Masaüstündeki dosyalar ( resim, müzik, video ) açılmıyor

masaüstüne kopyaladığım resim, müzik, video vb. dosyaları çift tıklama ile açamıyorum.
bu dosyaları ancak dosya yöneticisi ile erişip açabiliyorum.
bu sorun xfce den gnome geçiş yapınca ortaya çıktı.
bunu nasıl aşabiliriz ?

Pardus sürümünüz nedir?
Temiz kurulum mu yaptınız yoksa yükseltme işlemi mi?

19.2 gnome sürümündeyim

Temiz xfce 19.2 kurulum yaptım sonra gnome geçtim, xfce de sildim.

Bilgisi olan var mı arkadaşlar

Gnome’da varsayılan olarak masaüstü yok diye biliyorum. Aşağıdaki komutla Gnome Tweak aracını kurup kurcalar mısınız?

sudo apt install gnome-tweaks

kurcaladım zaten yüklüymüş ancak bir şey bulamadım.

şimdi home bölümünü biçimlendirmeden temiz kurulum yaptım sorunum yinede düzelmedi

Masaüstünde bulunan dosyaların özelliklerini 777 olarak değiştirip dener misiniz?

777 ile değiştirmem gereken bölümü bulamadım ancak masaüstüne kopyaladığım da komut bulunamadı diyor.

aynı şekilde dosyanın üzerine sağ tıklayıp dosyalarda göster dediğimde konumu açılıyor şöyle;

dosyanın özellikleri de şu şekilde ;

Dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver onaysız olması gerekiyor.

ilgiliniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım ancak yine de açılmadı.

Dosya yöneticisinden masaüstüne giriş yaparak, dosya üzerinde sağ tık - başka uygulamayla aç seçeneğini seçin ve uygulamanın açılmasını istediğiniz programı seçin.

dediğiniz gibi yaptım o müzik masaüstünden de erişilmeye başladı artık açılıyor.

Yukarıda da dediklerinizi aynen uygulayarak farklı bir müzik dosyasını masaüstüne kopyaladım ancak o çalışmıyor komut yok hatası vermeye devam ediyor.

resim dosyası da aynı şekilde açılmıyor.

Kopyaladığınız dosyalarınız program gibi algılanıyor. Hangi chazdan kopyalıyorsunuz?

pardus da varsayılan olarak yüklü gelen dosya yöneticisini açıp sonra müziğin veya dosyanın konumunu açıp sağ tuş- kopyala seçeneğine tıklayıp masaüstüne sağ tık- yapıştırıyorum.

dosyalar bilgisayarın kendi hafızasında home - müzik bölümünde kayıtlı.

Kopyaladığınız yerdeki müzik dosyalarının özelliklerini kontrol ediniz.

dosya yöneticisini açıp özellikleri aynı yapıyorum.

son olarak dosya yöneticisinden masaüstü konumuna gelip başka uygulamada aç seçip uygulamayı açıp seçiyorum direk açılıyor.
sonra kapatıp masaüstünden açmak için dosyaya tıkladığım da ayşe tunalı ismindeki müzik açılıyor ancak diğer müzik dosyası ve resim dosyası açılmıyor.

Açılmayan masaüstündeki dosyalarınızı genel ya da belgeler dizinine taşıyarak test ediniz.

sorunum şuan çözüldü.

o klasör de ki tüm dosyalarda yukarıda da bahsettiğiniz gibi program olarak çalıştır seçeneği işaretliymiş o dosyaları farklı klasöre taşıyıp tümünü seçip program olarak çalışmasını iptal ettim tekrar masaüstüne kopyaladım şuanda hepsi çalışıyor.

çok teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.