MEB DYS java güncelleme?

Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var. bilindiği üzere MEB ve teşkilatı DYS kullanmakta. DYS’de java ile çalışıyor ve yeni sürüm geldiği zaman uyarı veriyor. Java güncellemesini nasıl yaparım? Pardus son sürüm yüklü şuanda.

Pardus 'ta “Pardus Java Kurucu” diye bir uygulama yüklü geliyor. Güncellemeler için onu kullanabilirsiniz.

pardus java kurucuyu denedim, olmadı eski sürümü yüklüyor, java dys ile açılırken güncelleme uyarısı veriyor.

Selamunaleyküm
öncelikle java --version ile hangi sürümü kullandığınızı kontrol edebilirsiniz

java --version 
openjdk 17.0.2 2022-01-18
OpenJDK Runtime Environment (build 17.0.2+8-Debian-1deb11u1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 17.0.2+8-Debian-1deb11u1, mixed mode, sharing)

direk dys sistemini bilmiyorum ama bende java yüklediğimde bir kaç sorun çıkmıştı

sistemde farklı verisyonlar varsa istediğiniz versiyonu varsayılan yapmak için

sudo update-alternatives --config java

terminalden girip yapmak istediğiniz versiyonun başındaki numarasıyı yazıp entera basabilirsiniz

eğer gene olmassa

terminalden sudo apt install openjdk-17-jdkveyasudo apt install openjdk-17* ile kurulum işlemimi yapabilirsiniz
veya direk sitesinden debain verisyonunu kurabilirsiniz

Later seçin bir daha çıkmaz. Javayi sürekli güncel tutmak icin sürekli Java derlemesi yapmak gerekir. Bu durumuda her kullanıcı yapamaz. Java Pardus güncellemeleri ile zaman zaman güncelleniyor. Bu sekilde biz 3 yılı aşkındır kullanıyoruz herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.