Nvidia 7300 Ekran Çözürlük problemi

Merhabalar arkadaşlar
kde sürümünü yükledim bugun fakat ekranım tam kapasite olarak çalışmamaktadır.
mesela bir dosya açınca silik gözüküyor sonra komple gidiyor sonra fare ile üzerinde masaüstünün gezince o dosyanın izleri belli oluyor aşadaki menuler gözükmemektedir.
ne yapdıysam bir türlü cözüm alamadım

kullandığım ekran kartı
GeForce 7300LE Graphic

www.asus.com/Graphics-Cards/EN7300GEHTD256M/
dir
bu konuyu cözebilecek birisine ihtiyacım var :frowning:

Sisteminiz
64 bitlik ise http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/304.135/NVIDIA-Linux-x86_64-304.135.run
32 bitlik ise http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/304.135/NVIDIA-Linux-x86-304.135.run
dosyasını indiri. İndirdiğiniz dizine girin ve F4 tuşuna basıp konsolu açın.
sudo chmod 777 xxxxxx.run (inden dosyanın adını yazın)
sudo ./xxxxx.run (inen dosyanın adı)
komutlarını çalıştırıp kuruluma başlayın.

kaan bunu denedim fakat tam kuramadım.
root yöneticisinden yaptım yanlız bu işlemi.
kurulum yaptı fakat yine deişen bişi olmadı :frowning:

kaan bunu yapmıştım fakat bir sonuç alamadım

ben chmod ile başlayanı yapmadım.

$ sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86-304.135.run

komutunu verip

$ ./NVIDIA-Linux-x86-304.135.run

komutunu yapınca yükleme yaptı yes no vardı y sectim
ndivia sayasına yol gösterdi.
reboot komutunu verdim deişen bişi olmadı :frowning:

çözünürlük değiştirdiğinde yine aynı sonucumu veriyor. kaymalar falan devam ediyormu?

evet problem mesela masaüstü normal gözüküyor fakat uygulamalar silik silik aşadaki işletim istemin araç çıbuğu yok mesela.

cözürlülük 800x600 alınca normal oluyor fakat bir iki sn sürüyor yine görüntüler kayıyor.
ama normalleşme oluyor…

kaan malesef 800x600 de normalleşiyor fakat 1 . 2 sn sonra yine slik silik oluyor…
tam anlayamadım… bu sorunu bi şekilde cözmem lazım fakat tam kesin bir cözüm yolunu bulamadım.

ekran kartının önceki versiyonlarını yükleyerek denemeler yapın. Gnome veya xfce arayüzünü kurup test edin. diğer arayüzlerde de aynı şekilde sorunlar olacakmı.

Arkadaşlar ben de Nvidia GeForce 7300 SE kullanıyorum ve kasım ayından beri bu kartı sahipli sürücüyle kullanmak için uğraşıyorum. Daha önceden bildiğim yöntemleri, forumdaki bütün yöntemleri kısacası her şeyi denedim. Hatta her başarısızlıkta temiz Pardus kurulumu yaptım yeniden, her yöntemi yeni yine kurduğum Pardus’tan denedim ama olmadı. İngilizcem iyidir, İngilizce Linux forumlarını dolaştım ve orada anlatılanları da denedim ama olmadı ve olmadı. Ekran dalgalanmaları ve yırtılmalarıını bir türlü çözemedim. Diğer dağıtımlarda sahipli sürücü yükleme problemi yaşamadım, aynı şekilde 2013 öncesi Pardus’ta da yaşamadım. (Şimdiki Pardus’u yermek için söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen.) Umarım net bir çözüm bulunur.

Açıkçası pes ettim. :smiley: Şimdi para bulup Pardus ile donanım sorunu yaşamayacağım bir bilgisayar almayı düşünüyorum. :smiley:

Nvidia kartlarında linux için genel bir sıkıntı var diye biliyorum, gtx 1050 kart bende var pardus driver kurmadan kendi kısmen tanıyor fakar driver kurarak çalıştıramıyorum. Çözüm olarak intel ekran kartlı apulu işlemciye sahip bir sistemde pardusun sorunsuz çalışacağını söyleyebilirim. İntelde genelde sorunsuz çalışıyor…