[NASIL] Nvidia Legacy 304xx sürücülerini kurma

Merhaba dostlar;

Çok eski bir makineye sahip olan biri olarak özgür sürücülerden verim alamadığımdan maalesef sahipli sürücülere ihtiyaç duyuyordum. Ancak NVIDIA GeForce 7200 GS / 7300 SE model eski bir ekran kartım olduğundan ve NVIDIA sürücüsü kurmanın Linux’ta çok büyük bir bela olduğundan bir türlü bu işin üstesinden gelemedim. Sahipli sürücü olmadan ne gariptir ki Pardus Mağaza ve Pardus Disk Kalıbı Yazıcı kullanamıyordum. Onlarca yöntem denedim sürücüleri kurmak için, burada ve yabancı forumlarda yazanları ama maalesef olmadı.

Şimdi deneme yanılma ve sezgisel olarak keşfettiğim, gerçekliğine inanamayıp aynı donanım üzerinde üç farklı harddiskte de deneyerek başarıya ulaştığım sonucu sizlere açıklıyorum. Lütfen söyleyeceğim yöntemde bu neden böyle demeyin çünkü ben de bilmiyorum. :smile:

Denenen sistem= Pardus 17.5 temizkurulum

Son güncellemeyle birlikte kullanılan kernel numarası 4.9.0-9

Öncelikle kullandığımız çekirdeğe ait başlıkların kurulumunu sağlıyoruz;

linux-headers-4.9.0-9-amd64

Paketleri Synaptic üzerinde kurarak yaptım. Paketleri kurmak için işaretlediğinizde uyarı olarak gelen bağımlılık-önerilen paketleri de kabul ederek kurmalısınız.

Başlıkları kurduktan sonra gcc make cmake paketlerini yine Synaptic üzerinden aratıp işaretleyelim ve kuralım. Paketlerimizin kurulumu bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

Bilgisayarımız tekrar açıldığında yine Synaptic üzerinden nvidia-legacy-304xx-driver paketini kurmak için işaretleyip çıkan uyarıdaki paketler için de tamam deyip kuruluma geçelim. Kurulum sırasında nouveau özgür sürücüleri ile kurmak istediğiniz sürücülerin çakıştığını ve yeniden başlatmayla çözüleceğini ifade eden bir uyarı çıkacak bunu onaylayıp devam edin. Ve kurulum bittiğinde çıkan uyarıda dediği gibi bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Artık NVIDIA sürücüleriniz kuruldu;

Umarım bende işe yaradığı gibi sizlerde de işe yarar. Tekrar belirteyim; bu yöntem temiz kurulum sonrası denenerek başarıya ulaşmıştır.

Saygılar.

7 Beğeni

emek sarf etmissin cok tskler …yukaridaki ornekle bir cok eski surucu kurmanin yolu olmus…

1 Beğeni

Teşekkürler, bir de deneyip de sağlıklı bir şekilde kuranları görürsem daha mutlu olurum. :smiley:

1 Beğeni

Merhaba Faruk Bey,

Güzel çözüm güzel paylaşım. Eline emeğine sağlık. Bunu deneyeceğim.

Saygılar

@efeyaryukey Faruk Bey anlatımınız 19.0 sürümünde işe yaradı. Geforce 920mx ekran kartım var. Nvidia 399xx sürümünü yayınlamış Windows için. 390xx sürüm numarasına sahip nvidia sürücüyü kurdum. nouveau hataları gitti ve sistem daha hızlı açılmaya başladı. Tekrar teşekkürler.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.