Milli İşletim Sistemi PARDUS DMO’da

Maliye ben kullanmıyorum (*) siz kullanın diyor;

http://www.maliye.gov.tr/haberler/milli-isletim-sistemi-pardus-dmoda

Yerli ürünlerin kamu pazarında yer alması için çalışmalar yürüten Devlet Malzeme Ofisi, milli işletim sistemimiz Pardus’u ürün yelpazesine dahil etti.
Ülkemiz yerli yazılım ihtiyaçlarını karşılayacak açık kaynak/özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi, Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline gelmesi için DMO ile TÜBİTAK Ulakbim arasında yapılan protokol ile:
Pardus İşletim Sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarında kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.
Protokol kapsamında
1. Kamu kurumlarının DMO’dan yapacakları; masaüstü, dizüstü, ince iştemci, iş istasyonu tümleşik ve mini bilgisayar alımlarında, yerli işletim dağıtımı olan ve ücretsiz temin edilebilen Pardus İşletim Sistemini tercih edebilmesi,
2. Müşteri kurumların DMO’dan talep ettiği yerli işletim sistemi dağıtımı ile ilgili sonuçların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile paylaşılması ve müşteri veya tedarikçilerin talep etmeleri halinde her türlü eğitim materyalinin Pardus Portalı ( www.pardus.org.tr) üzerinden TÜBİTAK tarafından sağlanması,
3. Pardus İşletim Sistemi kurulmuş bilgisayar alımı yapan müşteri kurumlardan DMO ile sözleşmesi olduğunu bildiren ve belgelendiren firmalardan Pardus Çağrı Merkezi’ne (444 5 773-PRD) veya bilgi@pardus.org.tr adresine ulaşan sorunlar için; en geç 3 iş günü içinde cevap verilerek gerekli teknik destek sağlanması ve işletim sisteminden kaynaklı sorunlar için garanti süresi boyunca TÜBİTAK tarafından çözüm önerisinde bulunulması,
hususları karara bağlanmıştır.

(*) Maliye Bakanlığı’na bağlı olan GİB Pardus varken bol miktarda para/zaman harcayarak GİBUX işletim sistemi geliştirtmiştir.

2 Beğeni