Nvidia Driver Yükleme

Hayırlı günler.

Ekran kartım Gt 730

Yeni bir Pardus kullanıcısıyım. Acemiyim. Forumlardaki çözümleri araştırıp kendim çözüm bulmaya çalıştım. Ama yapamadım. Grafik ara yüzü ile sürücü kurulumunu da denedim. Sistemim yanlış yüklemelerimden dolayı görüntü vermediği için iki defa format attım. Windows 7 sistemime sanırım 391.35 sürücüsünü kurmuşum. Anladığım kadarıyla ekran kartı son sürümü desteklemiyor.
Sistemim zaten eski olduğu için performans kaybı yaşamak istemiyorum. Linux tabanlı hangi sürücüye uyumlu olduğunu ve nasıl yüklemem gerektiğini bilmiyorum. Ayrıca tüm sürücüleri otomatik son sürüme nasıl güncelleyebilirim?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Hayırlı çalışmalar.

uçbirimi aç ve kodları sırayla çalıştır
sürücü dosyasını indirir
wget [https://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/390.147/NVIDIA-Linux-x86-390.147.run](https://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/390.147/NVIDIA-Linux-x86-390.147.run)
herkez için çalıştıralabilir hale getriri belirledğin root şifresini yaz şifre yazareken gözükmez
sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86-390.147.run
sürücü kurulum dosyasını çalıştırır
sudo ./NVIDIA-Linux-x86-390.147.run --accept-license
bilgisayarı yeniden başlatır
sudo reboot

nouveau kernel kapatmakla ilgili burda anlatım var site http kulanıyor bağlantı güvenli değil diyor gelişmş bas devam et de bu sürücüyü tty ekranında kurman lazım tty siyah fon üzerine yazılardan oluşan ekran zamanın yoksa yanına telefon ve ya başka bilgisyardan ssh ile bağlanıp hızlıca yapabilirsin yada elin yazarsın

Neyi anlatmak istediğinizi tam anlamadım ama nvidia kurulumu ile ilgili burada yer alan makale işinize yarayabilir.

Belirtmiş olduğunuz yöntemi denediğimde “Pardus Hakkında” bölümünde “GPU NVIDIA GeForce GT 730 ( nouveau )” yazmakta. Parantez içindeki ibare kalkmıyor. Ve anladığım kadarıyla 470.182.03-1 sürücüsünü yüklemekte.
Ben aşağıdaki işlemleri uyguladım. Aslında forumlardaki çoğu işlemi anlayabildiğim uygulamaya da çalıştım. Birkaç defa siyah ekran hatası aldım ve format atmak zorunda kaldım. Üç ayrı sürücüyü kurmaya çalıştım.
Sistemi tekrar yükleyip sizin yönlendirmelerinizi uygulamak istiyorum.

Sistemin özellikleri

root@Sipahi:/home/acemi# nvidia-detect
Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 730] [10de:0f02] (rev a1)

Checking card:  NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 730] (rev a1)
Your card is only supported up to the 390 legacy drivers series.
It is recommended to install the
    nvidia-legacy-390xx-driver
package.
root@Sipahi:/home/acemi# sudo apt install inxi
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
inxi zaten en yeni sürümde (3.3.01-1-1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
root@Sipahi:/home/acemi# inxi -Gxx
Graphics:  Device-1: NVIDIA GF108 [GeForce GT 730] vendor: Micro-Star MSI driver: nouveau 
           v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:0f02 
           Display: server: X.Org 1.20.11 driver: loaded: modesetting unloaded: fbdev,vesa 
           resolution: 1024x768 s-dpi: 96 
           OpenGL: renderer: NVC1 v: 4.3 Mesa 20.3.5 direct render: Yes 
root@Sipahi:/home/acemi# 

Baktığım bazı kaynaklar:
https://gonullu.pardus.org.tr/pardus-21-icin-nvidia-suruculerinin-kurulumu/

Hangi işlemi ne kadar denediğimi ve hataların hangisine ait olduğunu bilmiyorum. LibreOffice’ e not etmeye çalıştığım bazı hatalar:

You do not appear to be using the Nvidia x driver. Please edit your X configuration file (just run 'nvidia-xconfig as root), and restart the X server.
Görünüşe göre Nvidia x sürücüsünü kullanmıyorsunuz. Lütfen X yapılandırma dosyanızı düzenleyin (yalnızca 'nvidia-xconfig’i root olarak çalıştırın) ve X sunucusunu yeniden başlatın.

WARNING: The NVIDIA GeForce GT 730 GPU installed in this system is supported through the NVIDIA
390.xx legacy Linux graphics drivers. Please visit
http://www.nvidia.com/object/unix.html for more information. The 470.182.03 NVIDIA
Linux graphics driver will ignore this GPU.

WARNING: You do not appear to have an NVIDIA GPU supported by the 470.182.03 NVIDIA Linux
graphics driver installed in this system. For further details, please see the appendix
SUPPORTED NVIDIA GRAPHICS CHIPS in the README available on the Linux driver download
page at www.nvidia.com.

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing. For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed. Please see the file ‘/var/log/nvidia-installer.log’ for details. You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

A display manager is a program that provides graphical login capabilities for the X Window System.
Only one display manager can manage a given X server, but multiple display manager packages are installed. Please select which display manager should run by default.
Multiple display managers can run simultaneously if they are configured to manage different servers; to achieve this, configure the display managers accordingly, edit each of their init scripts in /etc/init.d, and disable the check for a default display manager.

