[NASIL]Virtualbox 6.0 kurulumu

(tanju yücal) #1

Merhaba Arkadaşlar;
Virtualbox’ın en son versiyonu kurmak isteyen arkadaşalar icin faydalı olabilir, kendi bilgisayarımda denedim ve başarılı oldu;

1. Linux de her zaman program yüklemeden önce;
    $ sudo apt update

2. Daha sonra virtualbox’ın gerek duyduğu header
    $ sudo apt install build-essential linux-headers-$(uname -r)

3. Virtualbox sitesinden indirme yapıyoruz

4. İndirilen klasörde terminal acıp;
    $ sudo dpkg -i virtualbox-6.0_6.0.4-128413~Debian~stretch_amd64.deb

5. Gerekli bağımlıkları yüklemek icin;
    $ sudo apt -f install

Yukarda temel bir anlatım yaptım, aşağıda resimli ve daha fazlası anlatımış link buldum:
https://linuxhint.com/install_virtualbox_6_debian/

4 Likes

Pardus içinde virtualbox çalıştırma hatası
(Serkan Gündoğdu) #2

Alternatif olarak virtualbox sitesinden debian 9 uyumlu virtualbox-6.0_6.0.4-128413~Debian~stretch_amd64 kurulum dosyasını indirip gdebi ile çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz ben böyle kurdum.

1- Paket Yöneticisinden Gdebi kur
2- Virtualbox sitesinden indirdiğin .deb paketini Gdebi ile tek tıklama ile kur

1 Like

(tanju yücal) #3

Serkan hocam; kurulumda bir sorun olmaz ama virtualbox’a bir dağıtm(iso) dosyasını kurduğunuzda size şöyle bir hata vermesi lazım /sbin/vboxconfig cünkü virtualbox kendisi kullanmak icin moduleri headerleri soracaktır.
eğer bu sorunlar yoksa bu yöntem daha güzel.

0 Likes

(Serkan Gündoğdu) #4

daha önce deepinOs da anlattğım şekilde yükleme yapmıştım hata vermemişti ama pardusta söylediğiniz hatayı veriyor haklısınız. kaldırıp tekrar yükleyeceğim

0 Likes

(tanju yücal) #5

serkan hocam büyük bir ihtimalle icersinde script vardır veya gerekli modüller ve headerlar daha önceden yüklenmiştir.

0 Likes

(Serkan Gündoğdu) #6

DeepinOs neredeyse windows veya macOs ayarına gelmiş özellikle market içeriği emsalsiz ama yerli ve milli sistemimiz de aynı seviyeye ulaşacaktır. Bizde ise Forum inanılmaz güzel çalışıyor.

0 Likes

(tanju yücal) #7

inşallah hocam tek gayemiz budur ben inanaıyorum ki market gelişirse bu aradaki acıkta kapanacağıdır buda biraz zaman isteyecektir.

1 Like

(system) kapatıldı #8

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

0 Likes