Microsoft lisans ücretleri

Win 10 Pro lisansı 90 dolardan 210 dolara çıkmış. Devamıda gelecek.

istedikleri kadar zam versinler microsoft’u en fazla 1 yıl kullanmışımdır hep linux(pardus) kullandım ve halada pardusu kullanıyorum.

2 Beğeni

Tubitak Pardus varken Microsoft Windows’u napalım. Yakın zamanda zaten herkes pardus kullanacak.

4 Beğeni

Sektörel programlar yazılmadığı sürece işyerlerinde linux kullanılması zor. 1 tane bile linuxta çalışan muhasebe programı yok.

Linux üzerinde çalışan programı geçtim kullandığımız programlar excel dışında bir programdan import yada export yapmıyor.

Onu da geçtim devlet ile ilgili bir sayfaya veri yükleyeceksen microsoft excel dışında bir programdan yükleme yapamıyorsun.

1 Beğeni

LibreOffice ile .xlsx veya .docx şeklinde çıktı alabiliyorsunuz.

Ofis dosyaları standart hale gelmiş durumda, hangi programın oluşturduğunun önemi yok. İster WPS, ister Microsoft Office, ister LibreOffice.

Bir resim dosyası her yerde ve her resim görüntüleyicide aynı açıldığı gibi, ofis dosyaları da bu şekilde açılır. LibreOffice üzerinden dökümanlarınızı hazırlayıp illa mecbur iseniz .xlsx veya .docx olarak kaydedebilirsiniz.

Fakat Açık Döküman Formatları olan .odt (Word) .ods (Excel) veya .odp (Power Point) 'yi kullanmanız daha iyi olacaktır.

Zaten yakın zamanda gördüğüm bir haberde de Başta Tübitak kendi içinde iletişimde olmak üzere artık Microsoft’un ürettiği formatları kullanmak yerine açık döküman formatlarını kullanacağını duyurmuştu.

Bu diğer devlet daireleri arasında da Pardus ile birlikte yaygınlaşacaktır. Artık Açık Kaynak standartları var. Microsoft’un tekeli bitiyor. Biz Pardus kullanalım ki, şirketler de Pardus’a uygulama geliştirsin. Kimsenin kullanmadığı bir sisteme niye geliştiriciler emek harcasın?

4 Beğeni

Yerli muhasebe şirketleri var. Bunlar logo,eta,micro vs… bunlardan en azından bir yada birkaçı kendisini uyarlamalı yoksa kurumsal(özel sektörde) kullanım alanı bulması zor.

Programlama yapan sadece .net biliyor.
Sql sadece MsSql

hal böyle olunca yazılımcıdan şirkete doğru bir microsoft bağımlılığı oluşuyor.

Pardus ekibinden bir şeyler beklemek gerektiği kadar bu ülkedeki yazılımcılarında bir şeyler yapması gerekiyor.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.