MS Office ve LibreOffice Uyumsuzluğu

Muhtemelen bunun için bir çözüm önerisi olmayacak ama, bilgilendirme olsun diye bu konuyu açayım dedim. (Çözüm önerisi olursa da çok güzel olur tabi.)

Milli Eğitimde, il, ilçe veya bakanlık tarafından hazırlanıp gönderilen taslaklarda uyumsuzluklar oluyor.

Hem writer hem de calc uygulamasında gördüm bunu. Mecburen o dosya için bilgisayardan başka bilgisayara geçiyorum veya pardusu windowsun yanına kurduğum için pardusu kapatıp windowsu açıyorum. Sayfalar ve oluşturulan formlar kayıyor hep.

WPS Office işinizi görebilir.

Mağazada yok değil mi? Uyum konusunda daha iyi mi? formlar falan kayma yapıyor mu? Libreoffice kullanıp sırf bu uyumsuz konularda onu kullanabilirim eğer sıkıntısızsa.

Mağaza da var mı bilmiyorum, ben mağazayı kaldırdım. Pardus 21 deposunda bulamadım.

https://wdl1.pcfg.cache.wpscdn.com/wpsdl/wpsoffice/download/linux/10161/wps-office_11.1.0.10161.XA_amd64.deb

Buradan DEB paketini indirip, kurabilirsiniz.

Uyum konusunda Libre’den daha iyi tek dejavantajı kapalı kaynak olması. Diğer konruları da deneyimleyebilirsiniz. Ben pek kullanmadım bana Libre yetiyor doğrusu

Kurdum, libreoffice’e göre uyumu çok daha fazla. Çok ufak kaymalar yaptı, onu da çabucak düzeltebildim. Bir nebze iş görebilir. Ama tam olarak uyum sağlamadı.

İnşallah MEB tümden pardusa geçer de, şu muhabbetlere hiç gerek kalmaz.

2 Beğeni

İnşallah ama bu göç olayı ya çok yavaş gerçekleşiyor ya da Pardus’a geçtikten sonra bazı kurumlar Windows’a geri dönüyor. Ben etrafımda kamu da çalışan kişiler Pardus’dan bile habersiz bir şekilde, daha ismini adam akıllı duyuramıyoruz.

Bu arada OpenOffice var ama onu hiç kullanmadım uyumluluk konusunda nasıl hiç bilmiyorum.

Şurada arkadaş MS Office’ye en yakın olarak OnlyOffice’yi önermiş. Onu da bir deneyebilirsiniz.

DEB Paketi: https://download.onlyoffice.com/install/desktop/editors/linux/onlyoffice-desktopeditors_amd64.deb?_ga=2.138049714.341361057.1624447446-699728344.1624447443

1 Beğeni

Docx veya doc olarak kaydedebilirsiniz. Doc daha sağlamdır. Calc için xlsx olabilir. Odt microsoft ta sorun çıkarır.

Dosyayı biz kaydetmiyoruz. Zaten hazırlanıp bize gönderilmiş dosyayı açarken sıkıntı yaşıyoruz.

Sorun genellikle bundan kaynaklı zaten.
Pardus göç olduğu gibi ofis göçü de ayrı bir aşama.
Mesela bazı hizmet verdiğimiz kurumlardan bir tanesi, Windows kullanmaya devam edip önce mevcutta kullandıkları yazılımları, özgür/açık kaynak yazılımlar ile değiştirdiler. Mevcut personel de bu değişikliğe alıştığında Pardus’a geçiş yaptılar.
Kurumlar arası bir standard olarak Açık Belge Biçimi’e geçiş yapması ile ilgili bir çalışma yapılması daha yerinde olur.
Mevcutta Windows ve MS Office kullanan kurumlarda bile yapılacak işlem sadece kaydederken ODF biçimini seçmesi. Ki kurumların BT ekipleri bunu kolaylıkla öntanımlıya ayarlayabilirler.
Doğal olarak bir geçiş süreci olur. Böylelikle MS Office ve LibreOffice arasında uyumsuz dosyalar ortadan kalkmış olur.

2 Beğeni

Belki bu font paketi yazı tipinden dolayı oluşan uyumsuzluklarını giderir.

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

İçerdiği bazı yazı tipleri:

Andale Mono
Arial Black
Arial (Bold, Italic, Bold Italic)
Comic Sans MS (Bold)
Courier New (Bold, Italic, Bold Italic)
Georgia (Bold, Italic, Bold Italic)
Impact
Times New Roman (Bold, Italic, Bold Italic)
Trebuchet (Bold, Italic, Bold Italic)
Verdana (Bold, Italic, Bold Italic)
Webdings

1 Beğeni

Sıkıntı font paketleriyle ilgili değil. Bu bende yüklü zaten. Sıkıntı muhtemelen sayfa yapısı ayarlarıyla ilgili.

Aslında bununla ilgili de çözüm yine benim düşünceme göre aynı yere geliyor. Pardus geliştirme ekibinin Milli Eğitim ile oturup bu konuyu ciddi istişare etmesi lazım.

“Birçok kullanıcımız pardusa geçmek istiyor ama şu şu sıkıntılar çözülmeden sıkıntılar yaşanıyor. Bunun da çözümleri şu şu adımlar.” gibisinden. Wordde hazırlansa da bakanlık yazı yazsa bir tane, bundan sonra dosyalar odf formatında kaydedilerek gönderilsin diye, sorunların çoğu otomatik çözülür.

Açıkçası alt taraftan birilerinin geçmeye çalışması, üst taraf yolu açmadığı sürece cılız girişimler olarak kalıyor. İşi çok bilmeyen ya da çok fazla mücadele etmek istemeyenler de baştan doğrudan dökülüyor.

Bu arada wps office kurduktan sonra, office dosyaları için ön tanımlı program wps oldu. Bunu nereden değiştirebilirim tekrar? Öne tanımlı libreoffice olsun. Ben istediğimde sağ tık birlikte aç diyerek wps ile açayım.

Hocam birlikte açtan LibreOffce’yi seçin, bir daha hep bununla açı işaretleyin.

Dün öyle yaptım ama bugün açtığımda tekrar wps ile açınca o yüzden sordum.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.