MESA en son sürüme güncelleme

mesa 20.1.2’ e nasıl güncelleyebilirim

1 Beğeni

Merhaba Yusuf Bey,

en temizi beklemek ve Pardusun güncelemeleri üzerinden en son sürümü almak.

Eger oraya kadar bekleyemesiniz elden de yükleyebilirsiniz ama bunu tavsiye etmem.

Resmi teknik dokumanlardan bu verileri elde ediyoruz:

Downloading and Unpacking — The Mesa 3D Graphics Library latest documentation indirilmesi

Kaynaklari buradan kaynak kodunu indirebilirsiniz:

https://archive.mesa3d.org//

Compiling and Installing — The Mesa 3D Graphics Library latest documentation Derlemesi

Ama dedigim gibi, bence bu yöntemi sadece teknik elemanlar uygulamali.

Yine de denemek isterseniz önemli verilerinizi bir backup/ sistem yedegi ile harici bir diske yedekleyiniz:

Saglicakla kaliniz

2 Beğeni

dosyayı indirdim fakat tar xf mesa-20.1.2.tar.xz komutunu uyguladım pardus paket kurucu açıldı ama yükle butonu var ama tıklıyom boş kurulmuyor

Merhaba Yusuf Bey,

maalesef bayagi bagimlilik eksikmis onun yüzünden daha calismiyor.

https://tracker.debian.org/pkg/mesa

Yani debian programlayanlardan. Beklemeniz lagzim dedigim gibi, bunu cabuk cözeceklerini zannetmiyorum. Pardusu debian stable ile calisiyor, orada da en güncel mesa version 18.3.6-2

Debian testing ve unstable de mesa 20.1.2-1 var ama oarada da bagimlilik sorunlari var mis.

Merhaba Yusuf Bey,

Mesa 20.1.2-1 Debian Rolling release girdi denemek isterseniz debian rolling release yükleyebilirsiniz yada pardusunuzu rolling release yapabilirsiniz ama bunu tavsiye etmem problem cikarsa, arkadaslar yada ben yardimci olamayiz cünkü burasi stable debian/pardusa foküslü.mesa

şey bu arada lenovo ideapad 320-15 abr laptopta pardus 19 19.1 19.2 19.3 xfce yi denermisiniz problem var

tıklıyom hiç bişey açılmıyor

1 Beğeni

Merhaba Yusuf Bey,

donanim bilgilerinizi lütfen paylasirmissiniz:

Problem tam olarak nedir yüklediginiz sistem mi calismiyor?

evet yüklediğim sistem çalışmıyor

amd a12 9720p
8gb ram

donanim bilgilerini video da gösterildigi gibi paylasiniz lütfen, yardimci olamam yoksa

Distro:Pardus GNU/Linux 17

Kernel:4.9.0-9-amd64

RAM:7 GB

GPU Driver:4.4 Mesa 18.2.8

GPU:AMD Radeon R7

CPU:AMD A12-9720P RADEON R7, 12 COMPUTE CORES 4C+8G

en iyisi silik tekrar yüklemek en güncel xfce pardusu aliniz

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.