Ms Office, Outlook, Acrobat Reader Alternatifleri

Merhabalar;
Windows ortamında kullanılan,

1. Ms Office
  2. Ms Outlook
  3. Acrobat Reader
    Yazılımlarına alternatif açık kaynak kodlu yazılım olarak tavsiyeleriniz ne olur?

Selamlar.

Libreoffice
Thunderbird
Okular

Merhaba;
Cevabınız için teşekkür ediyorum.
Okular’ın windowsa yüklenmesi bayağı bir meşakkatli gibi.
Bu yazılımı Windows’da kullanan arkadaş var mı acaba?

Selamlar.

Merhaba;
Pdf okuyucu için alternatif tavsiyesi olan var mı?

Selamlar.l

Düşüncelerinizin gerçek hayatta karşılığı yok gibi bireysel olarak yapacağınız değişiklikler sizin sorun yaşamanıza sebep olacaktır. Yazılım yada içerik üreticiler tarafında tekel ürünleri kullanıldığından dolayı günlük hayatınızda basit konularda bile alternatif uygulamaları kullanmanız pek mümkün olmayabiliyor. Örneğin hesap tablosu olarak alacağınız bir dökümanı tekel ürünü değil de alternatif bir uygulama ile açmaya çalıştığınızda garip karakterlerle karşılaşabiliyorsunuz. E-postanıza gelen bir banka ekstresini açmaya çalıştığınızda çok başka bir durumla karşılaşabiliyorsunuz. En büyük tüketici ülkemizde kamu kurumları aslında kamu açık kaynak ürünlere hazır fakat firmalar bir türlü üretemiyorum. Tekel ürünlerden kurtulamadığımız sürece ilerleyebilmemiz mümkün olmuyor. Platform bağımsız içerik üretimi arttıkça sizin düşünceniz yaygınlaşabilir.

Merhaba;
Biz “Bir şey tamamen elde edilemese de, tamamen de terk edilmemeli” düsturunca madem Pardus’a hemen geçemiyoruz, zeminini hazırlamak için hiç olmazsa windows üzerinde AKKY kulladırmaya başlayalım diye düşündük. Hususen ofis konusunda ms formatından odf ye geçilebilmesi bile benim için büyük bir mutluluk olacak.
İnşaallah nasib olursa o da tabii…
Dualarınızla…

Selamlar.

1 Beğeni

Kendim kullanmıyorum ama Foxit Reader’ı deneyebilirsin.
Not: Eğer denersen görüşlerini de merak ediyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Windows altında SumatraPDF de kullanabilirsiniz (GPLv3).

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar;
GPL v3 Lisansının tarifinin giriş kısmında “Bu lisans belgesinin tam kopyasının herkes tarafından koplayalanması ve dağıtımı serbest olup, değiştirilmesi yasaktır.” ibaresi var. Kısıt sadece değiştirilmesi mi yasak. Yoksa kişisel kullanım dışında herhangi bir sorun çıkarabilir mi?
GPL v3 Lisansına sahip bir yazılım bir kamu kurumunda serbestçe kullanabilir miyiz?
Kişisel olmadığı için ticari kabul edilme gibi bir ihtimal mevcut mudur?

Selamlar.

Merhaba;
Anladığım kadarıyla Foxit Pdf Reader galiba AKKY değil.
Yanlış mıyım? Ben de öyle düşünüyordum, ama anladığım kadarıyla öyle değil.
Bununla beraber PDFium denen bir projede kaynak kodları kullanılmış. PDFium ise AKKY bir yazılım.

Sanki kulağı diğer elle göstermek gibi…
Bilgisi olan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.
Selamlar.

Bahsedilen değiştirmekten kasıt lisansın kendi içeriği, yani eğer GPL lisanslı bir kodu aldıysanız bu kodun lisansını değiştirmenize izin vermiyor. Kodun kendisini değiştirmeyle ilgili bir kısıtlama yok.

1 Beğeni

Anladım. Teşekkürler.

Selamlar.

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Outlook e-posta arşivini aktarma

Merhaba;
Evet foxit reader kullanmıştım. İhtiyaçları hatta adobe dan daha fazlasını size sunuyor.
Ama şimdi kapalı kaynak işletim sisteminden kurtulduğum için Pardus dağıtımıyla gelen(ler) ihtiyacımı karşılıyor.
Kolay gelsin.

Linux mint üzerinde playonlinux ile Office 2010, foxit PDF reader, photofiltre programlarını problemszce kullandım. Uzun süre deneyimleyemedim çünkü farklı programlar denerken işletim sistemini gocerttim. Starcraft ve cs source oyunu da düzgünce calisiyordu fakat world of tanks oyununu calistiramadim. Emulator yüklerken linux mint göçtü. Sınav dönemi geldiği için tekrardan kurup deneyemedim. Tatilde internetim sınırsız olmadığından tekrar deneyemedim.

Libre Office ile hazırladığım dokümanlar okuldaki ms bilgisayarlarda düzgün çıkmadı. PDF ye çevirip okula getirdim, bu sefer de değişiklik yapmak gerekince sorun oldu. Pardus okullara gelirse böyle bir problem kalmaz diye düşünüyorum. O zamana kadar linux üzerinde playonlinux ile Office 2010 a mahkumum.

Bu arada şifreli x.doc ve x.docx dosyaları linux üzerindeki Office 2010 ile açılabilir fakat şifre konulmuyor.

Online Office programları da denenebilir. Google docs veya Office online.

Büyük hedef Pardus üzerinde libre Office kullanmak. Umarım yaygınlaşır linux da, MS programlarından kurtuluruz.

Merhaba;
Win bilgisayarlara LibreOffice yükleme imkanınız var mıdır?

LibreOffice Taze Sürüm | LibreOffice Özgür Ofis Yazılımı - LibreOffice Özgür Ofis Yazılımı linkinden windows için indirebilirsiniz

2 Beğeni