Multiboot usb Nasıl Oluşturulur (windows ortamında) RESİMLİ ANLATIM

Yakup hocam harici hdd’mizin içerisinde ayırdığımız bir alana da bunu uygulayabilir miyiz? Yani usb aygıt secimi aşamasında harici HDD deki boş alanlardan birini secsek olur mu sence?

Valla hocam hiç denemedim. Ancak aygıt seçme sekmesinde harici disk de göründüğüne göre, olması muhtemel. İstersen bi dene, bana da haber ver. Ben de öğrenmiş olurum. Kolay gelsin…

Cevapla dedim ama bildirim gelmedi galiba?

Hocam flash diskten yaptım fakat harici hdd den beceremedim. İnternette okuduğum bir yazıda harici hdd yi bölümlendirdikten sonra bilgisayarıma sağ tıklayıp yönetimsel araçlardan disk yönetimine girip; harici hdd de bölümlendirdiğimiz alanların hangisinden kurulum yapacak isek (ISO ları hangi bölüme yazıyorsak) o alana sağ tıklayıp “birincil ve etkin” olarak işaretlememiz gerektiğini okudum denedim fakat olmadı. Denemeye devam ediyorum, becerirsem bu konu başlığı altına yazacam. Saygılar

Olur. Ancak bence riske gerek yok. Özelden verdiğim linkteki durum başına gelirse verilerine yazık olur. Bence hiç uğraşma. Bi flaş bellek bul. 32 gb yeterli. Onu multiboot yap bak yoluna…

Evet çalışıyor. Mesela benim hazırladığım multiboot usb üzerinden uefi 7 kurdum. Eğer bi aksilik çıkarsa yaz buraya bi bakalım. Çoğu kişi uefi için fat32 gerekir diyor ama ben ntfs ile kurdum uefi 7…?

Benim hazırladığım usb efi destekli olmadı. USB kök dizinde efi klasörü de yok:
image
İkincisi Win 10 iso sunu yazmayı reddetti. Win10 iso dosyasını seçince şu uyarıyı veriyor.
image
Hazırladığım usb uefi disable iken bootable oluyor ancak enable yapınca başlamıyor.

Program, bilmediğim bir nedenle imaj seçiyor. Daha önce w7 ve 8 imajlarında başıma geldi. Farklı bir w 10 imajı kullanmanı öneririm. Mutlaka kabul edecektir. Olmazsa bir önceki sürümü kullan, veya çalıştırırken uyumluluk modundan farklı Windows sürümü seç…
Uefi için ise ;
Flaş belleği fat32 olarak biçimlendirip dene. Ancak eğer imajlardan herhangi biri 4gb üzeri ise yine sorun çıkacaktır. 4gb altı ise sorunsuz yazılır. Bunları bi dene bakalım…

Yine olmazsa teamviewer yoluyla uzaktan denerim, eğer uygun görürsen…

  1. Win10 32 ve 64 bit aynı iso olduğundan hata iletisindeki dosyaları bulamamış. Sadece 64 bit win 10 isosunu gösterince oldu.
  2. Bu durumda (USB Fat32 biçimli) efi klasörü oluştu. Ancak PC Efi modda direkt windows kurulumuna geçiyor, Efi disable iken grup menusü geliyor.
  3. Efi klasörü ve Efi ile ilgili boot dosyaları windowsa ait ve diğer iso dosyaları eklenirken Efi modda başlayacak boot dosyaları düzenlenmediğinden windowsla devam ediyor.
    Bunlar benim anladığım.

Benim kanatime göre çözüm:

  1. rufus ve winsetup ile iki USB disk hazırlanacak.
  2. UEFI de boot sırasında görev alan dosyalar rufusla hazırlanana göre düzenlenecek yada değiştirilecek.
  3. Bu konuda eksiklerimden dolayı pek başarılı olamadım. Aslında pek de üzerinde duramadım. Ama şunu merak ediyorum:
    boot/grup.cfg den menu.lst dosyasını nasıl çağırırız?kalın yazı

Teamwiever ile olur diyeceğim de internete girişim biraz zamansız oluyor. Şu zaman derim denk getiremem. Hayati bir mesele de değil zaten (ama önemsiyorum). Yine de yardımseverliğiniz için teşekkür ederim.

