Nvidia Kapalı Kaynak Sürücülerinin Yüklenmesi

Merhaba,

Bilgisayarıma Nvidia kurmak isterken sürekli sorun yaşıyorum en son “apt remove --purge nouveau” komutunu girdim ve “klavye fare X11” ne varsa silindi. Reboot yaptıktan sonra tekrar klavyem çalışmadığından format atmak durumunda kaldım. GRUB ekranıyla boot edebilirdim belki ama bilmediğim için uğraşmadım. Yeni formatlı sistemde Nvidia’nın kapalı kaynak sürücüsünü kurmak istiyorum (hızlı olduğunu düşündüğüm için ve nvidia-smi aracını kullanabilmek için). Yeni formatlı sistemde aşağıdaki komutu çalıştırdım

$ sudo bash -c “echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf” && sudo bash -c “echo options nouveau modeset=0 >> /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia-nouveau.conf”

$ sudo update-initramfs -u
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-4.19.0-6-amd64
cryptsetup: WARNING: The initramfs image may not contain cryptsetup binaries
nor crypto modules. If that’s on purpose, you may want to uninstall the
‘cryptsetup-initramfs’ package in order to disable the cryptsetup initramfs
integration and avoid this warning.
W: Possible missing firmware /lib/firmware/nvidia/gv100/acr/ucode_load.bin for module nouveau
I: The initramfs will attempt to resume from /dev/sda3
I: (UUID=d415c716-3a28-4731-91cd-13bedb8481ab)
I: Set the RESUME variable to override this.

1. Yukarıdaki hatayı aldım “Possible missing firmware /lib/firmware/nvidia/gv100/acr/ucode_load.bin for module nouveau” bu hata benim düzgünce Nvidia yüklememe engel oluyor olabilir mi?

Sizden nasıl doğru yükleme yapabileceğimi öğrenmek istiyorum? Belki internetteki kodları sallaya sallaya çalıştırabilirim ama Linux bir sisteme her kodu girmek sonra formata kadar götürüyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?. Son olarak Nvidia sürücümün çalıştığını test etmek ve sistemin doğru çalıştığını onaylamak istiyorum.

Linux üzerinde grafik kartı kullanan bir program çalıştırdığımda işlemci inanılmaz derecede ısınıyor umarım bu çözüm olur. Bilgisayarı yanmaktan kurtarırız :smiley:

Bu arada İntel grafik sürücüsünü güncellememiz gerekir mi?

Şimdiden teşekkür ederim :slight_smile:

Özet

Battery: ID-1: BAT0 charge: 15.6 Wh condition: 30.9/44.2 Wh (70%) volts: 14.5/15.1
model: D15D-30 type: Li-ion serial: status: Discharging
CPU: Topology: Dual Core model: Intel Core i7-7500U bits: 64 type: MT MCP arch: Kaby Lake
family: 6 model-id: 8E (142) stepping: 9 microcode: B4 L2 cache: 4096 KiB
flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 23232
Speed: 730 MHz min/max: 400/3500 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 3: 800 4: 800
Vulnerabilities: Type: l1tf
mitigation: PTE Inversion; VMX: conditional cache flushes, SMT vulnerable
Type: mds mitigation: Clear CPU buffers; SMT vulnerable
Type: meltdown mitigation: PTI
Type: spec_store_bypass
mitigation: Speculative Store Bypass disabled via prctl and seccomp
Type: spectre_v1 mitigation: usercopy/swapgs barriers and __user pointer sanitization
Type: spectre_v2 mitigation: Full generic retpoline, IBPB: conditional, IBRS_FW,
STIBP: conditional, RSB filling
Graphics: Device-1: Intel HD Graphics 620 vendor: Pegatron driver: i915 v: kernel
bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:5916
Device-2: NVIDIA GM108M [GeForce 940MX] vendor: Pegatron driver: N/A bus ID: 01:00.0
chip ID: 10de:134d
Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 620 (Kaby Lake GT2) v: 4.5 Mesa 18.3.6
compat-v: 3.0 direct render: Yes
Audio: Device-1: Intel Sunrise Point-LP HD Audio vendor: Pegatron driver: snd_hda_intel
v: kernel bus ID: 00:1f.3 chip ID: 8086:9d71
Sound Server: ALSA v: k4.19.0-6-amd64
Network: Device-1: Realtek RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter vendor: AzureWave
driver: rtl8723be v: kernel port: 4000 bus ID: 02:00.0 chip ID: 10ec:b723
IF: wlan0 state: up mac:
Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: Pegatron
driver: r8169 v: kernel port: 3000 bus ID: 03:00.0 chip ID: 10ec:8168
IF: eth0 state: down mac:
Drives: Local Storage: total: 931.51 GiB used: 5.88 GiB (0.6%)
ID-1: /dev/sda vendor: Seagate model: ST1000LM035-1RK172 size: 931.51 GiB block size:
physical: 4096 B logical: 512 B speed: 6.0 Gb/s rotation: 5400 rpm serial:
rev: SDM1 scheme: GPT
Partition: ID-1: / raw size: 929.23 GiB size: 913.65 GiB (98.32%) used: 5.88 GiB (0.6%) fs: ext4
dev: /dev/sda2
ID-2: swap-1 size: 2.00 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap swappiness: 15 (default 60)
cache pressure: 100 (default) dev: /dev/sda3
Sensors: System Temperatures: cpu: 54.0 C mobo: N/A
Fan Speeds (RPM): N/A

