Milli İşletim Sistemine Yöneltilen Eleştiriler

Benim mesajıma cevap olarak yazmışsınız o nedenle tekrar cevap döndüm; aynı şeyden bahsetmediğimizi belirmek için NATIVE i kocaman yazdım. Problem yok.

1 Beğeni

ben de isterim linuxtan bile daha düzgün bir OS yazılmasını. yazarız. ama gaz lazım.

Gerçekçi olalım. Yazamazsınız! İsterseniz daha 2.6 sürümündeykenki tahmini
geliştirme maliyetine bakın. Hatta dünyada gelişmiş birkaç ülke dışında kimse
bu boyutta bir projenin altından kalkamaz.

1 Beğeni

.net core Linux altında çalışabilmekte, denemiş değilim ancak C# ve Qt ile desktop uygulaması yazılabilir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Merhaba;
Mesele burada uygulama yazmak değil yeni bir işletim sistemi ortaya koymak…

Selamlar.

Sayın yazılım mühendisi, .net core dan sanırım haberiniz yok

Merhabalar;
Hayatında 2 satır kod yazıp, onda çıkan hata için 5 dakika düşünmemiş birilerinin işletim sistemi yazma hayalleri…
Hayalden öte hayalperestlik.
Aşağıdaki raporu okuyunca Linux’dan daha iyi değil de adem.gungor arkadaşımızın ifade ettiği gibi Linux 2.6 seviyesinde bir çekirdek (işletim sistemi bile değil) yazmak için 30yıl ve benim hesap edemediğim miktarda para lazım. Bütün bunlara rağmen yine de projenin başarılı olacağı şübheli. Çünkü yazılım işlerinin ancak %19-22 si ancak bir sonuca ulaşabiliyor.

Hepinize selam ediyorum.

Merhaba;
“Yunusemre Şentürk” arkadaşımızın eminim haberi vardır. Boş bir arkadaş olmadığını zaten yazılarını okuyan herkes anlar.
Benim anladığım arkadaşın anlattığı Windows için (mesela; masaüstü uygulaması) yazılmış bir uygulama tabii olarak Linux ve diğer işletim sistemlerinde çalışmaz…
Bu dediği elbette doğru.
.net core çapraz platform desteğini sağlamıyor benim bildiğim kadarıyla. Belki sizin bilginiz vardır.
Yani Windows için yazılmış kodu alıp, Linux üzerinde tekrar derleyip çalıştıramıyoruz, veya windows da derlediğimizi Linux da çalıştıramıyoruz.
Mesela java da veya c++ da çapraz platform uygulama yazılabiliyor.
Eğer sürçü lisan varsa düzeltmeniz temennisi ile…

Selamlar.

2 Beğeni

uygulama olmadan işletim sistemi ne işe yarar ki

.Net çapraz platform değil. bu yüzden çapraz platform desteği için .Net Core ortaya çıktı.

Evet haklısınız.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum.
https://www.microsoft.com/net/core/platform

Selamlar.

1 Beğeni

Evet, aynı kanaatteyim.
Sizlerinde bildiği gibi açık kaynak dünyası uygulama üretmeye başladığında açık kaynak bir işletim sistemi yoktu. O sebepten Linux duyurulduğunda bu kadar çok ilgi odağı oldu. Ve bir sürü insan bu projeye destek çıktı.

Bizim kasdettiğimiz, bırakın tam kamil bir işletim sistemini bir çekirdeği yazmak bile yıllar sürer, hem bu kadar mükemmel bir ürün çıkmaz hem de çok masraflı olur, Türkiyenin bütçesi buna yetmez.

Yol bir: LINUX’a destek vermek.

Selamlar.

1 Beğeni

çekirdek yapmak o kadar kolay olsa idi emin olun apple, bsd çekirdeği kullanmak yerine kendi çekirdeğini yapardı. çekirdek var ve kimsede niye kullanıyorsun demiyor para istemiyor neden kullanmayasın? dağıtım yapılamazmıydı elbette yapılırdı ama orda yaygın kullanım sebebiyle debian tercih edilmiş sanırım özellikle ubuntudan dolayı kaynak ve destek sıkıntısı yaşatmaz.