Tekrar multiboot oluşturup, sonucu burada paylaşıcam…

Acelesi yok. 3 tane USB diskim sadece Linux kurulumu için sürekli kenarda duruyor. Pardus xfce, Pardus DDE ve farklı bir linux için. Bu hallolursa teke düşecek. Eminim aynı durumda olan bir çok arkadaş vardır. Uefi için çözüm olursa pek çok arkadaş yararlanır diye düşünüyorum.

Hocam merhaba…
Tekrar multiboot oluşturup denedim. Henüz kurulum yapma fırsatım olmadı. Çünkü pc yok elimde. Ancak hazırladığım USB ile Uefi w 10 kurdum başka bir pcye. Dediğim gibi pcyi Uefi modda açınca, Pardus dahil hiç bir Linux dağıtımı menüde görünmüyor. Daha önce Pardus’u arayıp sormuştum. Bana Pardus’un Uefi destekli olmadığını söylemişlerdi. Ancak Windows Uefi olarak sorunsuz kuruluyor…
Sonuç olarak;senin de dediğin gibi Uefi Linux için ayrı bir flash bellek oluşturmak gerekiyor şimdilik…? Ancak yine de elime pc geçmez xfce sürümünü kurmayı deniycem. Bi yerde okudum sanki, bu sürümün Uefi destekli olduğunu…?

Üstadım @Efeyakupkarahanli Pardus uefi destekliyor ancak multiboot oluşturduğumuz usb nin bootu grub2 ile değil grub4dos ile kuruluyor. Bir şekilde win10 grub4dos ile uefi modda başlıyor. ancak bu durum linux sürümleri için geçerli değil.
rufus ile bir usb oluşturdum. sonra fazlalıklarını sildim winsetup ile kurulan dosyaları bu usb içine kopyaladım. grub.cfg içinden menu.lst dosyasını çağıran bir komut yazdım (daha doğrusu buldum). menu.lst (grub menüsü) geliyor. Ancak seçim yapıp çalıştırmak isteyince orada kalıyor.

Bir başka şeey: sanki multiboot için grub2 ile uefi destekli boot etme etme var gibi. bir iki site buldum ama türkçe değil. benim Türkçe dışındaki diller de google translate den ibaret. Bir gece yarısıydı siteleri not almadım. tekrar bulurum bir ara.
Bu arada öğretmenim ve yazılı dönemi. Anlayacağınız eve iş bol, diğer işlere zaman az. Yavaş yavaş deneyip göreceğiz. Belki birileri bu arada derleyip işte böyle diyebilir.
Hayırlı akşamlar

Not: Bilgi eksikliğinden teknik konularda hatalı/yanlış ifadeler olabilir. Affola…

Estağfurullah ne demek. Gayet güzel yazmışsın :slight_smile:
Dediğiniz gibi bu işler zaman ve emek istiyor. Bende zamn yokken pc vardı. Pcyi satınca da bol bol zamanım oldu. İşe bak arkadaş :slight_smile:
Neyse, dediğiniz gibi ya birilerini bekliycez, ya da biz uğraşıp yapıcaz…

Birşey yapacak donanım yok da, İşte orda burada birileri yaptıysa belki diğerlerinden önce görürüz hepsi bu

Farklı bir programla hazırlanabiliyor. Konu burada

1 Beğeni

Hocam bende düzgün bir şekilde çalışırken kurulum sırasında hata kodu 13 desteklenmeyen format hatası geldi.Nasıl düzeltebilrim.

Kusura bakmayın hocam bu aralar pek girmiyorum foruma…
Pardus’u kurarken mi bu hatayı aldınız yoksa multiboot usb yi oluştururken mi? Eğer usb hazırlama aşamasında olduysa ;
Ya imajda sorun vardır, eksik inmiştir, inerken bazen olabiliyor bu sorun,ya da başka yazılımsal bir sorun vardır, kestirmek zor. Tekrar en baştan usb belleği ; eğer 4gb’dan büyük imaj yoksa fat32, varsa ntfs formatında, ister winsetup programıyla, istersen de kendin biçimlendirip, tüm imajları yeniden yazdır. Aynı hatayı verirse, hata aldığın imajı yeniden indir. Şimdilik önerebileceklerim bunlar.
Bi keresinde benzer bir sorun bana da olmuştu. Ancak nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. Çok da sık karşılaşmayınca insan akılda tutamıyor.