Info: Processes: 213 Uptime: 3h 55m Memory: 15.57 GiB used: 1.77 GiB (11.3%) Init: SysVinit
v: 2.93 runlevel: 5 default: 5 Compilers: gcc: 8.3.0 alt: 8 Shell: bash v: 5.0.3
running in: quick-system-in inxi: 3.0.36

sudo lshw -C display

Özet

*-display
description: VGA compatible controller
product: Intel Corporation
vendor: Intel Corporation
physical id: 2
bus info: pci@0000:00:02.0
version: 02
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pciexpress msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=i915 latency=0
resources: irq:128 memory:b2000000-b2ffffff memory:c0000000-cfffffff ioport:6000(size=64) memory:c0000-dffff
*-display UNCLAIMED
description: 3D controller
product: GM108M [GeForce 940MX]
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: a2
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi pciexpress cap_list
configuration: latency=0
resources: memory:b3000000-b3ffffff memory:a0000000-afffffff memory:b0000000-b1ffffff ioport:5000(size=128)

$ glxinfo | grep “OpenGL”

Özet

OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics 620 (Kaby Lake GT2)
OpenGL core profile version string: 4.5 (Core Profile) Mesa 18.3.6
OpenGL core profile shading language version string: 4.50
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 18.3.6
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 Mesa 18.3.6
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20
OpenGL ES profile extensions:

1 Beğeni

Güncelleme:

Nvidia sürücüsünü kapalı kaynak olarak kurmayı başardım ancak yüklemek istediğim her sonraki pakette kapalı kaynak kodlarının debian paketleriyle çalışmayacağına dair uyarı aldım. Bu uyarı her seferinde kapalı sürücünün silinmesi için uyarı çıkartıyordu. Bunun yanında ekran kartına geçiş yapmak için X11 konfigurasyon dosyasını düzeltmek gerekliydi. Açıkçası batarya ömrünüde düşünürek fikrimde değişiklik yaptım.

Çözümü Optimus destekli olan bumblebee-nvidia sürücüsünü kurmakta buldum. Optimus desteği iş yüküne göre nvidia ekran kartı ve intel gpu arasında geçiş sağlıyor. Bu da batarya boşalma süresini uzatıyor. Bumblebee paketiyle gelen optirun komutu ile ekran kartına geçiş yapma kolaylığıda hoş oldu diye düşünüyorum ve bundan sonraki işler-geliştirmeler geliştiricilerin omuzlarına kalıyor.

En iyi kurulum için:

Kurulum Aşamasında Yapılması Gerekenler
  1. “Alt+Ctrl+F2” kısayolu ile terminal ekranı açılır. Bu aşamada tamamen masaüstü ekranımızı kapatıyoruz. Çünkü yeni ekran sürücüsü yükleyeceğiz.
  2. “sudo service lightdm stop” bu komut masaüstünün çalışmasını durduruyor. Farklı arayüz ortamları için farklı komut var olabilir.
  3. “sudo init 3” Linux için farklı çalışma aşamaları mevcut. Çalışma aşamaları Linux için çalışan arkaplan servislerinin durumunu belirliyor. Bir nevi tamir durumuna alıyoruz bu komutla ve bir çok servis kapanıyor.

