Nvidia geforce 8400m gs ekran kartını nasıl yükleyebilirim

merhabalar pardus 19.3 kullanmaya yeni başladım.Nvidia geforce 8400m gs ekran kartını nasıl yükleyebilirim. internette pek bişey bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

Öncelikle hangi sürücüyü yüklemeniz gerektiğini öğrenmek için sudo apt install nvidia-detect komutuyla nvidia-detect kurun. Sonra da uçbirimde nvidia-detect komutunu çalıştırın. Size hangi sürücüyü yüklemeniz gerektiğini söyleyecektir.

1 Beğeni

Hocam dediğiniz gibi yaptım. ama indirdiğim dosya run uzantılı bunu kuramıyorum. “NVIDIA-Linux-x86_64-340.108.run” indirdiğim dosya bu şekilde hangi programla açmalıyım.

sudo apt update
sudo apt install nvidia-legacy-340xx-driver

Uçbirimde bu komutları çalıştırdıktan sonra .run uzantılı dosyaya ihtiyacınız kalmadan sürücü kurulumu gerçekleşmiş olur.

Sisteminizi bilmiyorum ama eğer Intel ekran kartı da varsa, bu sayfaya bakmanızı öneririm.

1 Beğeni

" pardus1@pardus:~$ sudo apt update
[sudo] password for pardus1:
Üzgünüm, yeniden deneyin.
[sudo] password for pardus1:
Aynı: 1 Steam for Linux - launcher stable InRelease
Aynı: 2 Index of /pardus/ ondokuz InRelease
Aynı: 3 Index of /guvenlik/ ondokuz InRelease
İndir: 4 Index of /graphics-drivers/ppa/ubuntu groovy InRelease [24,3 kB]
Hata: 4 Index of /graphics-drivers/ppa/ubuntu groovy InRelease
Aşağıdaki imzalar doğrulanamadı, çünkü genel anahtar mevcut değil: NO_PUBKEY FCAE110B1118213C
Paket listeleri okunuyor… Bitti
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘steam.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: GPG hatası: Index of /graphics-drivers/ppa/ubuntu groovy InRelease: Aşağıdaki imzalar doğrulanamadı, çünkü genel anahtar mevcut değil: NO_PUBKEY FCAE110B1118213C
E: ‘Index of /graphics-drivers/ppa/ubuntu groovy InRelease’ deposu imzalanmamış.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir. "
şimdide böyle bişey dedi :frowning:

" sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys FCAE110B1118213C "
bi forumda bunu yazmışlar yaptım şimdi indiriyor. teşekkürler.

Ubuntu ile Pardus pek uyumlu olmayabilir. Ubuntu depolarını kaldırıp, Pardus’un contrib ve non-free depolarından yüklerseniz daha sağlıklı olabilir.

Rica ederim. :smiley:

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.