Nas Cihazına Bağlanamıyorum !

Merhaba,

\ip adres yazarak girebileceğimiz şekilde bir uygulama varmı acaba ?
Yada kısayollardan hangisi ile ip adrese ulaşabilirim. Şimdiden teşekkürler…

Herhabgi bir dizinden CTRL+L açılan arama kutusuna örnek smb://ipadresi yazarak erişebilirsiniz.

Cüneyt Bey, bu şekilde ip ulaşılıyor ama şifreleri kabul etmiyor…

DeepinScreenshot_select-area_20171117110601

Anonim olarak erişebiliyor musunuz?

Malesef şifre kısmına atıyor…

Ayrıca windows ağındaki hiçbir pcye giremiyorum. Ağına şifre koymadığım rahatlıkla girdiğim pc lere ulaşamıyorum.

Aşağıdaki komutu uygulayarak pardus ortamındaki geçerli kullanıcınız için atayacağınız parola ile windows ağındaki bilgiasyarlara erişim sağlayabilirsiniz. (kullanıcı adınızı pardus varsayalım)

samba-tool user password

Tekrar bağlanmak istediğinizde parola atadığınız kullanıcı adı (pardus) ve belirlediğiniz parolayı giriniz parolayı hatırla seçiniz ve bağlana tıklayınız. Solda disklerinizin göründüğü menüye bağlandığınız bilgisayarı bağlayacaktır, oradan girebilirsiniz.

Cüneyt Bey, “sudo apt-get install cifs-utils smbclient” bu kod ile smbclient kurmuştum ondan olabilir diye kaldırdım. Tesadüfmüdür bilemiyorum windows ağlarına girebiliyorum. Ama biraz bekletiyor anında açılma yok bu normalmi ?

Ayrıca 192.168.1.254 ip adresine hala ulaşamıyorum, bu ip adresi Nas yedekleme cihazına ait. Ayarlarına baktım linux için bir ayarıda yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Yardımlarınız için teşekkürler…

1 Beğeni

How to access files on Synology NAS within the local network (NFS)
NAS tarafında yapılması gereken ayarlar ile ilgili bu link yardımcı olabilir.

2 Beğeni
root@Yunus:/home/yunus# mount 192.168.1.254:/volume1/ortak /mnt

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on 192.168.1.254:/volume1/ortak,
missing codepage or helper program, or other error
(for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
need a /sbin/mount. helper program)

In some cases useful info is found in syslog - try
   dmesg | tail or so.

Çıkan hata sonucu bu, mount edilemedi…

Bu anlatımla sorunu çözdüm, teşekkürler…