Buradan sonra istediğimiz yolu seçiyoruz. Kapalı kaynak veya açık kaynak:

Kapalı kaynak kurulum için:

Kapalı kaynak kurulum
  1. Sitesinden grafik kartınıza uygun .run installer dosyası indirilir.
  2. .run dosyasının bulunduğu dizine “cd [klasör yolu]” komutuyla terminalden gidilir.
  3. İster tek komutla
    “sudo bash Nvidia-xxx.run” komutuyla kurulur.
    isterseniz bulunduğunuz klasöre run dosyasını açabilirsiniz. Her hangi bir sorunda tekrar paketi genişletmeniz gerekmez.
    “sudo bash Nvidia-xxx.run .” sondaki nokta bulunduğumuz dizine genişlet demektir. Program bir klasör oluşturur ve içindeki “nvidia_installer” dosyasını aynı yolla çalıştırarak kullanabilirsiniz.
  4. X11 masaüstü sürücüsünde xconfig dosyasına nvidia ve intel kartınızı doğru tanımlamanız gerekiyor. Örnek xconfig dosyasını yazı sonunda ekledim.
  5. “sudo reboot” bilgisayar yeniden açılınca driver tanımlanmış olur.

Açık kaynak kurulum için:

Açık kaynak kurulum
  1. “sudo dpkg --add-architecture i386” komutu 32bit sürücülerinde yükleme listesine alınmasını sağlar. Kullandığınız Linux’a göre çoğunlukla girmeniz gerekmez.

2. “sudo apt-get update” ve “sudo apt-get dist-upgrade”
    " sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r|sed ‘s,[^-]-[^-]-,’) "

Bu komutlar sistemin en güncel hale gelmesi ve kurulum yapılırken sorunla karşılaşmaması için gerekli komutlar.

1. “sudo apt-get install bumblebee-nvidia primus primus-libs:i386”

2. X11, xconfig dosyasının örnekteki gibi düzenlenmesi.

3. “sudo reboot” komutuyla bilgisayarı yeniden başlat.

4. “sudo apt-get install libgl1-nvidia-glx:i386” komutuyla Steam gibi platformlarda ihtiyaç duyulan 32bit kütüphane yüklenir.

“sudo nano /etc/X11/xorg.conf” komutuyla terminalden düzenleme yapabilir veya henüz kuruluma başlamadıysanız masaüstü araçlarını kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Örnek /etc/X11/xorg.conf dosyası:

Bu dosya ile masaüstünde kullandığınız cihaza bağladığınız sürücüleri belirtmeniz gerekir. Dosya mevcutsa düzenlerken lütfen dikkat edin. Klavye ve farenizin çalışmamasına neden olabilirsiniz. Eğer mevcut değilse oluşturmanız ve aşağıdakine benzer bir şekilde içini düzenlemeniz yeterli olur.

Aşağıda PCI BUS yazan kısımlar “lspci” komutunun çıktısından bulunacaktır. Ekran kartının hangi slotta takılı olduğuna yol gösterir.

/etc/X11/xorg.conf dosyası örneği

Section “ServerLayout”
Identifier “layout”
Screen 0 “intel”
Screen 1 “nvidia”
EndSection

Section “Device”
Identifier “intel”
Driver “intel”
BusID “PCI:0@0:2:0”
Option “AccelMethod” “SNA”
EndSection

Section “Screen”
Identifier “intel”
Device “intel”
EndSection

Section “Device”
Identifier “nvidia”
Driver “nvidia”
BusID “PCI:1@1:0:0”
Option “ConstrainCursor” “off”
EndSection

Section “Screen”
Identifier “nvidia”
Device “nvidia”
Option “AllowEmptyInitialConfiguration” “on”
Option “IgnoreDisplayDevices” “CRT”
EndSection

Benzerliği anlayabilmeniz için kendi lspci komutunu aşağıda paylaşıyorum.

lspci çıktısı örneği

$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v6/7th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 620 (rev 02)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP Thermal subsystem (rev 21)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP CSME HECI #1 (rev 21)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 21)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP PCI Express Root Port #6 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-LP LPC Controller (rev 21)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-LP PMC (rev 21)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-LP HD Audio (rev 21)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-LP SMBus (rev 21)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 940MX] (rev ff)
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 15)

Kolay gelsin :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.