[NASIL]Virtualbox 6.0 kurulumu

Merhaba Arkadaşlar;
Virtualbox’ın en son versiyonu kurmak isteyen arkadaşalar icin faydalı olabilir, kendi bilgisayarımda denedim ve başarılı oldu;

1. Linux de her zaman program yüklemeden önce;
    $ sudo apt update

2. Daha sonra virtualbox’ın gerek duyduğu header
    $ sudo apt install build-essential linux-headers-$(uname -r)

3. Virtualbox sitesinden indirme yapıyoruz

4. İndirilen klasörde terminal acıp;
    $ sudo dpkg -i virtualbox-6.0_6.0.4-128413~Debian~stretch_amd64.deb

5. Gerekli bağımlıkları yüklemek icin;
    $ sudo apt -f install

Yukarda temel bir anlatım yaptım, aşağıda resimli ve daha fazlası anlatımış link buldum:

4 Beğeni

Alternatif olarak virtualbox sitesinden debian 9 uyumlu virtualbox-6.0_6.0.4-128413~Debian~stretch_amd64 kurulum dosyasını indirip gdebi ile çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz ben böyle kurdum.

1- Paket Yöneticisinden Gdebi kur
2- Virtualbox sitesinden indirdiğin .deb paketini Gdebi ile tek tıklama ile kur

1 Beğeni

Serkan hocam; kurulumda bir sorun olmaz ama virtualbox’a bir dağıtm(iso) dosyasını kurduğunuzda size şöyle bir hata vermesi lazım /sbin/vboxconfig cünkü virtualbox kendisi kullanmak icin moduleri headerleri soracaktır.
eğer bu sorunlar yoksa bu yöntem daha güzel.

daha önce deepinOs da anlattğım şekilde yükleme yapmıştım hata vermemişti ama pardusta söylediğiniz hatayı veriyor haklısınız. kaldırıp tekrar yükleyeceğim

serkan hocam büyük bir ihtimalle icersinde script vardır veya gerekli modüller ve headerlar daha önceden yüklenmiştir.

DeepinOs neredeyse windows veya macOs ayarına gelmiş özellikle market içeriği emsalsiz ama yerli ve milli sistemimiz de aynı seviyeye ulaşacaktır. Bizde ise Forum inanılmaz güzel çalışıyor.

inşallah hocam tek gayemiz budur ben inanaıyorum ki market gelişirse bu aradaki acıkta kapanacağıdır buda biraz zaman isteyecektir.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.