Misafir olan kullanıcı diski bağlayamasın istiyorum

Şimdi 2. bir kullanıcı oluşturdum, bu kullanıcı diski kendi şifresiyle mount edebiliyor. Ben sadece ana kullanıcı yani kendim bunu yapabileyim istiyorum. Bunu istemiyorum. Bunu nasıl iptal edebilirim?

Soruyu ben de merak ettiğim için ChatGPT’ye sordum. Aşağıdaki yanıtı verdi. Test etme fırsatım olmadı. Yapay zekalar arada tamamen saçmalayabiliyor.

GNOME veya XFCE masaüstü ortamlarında belirli kullanıcıların flash sürücü gibi aygıtları bağlamasını engellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Bu işlem, udev kurallarını düzenleyerek gerçekleştirilir.

1. Kısıtlamaları belirleme:
    Hangi kullanıcıların flash sürücülerini bağlamasını engellemek istediğinizi belirleyin.

2. Kısıtlamaları Uygulama:
    Kullanıcıları bu işlemden etkilenmeyecek şekilde diğer kullanıcılarla gruplandırabilir veya özel bir grup oluşturabilirsiniz. Örneğin, “flashengelle” adında bir grup oluşturabilirsiniz.

sudo groupadd flashengelle

3. Udev Kuralı Oluşturma:
    Şimdi, udev kuralı oluşturmanız gerekecek. Kullanıcıların belirli aygıtları bağlamasını engellemek için /etc/udev/rules.d/ dizininde yeni bir kural dosyası oluşturun. Örnek olarak, “10-disable-usb.rules” adında bir dosya oluşturabilirsiniz.

sudo nano /etc/udev/rules.d/10-disable-usb.rules

Aşağıdaki gibi bir kural ekleyin:

SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", RUN+="/bin/su -c 'echo 0 > /sys/bus/usb/devices/%k/authorized' -s /bin/sh"

Bu kural, USB aygıtlarını eklediğinizde “authorized” dosyasını 0 olarak ayarlayarak aygıtların kullanılabilirliğini engelleyecektir. Ancak bu, tüm kullanıcıları etkileyecektir.

4. Kullanıcıları Gruba Eklemek:
    Kullanıcıları oluşturduğunuz “flashengelle” grubuna eklemelisiniz:

sudo usermod -a -G flashengelle kullanici_adı

“kullanici_adı” burada, engellemek istediğiniz kullanıcının adıdır.

5. Yeniden Başlatma veya Udev Kuralını Etkinleştirme:
    Değişikliklerin yürürlüğe girebilmesi için udev hizmetini yeniden başlatın veya udev kurallarını yeniden yükleyin:

sudo udevadm control --reload
    sudo udevadm trigger

Artık “flashengelle” grubuna eklenen kullanıcılar, USB aygıtlarını bağlayamayacaklardır. Diğer kullanıcılar etkilenmeyecektir. Unutmayın ki bu işlem, kök (root) kullanıcısının bu sınırlamalardan etkilenmediğini kontrol edin. Ayrıca, kullanıcıların sistem dosyalarını düzenlemesini önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.