4

Şimdi önce kurmuş olduğun nvidia driverlarını sil şu şekilde:

sudo apt purge nvidia*

sonra

sudo apt install nvidia-legacy-390xx-driver

Hepinize çok teşekkür ediyorum.
Ben ,en azından şimdilik, daha fazla uğraşmak istemiyorum. Galiba ben beceremiyorum. Pardus ile en azından açık kaynak yazılıma bir adım atmış oldum. Belki ikinci bir işletim sistemi olarak Ubuntu kurabilirim. Pardus’ u silmeden tekrar formatlayıp çift işletim sistemi kullanmayı düşünüyorum. Öğrenmeyi zamana bırakıyorum, yavaş yavaş :slight_smile: .
Hepinize hayırlı günler ve tekrardan teşekkürler.

2 Beğeni

“Uç Birim” i açınız. Aşağıdaki komutlar ile güncelleştirmeleri yapınız.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Bu kısımda “X” kapatılıyor.

sudo service ligthdm stop

Bu kısımda sistemde yer alan Nvidia sürücüleri kaldırılıyor…

sudo apt-get remove nvidia* && sudo apt autoremove
sudo apt-get install dkms build-essential linux-headers-generic

Burada yer alan “blacklist” yerine isterseniz dosya ismini farklı verebilirsiniz.

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Gelen ekrana aşağıdakileri ekleyiniz. Sonrasında klavyeden “Ctrl+x” ardından “e” ardından “Enter” tuşlarına basarak kaydediniz.

blacklist nouveau
blacklist lbm-nouveau
options nouveau modeset=0
alias nouveau off
alias lbm-nouveau off

Aşağıdaki işlemleri de sırası ile uygulayınız.

echo options nouveau modeset=0 | sudo tee -a /etc/modprobe.d/nouveau-kms.conf
sudo update-initramfs -u

Bilgisayarı aşağıdaki komut ile yeniden başlatınız.

sudo reboot

Sistem açılınca “X” i kapattığımız için hata mesajı gelmelidir.
“[FAİLED] Failed to start Light Display Manager.”
Hatayı görmezden gelip Ctrl + Alt + F1 (veya F1-F6 aralığında herhangi bir tuş) ile “tty” konsoluna girelim. Kullanıcı adımızı ve şifremizi girelim.

Tekrardan “X” i kapatalım.

sudo service ligthdm stop

Ekran kartı kurulumuna geçebiliriz.

Aşağıdaki komutlar ile sistemimize hangi sürücüyü yüklememiz gerektiğini, ekran kartımızın ismini ve ayrıntılarını öğreniyoruz.

sudo apt install nvidia-detect
sudo nvidia-detect

“It is recommended to install the” satırının hemen altında sistemimize uygun olan sürücü belirtilir. “nvidia-driver” , “nvidia-legacy-390xx-driver” gibi.

Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 730] [10de:0f02] (rev a1)

Checking card: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 730] (rev a1)
Your card is only supported up to the 390 legacy drivers series.
It is recommended to install the
nvidia-legacy-390xx-driver
package.

1. Yöntem
(Bu yöntem daha sağlıklı olabilir)

Sistem için uygun olan sürücüyü öğrendikten sonra, Debian’ ın sitesinden sürücümüz için önerilen kurulumu uyguluyoruz. Site üzerinden kolay arama yapabilmek için F3 tuşu ile gelen arama motorundan yukarıda sistemin bize önerdiği sürücü ismini aratabiliriz. Sisteminiz bu örnekte olduğu gibi eski ise lütfen o başlıktaki “supported devices” linki üzerinden, sürücünün kartınızı destekleyip desteklemediğini kontrol ediniz. Bu kısım önemli olduğundan, internet üzerinden de ilgili kart için örnek uygulamalara bakınız.
Bu kart için örnek uygulama şekli aşağıdadır:

Nano kullanarak ilgili bölüme gidiyoruz.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Mevcut içeriği silmeden aşağıdakileri ekliyoruz.

# Debian 11 "Bullseye"
deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

“Ctrl + x” ardından “e” ardından “Enter” ile kaydediyoruz.

Son olarak Nano’ dan çıktıktan sonra aşağıdaki komutları sırası ile uyguluyoruz.

sudo apt update
sudo apt install nvidia-legacy-390xx-driver firmware-misc-nonfree

Artık sistemi yeniden başlatıp kurulumu tamamlayalım.

sudo reboot

2. Yöntem
(Öncekinde ekstra olarak Debian’ dan ekleme yaptık. Bir farkı var mı bilmiyorum.)

“Sudo apt-get install” + “nvidia-detect ile bulduğumuz sürücü ismi” yazıp (aşağıdaki gibi) kurulumu başlatınız.

sudo apt-get install nvidia-legacy-390xx-driver

Artık sistemi yeniden başlatıp kurulumu tamamlayalım.

sudo reboot

Lütfen son olarak daha sonraki işlemlerinizde hata yaşamamak adına “64 bit sisteme 32 bit kitaplık yüklemek” için Debian’ ın kendi sitesinden “Installing 32-bit libraries on a 64-bit system” başlığında sisteminize uygun kurulumu aşağıdaki gibi yapınız.

sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update
sudo apt nvidia-legacy-390xx-driver-libs:i386
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo reboot

Bulduğum yöntem bu şekildeydi hayırlı çalışmalar.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.