Ntfs hdd ye giremiyorum

resimde görüldüğü gibi hata veriyor bazen nadir de olsa açıyor yardımınız için teşekkür

1 Beğeni

Diyor ki; Windows düzgün kapatılmadığı için bölüme ulaşım izni verilmiyor. Windows kendini korumaya aldığı için o bölüm/bölümlere erişim sağlanamıyor.Windowsu açıp düzgün bir şekilde kapatınız. Yada salt okunur şekilde bağlamayı dneyiniz vb…

Aşağıdaki çözümler uygulanabilir; Komut satırı /uçbirimde aşağıdaki komutları uygulayınız.

Çözüm 1:

sudo ntfsfix /dev/sdXY (sdXY harfleri yerine erişemediğiniz disk bölümünü yazınız, ekran görüntünüze göre sda5, komut satırında gparted-kpexec komutu ile disk bölümü düzenleyicisine erişebilir disk bölümlerinizi görebilirsiniz)

Çözüm 2:
udisksctl mount --block-device /dev/sda5 --options ro (yine disk ismine dikkat ediniz sda1 -sda5) (sadece okuma izni olarak sisteme bağlamaya çalışacaktır)

Çözüm 3:

sudo mkdir /mnt/yedekler
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda5 /mnt/yedekler

Çözüm 4:

Windows yükleme DVD veya USBniz ile bilgisayarınızı başlatınız.

Şimdi yükle ekranında Bilgisayarınızı Onarın seçiniz. Kurtarma ekranı gelecektir sırası ile Sorun Gider >> Gelişmiş Seçenekler >> Komut İstemi seçiniz.

Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırınız;

powercfg –h off

Çözüm 5:

testdisk programı:

sudo atp-get install testdisk komutu ile yükleyebilirsiniz yüklü ise aşağıdaki komut ile çalıştırınız

testdisk

sırası ile Create > Create Z> işlem yapılacak diski seçiniz > intel seçiniz > MBR code > Onaylayınız başka onay soruları çıkar ise onaylayıp programdan çıkıp sistemi yeniden başlatınız.

  • Çözüm önerilerinden herhangi birini denedikten sonra sisteminizi yeniden başlatınız.
5 Beğeni

Aynı disk üzerinde windows ve pardus birlikte kullanıyorsanız. Windows güç denetimi seçeneklerinden dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Windows ile boot ettikten sonra bilgisayarı kapat yerine "Başlat → Çalıştır → shutdown /s /t 0 " komutunu girerseniz.Bilgisayarınızı yeniden pardus ile başlattığınızda sorunsuzca disklerinize ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Evet. Birlikte kullanımda bu hata çokça yaşanıyor. Özellikle de fstab da mount edilmişse, sistem açılmıyor. Konsol ekranından ntfsfix çalıştırmak durumunda kalıyordum.
bu yöntem sorunumuzu halledecek gibi…

Teşekkürler.

1 Beğeni

Levent arkadaşı dediğini yaptım ilk etapta hdd leri gördüm ancak devamında windows kendini korumayamı aldı bilemem pardus açılışta grubu görüyor hdd yi de 0 olrak görüp sistem ekrana gelen sinyali kesiyor yani açılmıyor bir sefer geri yükleme ile açtım bir daha da yeniden pardusu yükliyeyim dedim açılıştaki o hata yine devam ediyor bu seferde tekrar kurma bile kuramıyorum bilginize

Bu sorunda aynı yöntemlerle giderilirmi ?
Kenok2 bolumu dah önce kullanmış olduğum ubuntu 14 ile olusturulmuş bir bölüm.Ulaşamıyorum…
ilginize şimdiden teşekkürler

sudo mkdir /mnt/kenokx
sudo mount /dev/sdax /mnt/kenokx deneyebilirsiniz. (sdax yerine kendi disk bölümünüzü yazınız) (sudo blkid ile görebilirsiniz)

bölüm içerisinde dosyalarınız yok ise biçimlendirebilirsiniz.

Gerekli programı yüklemek için; sudo apt-get install gparted

yükleme işleminden sonra; gparted-pkexec

2 Beğeni

Evet bu bölümü acabildim ve verilerimi kurtardım.Teşekkürler.

Ama bir baska bölümde ise su hatayı verdi :

ntfs_mst_post_read_fixup_warn: magic: 0x615d1e7c size: 1024 usa_ofs: 23028 usa_count: 35567: Geçersiz argüman
Record 0 has no FILE magic (0x615d1e7c)
Failed to load $MFT: Girdi/Çıktı hatası
Failed to mount ‘/dev/sda4’: Girdi/Çıktı hatası
NTFS is inconsistent. Run chkdsk /f on Windows then reboot it TWICE!
The usage of the /f parameter is very IMPORTANT! No modification was
made to NTFS by this software.

Bu dosya sisteminin içeriği okunamıyor!
Bu nedenle bazı işlemler mevcut olmayabilir.
Bunun sebebi eksik bir yazılım paketi olabilir.
ntfs dosya sistemi desteği için gereken yazılım paketlerinin listesi: ntfsprogs / ntfs-3g.

Aynı sorunu bende yaşamıştım bunun çözümü Windowstan pardusa geçiş yaparken yada Windows u kapatırken yeniden başlat demeniz ve pardusa öyle devam etmeniz eğer Windows u kullanırken kapatacak iseniz yeniden başlat deyip gurup ekranında veya pardus tan kapatabilirsinin bu sorunun tek cevabını ben bu şekilde buldum.

1 Beğeni

Arkadaşlar bilgisayarımda win 10 ve pardus 17 yüklü. Bilgisayarı windows ortamındayken kapatıp (yeniden başlatma değil), sıfırdan açıp pardusa girdiğimde her iki işletim sisteminden erişmek için oluşturduğum ntfs formatlı hdd bölüntümde klasörlerin üzerinde kilit işareti oluyor, dosyalarda değişiklik yapamıyorum. Sadece açıp kullanabiliyorum ( mp3 dosyalarını oynatmak, ntfs alanından dosyaları linux dizinine kopyalamak vs.). Windows ortamındayken bilgisayarı yeniden başlatıp pardusa girdiğimde ise her hangi bir kısıtlama ile karşılaşmıyorum. Buraya kadar normal, daha önce linux mint kullanırken de bu tarz bir sorunla karşılaşmıştım. Garip olan şu ki windows ortamındayken yeniden başlatma ile pardusa girdiğimde ne bilgisayarda ki yerel dosyalarda ne de internet tarayıcılarından ses gelmiyor. Windows da iken bilgisayarı kapatıp, direk pardusu açtığımda ses sorunu ortadan kalkıyor. İki çelişkili durum karşısında ya sesten yada dosyalarımı düzenlemekten feragat etmek durumunda kalıyorum. Çözüm ne olabilir dersiniz ?

Merhaba @boranoglu ,
Windows üzerinden paylaştığın klasörlere everyone izni olarak tüm izinleri verip dener misin?

Kolay gelsin.