Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?

Selam,

Bazı yorumları okuyunca Dücane Cündioğlu’nun sevdiğim bir sözü aklıma geldi;

Çelişkiyi söylemek düşmanlığı celp eder…

Sevgiler, saygılar.

Bunun sorumlusu Pardus mu? Yani teknik olarak bir eksiklik mi var da Pardus’ta yok bu programlar? Cevap net, hayır.

Kâr amacı güden (bazı)şirketlerin Linux’a destek vermeme sebebi çok basit. Pazar.

Windows ve macOS’un pazarı var. Linux’un şimdilik desktop’ta o kadar pazarı yok. Oyun dünyasında da o kadar pazarı yok. Bu yüzden şirketler buralara el atmıyor çünkü getirisi yok.

E peki Linux camiası ne yapıyor? Bu programlarin alternatiflerini kendi küçük çabalarıyla ve yine bedava ve açık kaynak olarak geliştirmeye çalışıyor. Size hiçbir ücret ödemediğiniz, güvenli, içinde ne olduğunu bildiğiniz, tamamen sizin hakimiyetinizde, çalışan bir işletim sistemi sunmakla kalmayıp bir de o işletim sistemine normalde başkalarının yazması gereken programları da yazıyorlar.

Eğer bunların hiçbiri umrunuzda değilse, tek önemsediğiniz “ben bir oyuna çift tıklayayım ve eğlenceme bakayım” ise, sizin zaten burada işiniz ne? Pardus’u kullansanız ne olacak ki? Yani ihtiyacınızı karşılayan bir şey yok burada. Verin paranızı kullanın en işinizi gören sistemi. Sonuçta yok veriymiş yok bağımsızlıkmış falan sizin için önemsiz şeyler.

Ha eğer yok abi, vatan millet sakarya, benim verilerim niye adamların eline gitsin, ben niye başkalarının sistemlerine bağımlı olayım gibi düşünceleriniz varsa o zaman aynı Pardus’u Windows’a tercih ettiğiniz gibi FreeCAD gibi alternatifleri de Autocad’e tercih edersiniz. Çünkü sizin konfordan daha öncelikli kriterleriniz vardır artık.

Yok ben hem Pardus kullanayım hem de Autocad’im olsun derseniz ya gidip o konuda kaliteli ve müreccah aynı zamanda Linux’ta da çalışan bir programı siz yazarsınız, yahut Pardus’u biraz eksikliklerine rağmen yine de kullanarak bir pazar oluşmasını sağlayıp geliştiricilerin ilgisini buraya çekersiniz.

4 Beğeni

Selam,

Meraktan soruyorum Windows, MacOS, Linux’un pazar payları nedir? Bildiğim kadarı ile MacOS pazarda öyle yüksek paylara sahip değil.

Kod bilgisi olmayan biri, içinde ne olduğunu nereden bilecek?

Eğer Pardus özel bir firma, özel teşebüs ile geliştirilen bir proje olsa idi bu dediklerinizi zorda olsa anlamaya çalışırdım. Fakat Pardus, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergileri ile TÜBİTAK, HAVELSAN gibi kurumların merkezi bütçeden gelen para ile geliştirdikleri bir proje değil mi? Vatandaşın eleştirme ve sorgulama hakkı yok mu?

Eğer donanım ile yazılım aynı elden çıkmıyorsa (yani doanımı sen üretmiyorsan) bu dediklerin hikayeden, hamasteen öteye geçmeyen, tribünlere oynanmış klasik şark siyasetçisi söyleminden başka bir şey olmaz. Bu konuda (donanım yazılım ilişkişi ve donanım üzeirnden veri toplama/çalma) bir çok makale, yazı, haber vs internette var.

Bir şeyi daha merak ediyorum, Pardus, Linux kerneline, Debian çekirdek projesine ne gibi katkılar sundu yada sunuyor. Demek istediğim Pardus Linux kerneline ve baz aldığı Debian’a ne kadar hakim.

Sevgiler, saygılar.

windows %75
Mac os %18,6 ancak mac os yazılımı iyi olduğu ve yazılımcılara para aktardığı için profesyonel kişiler ve studio lar hatta lab larda kullanıyor ve bunu çok iyi pazarlıyor apple ancak dünyanın en büyük cern testinde linux kulanılıyor bunu linux pazarlayamadı.
klinux %1,66
kaynak: https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Operating system market share

1 Beğeni

Kod bilgisi olanın sorun yaşamadan öğrenebilmesi yeterlidir. Zaten o konuda bilgisi olmayan birisi, içini merak edip araştırabilecek düzeyde bir insan değildir. Söyleyecek şeyi olmayan bir insanın fikir açıklama özgürlüğü olmamalı mıdır? Aynısını biraz farklı sorarsak: Yazılımcı olmayan bir insanın kullandığı yazılımın ne olduğunu tam anlamıyla öğrenebilme hakkı olmamalı mıdır?

1 Beğeni

Olay epey dağıldı. Ben bağlayayım. Son kullanıcıları istemeyen, Pardus’un kendilerine ait bir şey olarak kalmasını isteyen bazı yazılımcılar inat, son kullanıcılar Windows’tan kurtulup Pardusu Windows rahatlığında kullanmayı istiyor:))

3 Beğeni

Özür dilerim, ne demek istediğini anlamadım.

Sevgiler, saygılar.

Daha Linux dunyasinda degeri cok anlasilamayan bir sey var, Flatpak…

Flatpak linuxta bir devrim. Linuxun pazar payi neden dusuk sizce ? Onlarca dagitim onlarca paket yöneticisi onlarca bilmem ne. Birde her yeni Pardus/Linux surumunde çöp olan uyumsuz kalan yazilimlar. Siz gelistirici olsaniz her sebe her sisteme uyduracagim diye yazilim gelistirir misiniz ?

Fedora, Endless gibi dagitimlar ostree denen bir sisteme geciyorlar. Ubuntu snapi varsayilan yapti yapacak…

Yani diyecegim o ki az daha sabredin… Flatpak sayesinde bu is bitecek… Ama Pardusunda acilen sistem haric tüm uygulamalari flatpak uzerine kurgulamasi lazim.

1 Beğeni