin deepin dağıtımı sürücüyü kurar kurmaz problemsiz tanıdı,
elementerios live cd’sinde tanıdı fakat kurulum yapınca tanımadı,

şimdi mecburen deepin kullanıyorum,
deepin masaüstünden hoşlanmadım, daha çok bir tablet arayüzü gibi duruyor,

pardus ekibi olarak sizlerden ricam, macbook lar için wifi sürücüsünü kurulum paketlerine dahil etmeniz, çinliler yapmışsa sizler de yaparsınız, haber verirseniz beni deepin’den kurtarmış olursunuz,

macbook ta linux ile çalışmak çok keyifli,
donanım sağlamlığı, estetiği, performans, uzun pil ömrü ve yüksek çözünürlük ile bir dizüstü için ikici el macbook lar çok ideal, fakat wifi desteği lazım,
bilgilerinize ve ilgilerinize,

deepinde kuruluyorsa pardustada kurulur.

Ama non-free olan sürücüleri otomatik kurmaya izin vermezler patent ihlalinden dolayı. :slight_smile:

zaten 3. parti paketlerle ilgili tıklamalı seçenek var,
hem çinliler nasıl yapmış ise siz de öyle yapabilirsiniz,
geri kalmamak lazım,

not: deepin’i kullandıkça alışıyorum, ayrıca wps office diye bir ms ofis alternatifi geliştirmişler, pivot table özelliğini mükemmel hale getirmişler, bu sebeple linuxa geçemeyenlerin sorunu da halledilmiş

Bu konu son cevaptan 2 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.