Monstera Pardus Kurulumu

Daha önce Monster marka bilgisayarıma Linux tabanlı işletim sistemi kurmaya çalışmıştım ancak ne ubuntu ne mint sürümünü kuramadım.Kurulumda ekranında sistem donuyor ve sadece güç tuşundan kapatabiliyorum.Pardusta böyle bir sıkıntı yaşar mıyım daha önce kuran varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim.
Model:Monster A5 Abra V13.1.1

Kardeş istersen öncelikle canlı sistemle dene.

Technopattan Recep bey daha önceden monster bilgisayara ubuntu kurmayı deniyor, kurulum başarılı fakat kararlı çalışmıyordu

Monster Windows 10 sürüm 1804 veya üst sürümlerini öneriyor

Evet ben de bakmıştım bu videoya.

Hocam haklısın ama olası bir veri kaybı yaşamamak için önden sorayım demiştim

Şanal bilgisayara kurulum yap

Pardusu kurdum ancak kablosuz ağları görmüyor ve çözünürlük çok düşük ayarlardan değişmiyor

Merhaba,
Tüm 64bit destekleyen bilgisayarlara linux kurulumu genel olarak aynıdır. Sisteminiz UEFI deskteliyorsa (Genellikler 2012 sonrası çıkan çoğunluk bilgisayar desktekler) ayriyetten kurulumda bir işlem daha yapılır.
Bilgisayarı oyun için kullanacaksanız size önerim Manjaro Linux.

Monster bilgisayarlarda nvidia ekran kartı ile beraber geliyor nvidia driverini kurun
Wi-fi sorunu içinse hangi wi-fi kartı takılı olduğunu söylerseniz driver sorununu hallederiz
terminale lspci yazın ve çıktıyı burada paylaşın

Hocam sizinle direkt iletişime geçmek için mail adresinizi ya da telefonunuzu alabilir miyim? Takıldığım birden fazla nokta var çünlü

Sanırım wifi kartım Realtek RTL8111/8168/8411

Wi-fi kartı için benim actigim konuda realtekin driveri ve kurulumu var

Eğer usb tethering kullanırsan kendi ev internetini bilgisayara paylaşabilirsin

Bilgisayarı internete bağladım. Dediklerinizi yapıyorum,git li komutu girince bash: git: ““komut yok”” hatası alıyorum.

sudo apt install git

Hocam dediğiniz her şeyi yaptım.Sistemi formatlayıp tekrar yaptın ama bağlantıları görmüyor.Hatta kablolu bağlantıya bile bağlanmıyor artık.

Wifi için uyguladığınız kurulum adımlarının ekran görüntülerini paylaşabilir misiniz? Herhangi bir hata var mı?
Ayrıca lspci ve lsusb komutlarının çıktılarını paylaşabilir misiniz?

Hocam hızlı geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim.Sınava gidiyorum akşam dönüş yapacağım.

Terminal açarak aşağıdaki komutları çalıştırınız;

sudo mousepad /etc/apt/sources.list

Açılan editörün en altına aşağıdaki satırı yapıştırıp dosyayı kaydediniz;

deb http://ftp.debian.org/debian stretch-backports main

Aşağıdaki komutlar ile devam ediniz;

sudo apt update
sudo apt install linux-image-4.19.0-0.bpo.4-amd64
reboot

İntel’in sayfasındaki Intel Wireless-AC 9560 sürücüsünü indiriniz.

iwlwifi-9000-pu-b0-jf-b0-34.618819.0.tgz isimli bir dosya inecek.
Dosya üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçiniz.
Arşivden iwlwifi-9000-pu-b0-jf-b0-34.618819.0 dizini çıkacak bu dizine giriniz.
Dizin içerisinde terminal açarak aşağıdaki komutu çalıştırıp sisteminizi yeniden başlatınız;

sudo cp iwlwifi-9000-pu-b0-jf-b0-34.ucode /lib/firmware
1 Beğeni

Şuanda kablosuzdan şekilde yazıyorum.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Elimden geldiğince arkadaşlarımı da Pardusa teşvik etmeye çalışıyorum :slight_smile: .Sorun yaşadıkça forumu ziyaret edeceğimden şüpheniz olmasın :slight_smile: .İyi akşamlar

1 Beğeni