NVIDIA kartım Pardusta görünüp görünmediğini nasıl anlarım

Merhaba,
Bilgisayarımda NVIDIA var aşağıdaki resimde windows bölümünde görünüyor.
Pardus bölümüne Davinci video düzenleme programı yükledim GPU yok uyarısı veriyor sorun ne olabilir acaba?

Teşekkürler

Selamunaleyküm hocam
nvidia sürücülerini yüklemek için Pardus mağazadan Pardus Nvidia Yükleyici ile kurulum yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Ve Aleykümselam,
Dediğiniz programı kullandım her iki seçenekte bir hata oluştur diyor

Ekran görüntüsü_2024-08-03_15-27-13
Ekran görüntüsü_2024-08-03_15-26-47

Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor… Bitti
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
xserver-xorg-video-nouveau zaten en yeni sürümde (1:1.0.17-2).
xserver-xorg-video-nouveau elle kurulmuş olarak ayarlandı.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

Ancak GPU gerektiren bir program yüklediğimde GPU yok diyor

nvidia-smi

ya da

modinfo nvidia | grep ^version

komutunu veriniz.

1 Beğeni

Hiç biri sonuç vermiyor
Bu terminali yönetici olarak aç diye bir seçeneği yok ki

modinfo nvidia | grep ^version

Komutun başına sudo ekleyin.

sudo ekledim ve sonuç
modinfo: ERROR: Module nvidia not found.

Kapalı kaynak sürücü yerine açık kaynak sürücü kullanıyor olabilirsiniz.

Kullanılan ekran kartını öğrenmek için şu komutu verebilirsiniz :

lspci | grep ' VGA ' | cut -d" " -f 1 | xargs -i lspci -v -s {}

Nvidia’nın sürücüsünü kurmak için :

sudo apt install nvidia-driver-470

komutunu deneyebilirsiniz.

Adem bey, biraz konu dışı olacak ama, Davinci kullanmak zorunda değilsiniz.

Yıllardır hem windows tarafında hem linux tarafında kdenlive kullanıyorum, harika bir program.

Beğenmediniz mi?

Shotcut var o da iyi bir video editörü.

Alternatifleri de deneyin bence.

Basit bir kırpma işlemi için Avidemux var. Flathub’da Vidcutter var. Neye ihtiyacınız varsa ona göre çaresi var.

Linux tarafında kullanılabilecek video editörleri için şuraya gözatın: 13 Best Free Video Editing Software for Linux in 2024

1 Beğeni

İlle davinci için değil sizin önerdiğiniz programları de denedim bir müddet sonra program kapanıyor belki bu kartımı görmediği için olabilir bazı işlemleri de yapamıyorum.

Bu kartın özelliği renderi video export hızlandırdığı gibi video kalitesi artırır yani çizgiler tirtilli olmaz videoda bu tip kartlar önemlidir

Windowsta bu kartı nasıl kullanıyor
Ekran görüntüsü 2024-08-04 202758
Ekran görüntüsü 2024-08-05 013905

Önerin için teşekkür ederim

lspci | grep ' VGA ' | cut -d" " -f 1 | xargs -i lspci -v -s {}

Sonuç aşağıda

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06) (prog-if 00 [VGA controller])
	Subsystem: Acer Incorporated [ALI] 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller
	Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 32
	Memory at d3000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
	Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
	I/O ports at 5000 [size=64]
	Expansion ROM at 000c0000 [virtual] [disabled] [size=128K]
	Capabilities: <access denied>
	Kernel driver in use: i915
	Kernel modules: i915

Kart bilgileri ille buradan mı almak lazım windows tarafından da alabilirim

Bumu unuttum böyle şeyler denedim ama bulunamadı diyor.

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
E: nvidia-driver-470 paketi bulunamadı

Bende burayı okumuştum komutu çalıştırmıştım sonuç yok diyordu

Yardımız için teşekkür ederim

Merhabalar,

Bu DaVinci Resolve uygulamasınında genel bir sorun. DaVinci Resolve için opencl paketlerini kurmanız gerekiyor. Paketler eksik olduğuna bazen uygulama ekran kartını görmüyor. DaVinci Resolve yüklerken ara sıra hem Windows hemde Linux tarafında bu sorunla karşılaşılabiliniyor. Sanırım sizin bilgisayarınız da bu nedenden dolayı ekran kartını görmüyor. Çözümü için terminali açıp;

sudo apt install nvidia-opencl-icd

komutunu girerek ilgili paketleri yükleyin. Veya terminal yerine arayüzden Synaptic Paket Yöneticisine girip nvidia-opencl-icd diye aratıp aynı paketi kurabilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak DaVinci Resolve uygulamasına girebilirsiniz. Eğer ekran kartını otomatik olarak seçmezse DaVinci Resolve uygulamasının ayarlar bölümünün, GPU kısmından ekran kartınızı seçerek uygulamaya girebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir…

1 Beğeni

Ekran kartı çıktınızda Nvidia görünmüyor.

İsterseniz buradan devam edebilirsiniz.

Pardus hangi Debian sürümünü kullanıyor acaba?

O çok eski bir kart, maalesef nvidia 470 driverlarını desteklemez. Nvidia 390 driverı destekler sadece onu, o da pardus 21 de var. 23 de yok. Aynısının AMD muadili olsaydı böyle bir sorun hiç olmuyor ama. Yani ya windows kullanmalısınız, veya bunu satıp AMD muadili bir şey almalısınız. Mesela RX550 ler gayet ucuz oluyor.

1 Beğeni

Evet eski bilgisayar bunlar doğru olabilir
Teşekkürler

Yükleme yaptı
Nasıl kontrol edebilirim

Acaba burada kartı bulamadım GPU diye ekran kartı var ama

Hocam yüklediğiniz resimlere göre sisteminizde ekran kartınızın sahipli sürücüleri kurulu değil. Onun yerine açık kaynaklı linux driverlerini kullanıyorsunuz. Diyaloglarda takip ettiğim kadarıyla donanımınız eskiymiş. Eğer çok eskiyse sahipli ya da daha iyi bir sürücü bulamazsınız, yoktur. Elinizdekiyle idare edeceksiniz. Benim de çok eski bir bilgisayarım var. Bu ekran kartı mevzusu yüzünden windowsdaki (XP) gibi performanslı kullanamıyorum. Benimki Asus ekran kartıydı. Bilen bilir ASUS X-1550. Açıkkaynak sürücüsü olduğuna şükür.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.