1 Beğeni

kullanabilirsiniz hocam mono vasıtasıyla gayette performanslı çalışır.

mono ile çalışıyor sıkçada kullanırım

dotnet paketini yükleyerek asp.net core ile hazırladığınız web sitenizi çalıştırabilirsiniz. Denemesini şuan yapıyoruz. Yakın bir zamanda belki sitelerimizin canlı ortamlarını pardus üzerinde koşturabiliriz. Neden halen .net diyen arkadaşlar olabilir. Uzun süredir .net üzerinde uygulama geliştirmiş olduğumuzda farklı platformları öğrenme sürecindeyiz. Çoğul konuşuyorum çünkü kurumsal olarak pardus’a göç planlıyoruz. Bu konuda hedeflerimizden bir tanesi.

1 Beğeni

YIllar önce PARDUS’u kurmaya çalışmıştımda çok zorlanmıştım. Geçen gün yeni işlerim dolayısıyla pardusu kurdum. Bir kaç dakika önce foruma kayıt oldum. Öncelikle bu sürümü gerçekten çok beğendim, foruma şöyle bir bakayim diye girmiştim ama 1. post 2. post 3-4-5… derken artık yorum bırakmak istiyorum. Forum olarak da OS olarak da mükemmel bir iş çıkarmışsınız, helal olsun!

6 Beğeni

Ben de yıllar önce pardusu denemiştim. Özellikle 17 sürümü oldukça iyi ve kararlı. Fakat Kamu için yapıldığını düşünürsek DYS’yi tam manasıyla çalıştırmaması oldukça garip bir durum. İlerde düzeltilir umuduyla kullanmaya devam ediyorum.

2 Beğeni

Hocam bakın şu yanlış algıdan herkes kurtulsun diye size yanıt yazıyorum yanlış anlamayın ama cevabım bu konu ile ilgilenen herkese, Bir işletim Sistemi third-party (3.cül şahıs) firmalara yaptırılan ve kaynak kodu açılmayan arkada ne üdüğü belirsiz bir software (yazılımı) çalıştırmak zorunda değildir. DYS dediğiniz olayda aynı bu mantıkla üretilmiştir. Devlet third-party adamlara yaptırmıştır zamanında, adamlar sistemlerini güncellenebilir veya esnek bir yapıda yazmadığı için, piyasada bulunan güncel java sürümleriyle çalışmakta sıkıntı çekmektedir. Ya satın alınan veyahut arge si yaptırılıp geliştirtilen yazılımların sözleşmesini bu şekilde düzgün hazırlayacaklar, ya da kurum el mahkum eski teknolojiyi kullanmak zorunda kalacaktır.

Özet ile burdaki sorun, yok DYS yok EBYS yok bilmem ne yazılımları Pardus ta çalışmıyor değil, bu yazılımlar öyle keskin bağımlılıklara sahip ki aha çalışan bir sürüm elde ettik aman dokunmayın aman güncellemeyin aman ellemeyin bozulur mantığı olduğu için böyle bir sonuca mahkumlar. Pardus Günceli ve karlılığı takip etmeye devam ederse bu saçmalıklara, kişiler bir dur demese bile artık durumu kabullenmek zorunda kalacaklardır. Umarım iş işten geçmeden herkese konu aydınlığı nasip olur.

Saygılarımla.

7 Beğeni

Size katılıyorum fakat Pardus’un özellikle kamu kurumlarında yaygınlaşabilmesi bazı program bağımlılıklarına bağlı. Eğer MEB DYS çalışmazsa Milli Eğitim Bakanlığı Pardus’u nasıl kullanacak? Bu konuda bir çözüm üretilmeli. Her kamu kurumu için temel gereksinimleri karşılayacak Pardus tabanlı yazılımlar yapılmalı. Demek istediğim asıl buydu.

1 Beğeni

Hocam çözümü cevapta yazdım, programı hazırlayan firmadan yama isteyecekler, bu Pardus a özel bir durum değil Windows ta da aynıdır, eski versiyon tarayıcı ve java versiyonu yüklemek zorunda kalırsnız. Bu yük Pardus un değildir. Anlamadığınız nokta burası. Pardus koskoca bir işletim sistemi sizin kullandığınız programlar taş çatlasın 5 yüz bin satır koda sahip uygulamalar; işletim sisteminin yanında minicik kalan uygulamalar.

Saygılarımla.

4 Beğeni