MEB EBYS Firefox Girememe Problemi

Bugün itibariyle artık DYS bitti ve MEB de EBYS kullanmaya başladı.

EBYS tarayıcı üzerinden kullanılan bir sistem.

Yaklaşık bir ay demo versiyonu açık kaldı ve ben bir defa giriş yapabildim, onda da işlem yapamadım.

Ama Chrome üzerinden hiç sıkıntı yaşanmıyor. Bu problem alt yapı kaynaklı da sadece Chrome ile mi çalışıyor yoksa bizim yapmamız gereken bir ayar veya farklı bir sıkıntı var da ondan mı giremiyoruz?

Bu arada daha imza da Chromium üzerinden denedim, o da hata verdi. İmzalama da yapamadım. Ama işin o kısmı farklı bir konu. Ona kendi konusunda yorum yapabilirsiniz. Meb EBYS E-İmza - yusufsunetci tarafından #16

Çok ilginç bir gelişme buldum. MEBBİS’i açıp EBYS’ye tıkladığım zaman yeni sayfa bir türlü gelmiyor. Ama MEBBİS’i açtıktan sonra, o sayfa açıkken https://ebys.meb.gov.tr/edys-web/mainInbox.xhtml linkini açtığımda EBYS’ye bağlandım. Birkaç defa denedim, oldu.

Firefox üzerinden imzalama da yaptım. İmzalamada sıkıntı olmadı. Demek ki Chromium’da sertifika tanımlamayla ilgili bir hata verdi de imzalamadı. Firefox doğrudan tanıdı.

Ama MEBBİS üzerinden tıklayarak EBYS’ye girememe problemi halen devam ediyor.

Buradaki kırmızıyla altı çizilen seçeneği seçince çözüldü. Ama bir 5-6 saniye bekleyip öyle açıyor. Çok hızlı bir şekilde açmıyor.

1 Beğeni

Muhtemelen kod içerisinde HTTP olarak yazılmış. Ama sunucuda HTTP’den HTTPS yönlendirmesi tanımlanmamış.
Firefox’un otomatik HTTPS yönlendirmesi devreye alınınca sorun dolaylı olarak çözülmüş oldu.
Buna imkân var mı bilmiyorum ama geliştiricilere durumu bildirebilirseniz iyi olur.
Benzeri sorun yaşanlara kalıcı çözüm sağlanmış olur.

İletilecek şekilde bir metin hazırlar mısınız? Ben bir şekilde iletmeye çalışırım. Ama durumdan teknik olarak anlamadığımdan kendi ifadelerimle iletemem.