MySQL yeni root şifresi oluşturma

Mysql’de root şifremi unuttum. Mysqli bilgisayarımdan kaldırıp tekrar yükledim ama installation kısmında root password giremediğim için connection sağlanamıyor. connection sağlanamadığı için de root passwordü değiştiremiyorum. bu durumda ne yapabilirim? Hizmetlerde Mysql programlar içinde gözükmüyor bu programı yükleyemediğim anlamına geliyor sanırım. şifremi unuttuğum için bunların hiçbirini yapamıyorum. Yardım eder misiniz?

Eğer root şifresi almadan bahsediyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek alabilirsiniz.
1. Uçbirimi açın.
2. passwd komutunu girin ve kullanıcınız için şifre yeni şifre oluşturun. Şifreyi 2 kez gireceksiniz. Yazarken ekranda herhangi bir şey çıkmaz. Bir sonraki adıma geçmek için enter yapın.
3. sudo passwd komutunu girip önceki oluşturduğumuz şifreyi girip root yetkilerini alın ve tekrar yeni oluşturduğumuz şifreyi tekrar oluşturur gibi oluşturun. Bu oluşturduğumuz şifre ise root kullanıcısının şifresi olacak.
Güvenlik gerektirecek bir durum yoksa hatırlama kolaylığı amacıyla şifreleri aynı yapabilirsiniz.

Notlarıma göre şu şekilde yapılabilmesi lazım.

123 yazan yer şifredir. Sanki başıma gelmişti ve bu şekilde düzeltmiştim.

sudo pkill -9 mysqld
sudo pkill -9 mariadb
sudo service mysql stop
sudo service mariadb stop
sudo mysqld_safe --skip-grant-tables --skip-networking & 
mysql -u root
use mysql;
flush privileges;
alter user root@localhost identified via mysql_native_password 
using password('123');
flush privileges;
\q

sudo service mysql stop
sudo service mariadb stop
sudo pkill -9 mysqld
sudo pkill -9 mariadbd

sudo service mysql restart
sudo service mariadb restart

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.